Frezarka – do czego służy i jak używać jej w prawidłowy sposób?

Frezarka – do czego służy i jak używać jej w prawidłowy sposób?

Frezarka to bardzo specyficzne narzędzie, służące głównie do rowkowania, żłobienia i wykonywania niektórych elementów dekoracyjnych – mowa głównie o ozdobnych profilach drewnianych. Frezarki są na ogół wykorzystywane w zakładach produkcyjnych, jednak czasem zdarza się, że kupujemy je również do domu.

Czym dokładnie jest frezarka?

Inna nazwa używana w odniesieniu do frezarki to obrabiarka, co daje nam względne pojęcie o specyfice urządzenia. Służy ono przede wszystkim do tworzenia różnego rodzaju rowków, gwintów i kół zębatych, a także ozdobnych profili i żłobień. Frezarką operujemy na powierzchniach płaskich; wszystkie czynności na nich wykonywane są możliwe dzięki frezowi, czyli podstawowemu narzędziu obróbczemu. Jak to działa? Zamocowany frez jest wprawiany w ruch obrotowy, a samo urządzenie przesuwa się względem materiału, który jest poddawany obróbce. Sam materiał porusza się jednym z trzech ruchów – posuwowym, krzywoliniowym lub prostoliniowym.

Rodzaje frezarek

Jakie są rodzaje frezarek? Pierwszego rozróżnienia możemy dokonać, obierając za kryterium budowę frezarki. W ten sposób wyróżnimy frezarki jednowrzecionowe i wielowrzecionowe; z kolei inne, z jakimi również możemy się spotkać, to frezarki poziome, pionowe, uniwersalne, a także przeznaczone do drewna czy gwintów. Kolejne kryterium podziału to położenie gwintu – możemy zatem mówić odpowiednio o frezarkach równowrzecionowych, dolnowrzecionowych i górnowrzecionowych. Wrzeciono może znajdować się nad stołem, pod nim lub być przymocowane równo z nim, co tłumaczy nazwy. Spośród trzech wymienionych najczęściej spotyka się frezarkę górnowrzecionową (sprawdź przenośne frezarki z Castoramy), ponieważ jest stosunkowo najbezpieczniejsza; nieumiejętne używanie dolnowrzecionowej może skończyć się nawet poważnym kalectwem, dlatego zakłady w miarę możliwości wybierają inny model.

Jeśli interesujemy się kupnem frezarki, musimy wziąć pod uwagę naprawdę wiele parametrów. Najważniejsze z nich to powierzchnia stołu, przesuw osi, szybkości dojazdowe, silniki napędowe czy rodzaj sterowania.

Jak prawidłowo używać frezarki?

Aby prawidłowo użyć frezarki, wystarczy stosować się do kilku wskazówek. Najważniejsze jest, by wybrać frez dopasowany do tego, co zamierzamy wykonać; dostosowujemy prędkość obrotową frezarki do rozmiaru samego frezu, zważając na to, jaki materiał obrabiamy. Jeśli chcemy obrabiać jedynie proste krawędzie, a sama operacja nie będzie zbyt skomplikowana, najlepiej zastosować prowadnicę równoległą. Z kolei jeśli zamierzamy obrabiać krzywizny, dobrze posłużyć się przy tym cyrklem frezarskim. Samo montowanie materiału powinno odbyć się za pomocą zacisków – przy ich pomocy umieszczamy materiał na blacie roboczym, odpowiednio przytwierdzając. Aby zaciski nie odcisnęły się na materiale, warto użyć niewielkich podkładek – dobrze nadają się do tego niewielkie kawałki drewna.

Frezarka to urządzenie niezbyt proste w obsłudze – aby poprawnie się nim posługiwać, warto nabrać nieco wprawy pod okiem doświadczonego fachowca. Obrabiarka nie przyda nam się raczej zbyt często do zadań domowych, jednak gdy zajdzie potrzeba jej użycia, a my mamy możliwość skorzystania z niej, pamiętajmy o kilku podstawowych wskazówkach dotyczących jej użytkowania.

Previous Jak wygląda nowoczesne osiedle?
Next Trawa z rolki - 3 powody, dla których warto wybrać to rozwiązanie na wiosnę

Może to Ci się spodoba

Plan budowy 0 Comments

Jaką działkę kupić, by móc szybko postawić na niej dom?

Budowa domu wymaga wyboru oraz zakupu działki. Jednym z najważniejszych kryteriów w tym przypadku jest jej uzbrojenie. Prąd oraz woda są niezbędne już podczas prac budowlanych, dlatego warto sprawdzić, czy

Budowa domu 0 Comments

Skuteczne sposoby promocji lokalnej firmy budowlanej

W promocji lokalnej firmy budowlanej warto wykorzystać wszystkie możliwe sposoby. Najskuteczniejsze to Internet, media lokalne (prasa i telewizja), własne materiały reklamowe, targi budowlane i marketing szeptany. Być tam, gdzie potencjalni

Budowa domu 0 Comments

Jak używać poziomicy?

Jak używać poziomicy? Czym w ogóle jest poziomica i z czego składa się narzędzie tego rodzaju? Jakie są rodzaje poziomic i do czego dokładnie służą? Na powyższe pytania odpowiedzi znajdziesz

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź