Farby dekoracyjne do salonu — garść inspiracji

Farby dekoracyjne do salonu — garść inspiracji

Tapety i jednolite farby do wnętrz mogą po jakimś czasie opatrzyć się i po prostu znudzić. Alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie farb dekoracyjnych, które tworzą na ścianie unikalną strukturę. Sprawdź, co należy wiedzieć o farbach dekoracyjnych, jaki rodzaj wybrać oraz gdzie najlepiej je zastosować.

Czym są farby dekoracyjne?

Przed zdecydowaniem się na farby dekoracyjne warto wiedzieć, czym tak właściwie jest ten rodzaj farby oraz czym różni się od innych dostępnych na rynku. Farby dekoracyjne do wnętrz mają za zadanie nie tylko pokryć ścianę kolorem, ale i stworzyć wyjątkowy efekt wizualny. Ściana zyskuje wtedy chropowatą, trójwymiarową fakturę, przypominającą m.in. naturalne kamienie i beton. Zastosowanie farb dekoracyjnych ma na celu nie tylko nadać estetyczny wygląd, ale i znacznie ułatwić porządki. Ściany pokryte farbami strukturalnymi są o wiele łatwiejsze w czyszczeniu i są znacznie bardziej odporne od tradycyjnych farb.

Farba dekoracyjna zawiera zazwyczaj drobinki mineralne, drzewne lub kamienne, dzięki którym uzyskuje się wyjątkowy, strukturalny efekt. Tego typu farby można najczęściej zakupić w postaci gotowego produktu, składającego się z farby i granulatu. Zdarza się również, że producenci oferują farby dekoracyjne w postaci dwóch osobnych pojemników, które przed użyciem należy dokładnie wymieszać, zachowując odpowiednie proporcje. Takie rozwiązanie jest jednak polecane dla osób posiadających już doświadczenie w nakładaniu farb i tynków strukturalnych.

Jakie efekty można uzyskać dzięki farbom dekoracyjnym?

Farby dekoracyjne są doskonałym sposobem na ożywienie pomieszczenia oraz świetną alternatywą dla jednolitych ścian i tapet. Dzięki farbom dekoracyjnym można uzyskać bardzo dużo różnych efektów, dlatego farby dzieli się na dwa rodzaje. Pierwszy typ farby tworzy bardzo wyrazistą strukturę, którą można nie tylko poczuć pod palcami, ale i zauważyć z pewnej odległości. Zalicza się do niego np. efekt baranka czy pergaminu. Kolejnym rodzajem farb dekoracyjnych są produkty tworzące delikatniejszy efekt, przypominający piasek lub strukturę kamienia naturalnego.

Szeroka oferta farb dekoracyjnych dostępnych na rynku pozwala puścić wodze fantazji i stworzyć we wnętrzu efekt imitujący dowolny materiał jak np. tynk, drewno czy nawet blachę. Najczęściej spotykane są farby do złudzenia przypominające beton, który często znajduje się w pomieszczeniach urządzonych w stylu nowoczesnym i loftowym. Równie popularne są farby typu baranek, charakteryzujące się dużą ziarnistością oraz farba strukturalna raufaza, mająca imitować papierową tapetę dzięki dodatkowi włókien drewnianych.

Gdzie stosować farby dekoracyjne?

Dzięki zastosowaniu farby dekoracyjnej we wnętrzu można nie tylko zyskać ponadczasową ozdobę pomieszczenia, ale i zabezpieczenie przed zniszczeniem ściany. Farby dekoracyjne chronią przed oddziaływaniem wilgoci oraz uszkodzeniami mechanicznymi, czego niestety nie mogą zapewnić klasyczne farby do ścian. Dlatego farby dekoracyjne świetnie sprawdzą się w miejscach takich jak korytarz, łazienka czy kuchnia. Warto również przemyśleć zastosowanie farby punktowo, np. w pobliżu umywalki, szafki na buty czy ściany, pod którą postawione jest łóżko.

Wysokiej jakości farby strukturalne można bezpiecznie stosować na większości powierzchni, którymi pokryte są nie tylko ściany, ale i sufity. Farby doskonale sprawdzą się na płytach karton-gips i wiórowych, a także ścianach pokrytych betonem, tynkiem cementowym i wapienno-cementowym oraz gipsem. Uniwersalny charakter farb dekoracyjnych pozwala stosować je w niemal każdym pomieszczeniu.

W przypadku wątpliwości dotyczących wyboru konkretnego typu farby oraz jej nakładania warto skontaktować się ze sklepem, w którym obsługa może pomóc w podjęciu decyzji. Sklep Luxmal oferuje profesjonalne doradztwo zarówno w salonie stacjonarnym, jak i podczas zakupów na stronie internetowej.

Previous Osiedle domów bliźniaków – czym najlepiej je ogrodzić?
Next Pas ścierny bezkońcowy - do czego służy i ile kosztuje?

Może to Ci się spodoba

Mieszkanie

Ile musimy mieć na mieszkanie w Warszawie

Na Białołęce zamieszkamy na swoim za 6 tys. zł za metr, a za mieszkanie od dewelopera na Mokotowie zapłacimy ponad 8,5 tys. zł/ m kw. Kwota, jaką nabywcy mieszkań w

Mieszkanie 0 Comments

Wynajem czy kupno mieszkania?

Własne mieszkanie to luksus, o którym marzy wciąż wielu młodych ludzi. Jak się go dorobić? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, bo mimo programu Mieszkanie dla Młodych czy spadku

Mieszkanie 0 Comments

Jakie meble do przedpokoju są niezbędne?

Aby każdy przedpokój był funkcjonalny, konieczne jest posiadanie odpowiednich mebli. Obejmuje to wieszak na płaszcze lub wieszaczki do kurtek i szalików, a także półki lub szafki. Przedpokój to miejsce, do

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź