Gotowy projekt domu. Co można w nim zmienić?
Co roku tysiące rodzin decyduje się na rozpoczęcie budowy domu. To często najważniejsza inwestycja w życiu, która wymaga sporego wysiłku, nie tylko finansowego. Wszystko zaczyna się od zakupu działki i wyboru projektu. Inwestorzy chętnie zamawiają projekty gotowe, z góry zakładając, że je zmodyfikują. Czy to dobry pomysł?
Projekty gotowe mają tę przewagę nad indywidualnymi, że są dostępne niemal od ręki, a ich wyboru i zakupu można dokonać bez konieczności wychodzenia z domu. Są też tańsze. Na projekt indywidualny trzeba natomiast poczekać co najmniej kilka tygodni, nie obejdzie się przy tym bez konsultacji z architektem, co z drugiej strony stanowi jednak zaletę, gwarantuje bowiem, że projekt zostanie dokładnie dostosowany do potrzeb zleceniodawców.
Po otrzymaniu projektu gotowego trzeba natomiast wybrać się do architekta adaptującego. Na tym etapie projekt jest dostosowywany do warunków panujących na konkretnej działce. Jednocześnie jest to najlepszy moment na wprowadzenie zmian. Lista planowanych przez inwestorów modyfikacji bywa długa, różny też jest stopień ich skomplikowania. I tu pojawia się wątpliwość: czy w projekcie gotowym można wprowadzić każdą zmianę? Odpowiedź na to pytanie można ująć w jednym zdaniu: praktycznie każda zmiana, na którą wyrazi zgodę autor, jest możliwa, ale nie każda jest opłacalna. Proste modyfikacje nie podnoszą znacząco ceny adaptacji, problemów mogą natomiast przysporzyć istotne zmiany, które na tyle wpłyną na koszty adaptacji, że inwestycja przestanie być opłacalna.
Za zmiany nieistotne uznaje się ingerencje, które nie mają wpływu na konstrukcję czy gabaryty budynku. Zazwyczaj są one związane ze sposobem rozmieszczenia drzwi i okien, ścian działowych, instalacji czy z wyborem materiałów wykończeniowych. Ich celem jest poprawa wyglądu i funkcjonalności budynku.
Zmiany istotne, do których należy podchodzić ze znacznie większą ostrożnością, mają wpływ na konstrukcję domu lub jego gabaryty. Mogą być związane na przykład z technologią budowy, liczbą kondygnacji, długością, szerokością budynku lub powierzchnią jego zabudowy. To kosztowne zmiany, które mogą znacząco wpłynąć na cenę adaptacji. Trzeba z nimi uważać, bo mogą zaburzyć proporcje budynku i negatywnie wpłynąć na jego wygląd zewnętrzny. Przeglądając więc projekty gotowe, nie warto szczędzić czasu na wybór takiego, który będzie maksymalnie dopasowany do potrzeb inwestorów. Liczbę zmian najlepiej jest ograniczyć do niezbędnego minimum.
Więcej artykułów napisanych przy współpracy z Tooba.pl
Może to Ci się spodoba
Technologia w służbie architektów – jak mądrzej projektować?
Technologia BIM (Building Information Modeling) umożliwiająca stworzenie wielowymiarowych, cyfrowych modeli budynków, pozwala nie tylko efektywnie projektować czy realizować proces inwestycyjny, ale też skutecznie zarządzać obiektem już po oddaniu go do
Budowa przydomowego garażu
Garaż to obecnie standardowy element niemal każdej zabudowy jednorodzinnej. Nie po to buduje się dom, aby mogło zabraknąć przy nim garażu. Pozostaje jedynie pytanie: który projekt wybrać – garażu wkomponowanego
Balustrada dobrze dobrana do wnętrza
Tradycyjna balustrada wykonana z drewna, minimalistyczna imitująca szklaną taflę, a może zupełnie nowe rozwiązanie – nowoczesna blacha ażurowa ze wzorem wycinanym laserowo? To, jaką formę balustrady wybierzemy w znaczący sposób
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!