Formy geometryczne świetnym elementem dekoracyjnym wnętrz

Formy geometryczne świetnym elementem dekoracyjnym wnętrz

Geometria jest ponadczasowa. Bazujący na jej elegancji, czystości i prostocie design w zasadzie nigdy nie wychodzi z mody. Kreatywna zabawa linią i kształtem oraz zdecydowane kontrasty barwne pozwalają tworzyć nowoczesne, harmonijne aranżacje wnętrz, w których – dzięki motywom geometrycznym właśnie – udaje się uzyskiwać bardzo ciekawe wizualnie efekty – na przykład wrażenie głębi, ruchu lub innej optycznej iluzji.

Formy geometryczne, jako dekoracja wnętrza, występują pod wieloma postaciami. Urządzając daną przestrzeń, można ich „designerską moc” wykorzystać, jako wzór na ścianie lub podłodze, deseń tkanin (zasłony, poduszki, narzuty, obicia), a także kształt mebli i dodatków. Wszystko zależy od tego, jaki efekt końcowy chce się osiągnąć i jak głęboka ma być metamorfoza wnętrza. Niekiedy wystarczy do aranżacji dodać tylko parę geometrycznych drobiazgów, czasami potrzebna jest natomiast nieco większa rewolucja. Najważniejsze w każdym przypadku jednak jest to, aby nie przesadzić. Zbyt dużo różnych wzorów w jednym wnętrzu powoduje chaos, a nie harmonię. Zbyt duże wzory w małym pomieszczeniu przytłaczają je, zamiast czynić nowoczesnym i przytulnym etc.

Z czym łączyć geometryczne dekoracje?

Geometria uwielbia przestrzeń i minimalistyczną estetykę. Motywy w stylu geometrycznym świetnie komponują się z prostymi, nowoczesnymi aranżacjami, w których tło stanowią dla nich duże, najlepiej jednobarwne (szare czy beżowe) powierzchnie. Wzory tego typu dobrze prezentują się w mocnym, kolorystycznym kontraście, dlatego bardzo często widuje się zestawienia typu black & white (na przykład dodatki w popularną pepitkę czy jodełkę). Temat geometrycznych dekoracji może być wykorzystany praktycznie w każdej kompozycji wnętrza, ale najczęściej pojawia się on obecnie w aranżacjach o charakterze skandynawskim, wnętrzach inspirowanych wpływami industrialnymi lub pomieszczeniach urządzanych w stylu vintage.

Origami, heksagony, mozaiki i patchwork

Najmodniejsze dziś motywy geometryczne, chętnie wykorzystywane przez projektantów wnętrz, to: wzór origami, wielokąty (w szczególności heksagony), geometryczne mozaiki oraz – bardzo nowoczesne w stylu – patchworki.

Fot. Ceramika Paradyż. Najmodniejsze motywy geometryczne do dekoracji wnętrz.

Geometryczne dekoracje ścian – Orrios

Jedną z najciekawszych obecnie propozycji płytek ściennych Ceramiki Paradyż, inspirowanych geometrią, jest kolekcja Orrios, uwielbiana przez zwolenników stylu nowoczesnego, ceniących sobie odważne, nietuzinkowe rozwiązania.

Fot. Ceramika Paradyż. Aranżacja nowoczesnej łazienki. Kolekcja Orrios / Orrion i ozdobne motywy geometryczne tworzące na ścianie iluzję 3D.

To zestaw matowych płytek łączący modną, surową stylistykę cementowych powierzchni z dekoracjami o niezwykle wyrazistym charakterze. Taka minimalistyczna prostota zestawiona z bardzo intensywnym, geometrycznym wzornictwem genialnie prezentuje się w nowoczesnych wnętrzach łazienek i kuchni.

Fot. Ceramika Paradyż. Aranżacja nowoczesnej kuchni. Kolekcja Orrios i ozdobne motywy geometryczne tworzące na ścianie oryginalny patchwork.

Kolekcja Orrios pozwala na tworzenie wielu wariacji aranżacyjnych. Różnorodność dostępnych w niej geometrycznych dekorów skłania do eksperymentowania i kreowania unikalnych kompozycji na ścianie. Można ozdobić ją na przykład tylko dwoma wybranymi motywami układanymi w orientacji poziomej lub ułożyć pionowe pasy z jednego wzoru, uzyskując przy tym ciekawy efekt optyczny, albo zaplanować oryginalny patchwork składający się ze wszystkich dostępnych w kolekcji wersji dekoracji.

Geometryczne inserta Orrios, ich przecinające się pod różnymi kątami linie proste, symetrycznie zestawione trapezy i heksagony dominują we wnętrzu, mocno przykuwając uwagę, dlatego w aranżacji bazującej na tych płytkach warto ograniczyć inne formy dekoracji. Najlepiej dekory te eksponować na większych płaszczyznach i zestawiać – dla przełamania „ostrych” wzorów – z dodatkami o miękkich, obłych kształtach, w kolorze grafitowym lub czarnym.

Zabawa geometrią

Wnętrzarska zabawa geometrią to także dobór ciekawych mebli i dodatków, które zwracają uwagę swoją designerską, geometryczną formą…

Źródło: prism-interiors.com

Źródło: freshdesignpedia.com

Źródła: australianinteriordesignawards.com, lafabrila.be, pinterest.com.

Źródło: pinterest.com


Więcej aranżacji inspirowanych geometrią na www.paradyz.com

Artykuł sponsorowany

Previous Jaki wybrać piec na ekogroszek? Krótki poradnik
Next Jak osuszyć mury metodą iniekcji? Poradnik krok po kroku

Może to Ci się spodoba

Mieszkanie

Czy domena europejska to dobra inwestycja?

Domena europejska (.eu) zdobywa w Polsce coraz większą popularność. Wielu przedsiębiorców często rejestruje ją w parze z naszą domeną narodową (.pl) dla podkreślenia europejskiego wymiaru swojej działalności. Prawie 38% witryn

Wykończenia wnętrz 0 Comments

Sufit podwieszany w trosce o oszczędności energetyczne

Elementy wykończeniowe – w tym także sufity podwieszane – podobnie, jak materiały budowlane i konstrukcyjne, odgrywają istotną rolę m.in. w procesie efektywnego wykorzystywania energii w zielonych budynkach We współczesnym budownictwie

Mieszkanie 0 Comments

Światło we wnętrzu – jak zgrać jasny dzień z doświetlaną nocą?

Naturalne światło w ciągu dnia połączone ze sztucznym światłem wieczoru stało się tak naturalne, że trudno byłoby sobie wyobrazić inny porządek domowej codzienności. Światło dzienne uzupełnione o dodatkowe źródła oświetlenia

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź