Fałszywy alarm! Co zrobić, gdy system przeciwpożarowy nie działa prawidłowo?

Fałszywy alarm! Co zrobić, gdy system przeciwpożarowy nie działa prawidłowo?

Dźwięk alarmu, panika, szukanie wyjścia, planowanie ewakuacji, strach. Wszystkie te czynności wywołać może zarówno niebezpieczny pożar, który jest przyczyną zawalania elewacji i zatruć dymem, jak i… fałszywy alarm.

Okazuje się bowiem, że systemy przeciwpożarowe bardzo często płatają figla, narażając mieszkańców i pracowników na ogromny stres i duże koszty. Jak zatem poradzić sobie z fałszywymi sygnałami?

Kiedy pojawiają się fałszywe alarmy?

Nie jest tajemnicą, że sprawny system przeciwpożarowy to kluczowy element naszego bezpieczeństwa. Docelowo informuje on o czyhającym zagrożeniu, umożliwiając szybką reakcję, ewakuację i wezwanie odpowiednich służb, które zgaszą pożar w zarodku.

Zdarza się jednak, że system alarmuje w sposób błędny, generując dodatkowe koszty, który są związane z np. zorganizowaniem niepotrzebnej ewakuacji. Przyczyną takich sytuacji jest najczęściej nieprawidłowo zaprojektowany system lub wykorzystywanie niskiej jakości materiałów. Bardzo często powodem występujących błędów są nieregularne przeglądy i niewłaściwy serwis, który przeprowadza czynności bez sporządzania protokołów.

Na działanie systemu ma również wpływ niewłaściwe eksploatowanie (zwłaszcza w budynkach publicznych, takie jak np. obiekty sportowe), źle zainstalowane czujniki dymu (np. w miejscach, gdzie naturalnie występuje więcej pary) lub niedostosowanie systemu do specyficznych warunków (np. w pomieszczeniach z dużym zapyleniem bądź zagleniem i dużą wilgotnością – więcej o tym: https://www.dhpolska.pl/baza-wiedzy/skuteczna-detekcja-dymu-w-centrach-baz-danych.html).

Dlaczego fałszywy alarm jest niebezpieczny?

Fałszywy alarm może być niebezpieczny z dwóch, różnych względów. Po pierwsze – generuje on dodatkowe koszty, które wynikają z konieczności ewakuacji całego zakładu czy budynku mieszkalnego. Docelowo więc opóźnia to dostawę, zatrzymuje produkcję, wywołuje panikę i stres. Do kosztów dolicza się także opłatę za nieuzasadnione wezwanie straży pożarnej, a także wartość wizerunkową. Sytuacja ta dotyczy zwłaszcza restauracji i hoteli, w których goście czują się mniej bezpiecznie i co za tym idzie – niechętnie wrócą do lokalu, aby ponownie skorzystać z jego usług.

Po drugie – kilkukrotne, fałszywe alarmy mogą spowodować, że nie zareagujemy wystarczająco szybko na realne zagrożenie. Uśpiona czujność spowodowana wcześniejszymi błędami to prosta droga do niebezpieczeństwa – zwłaszcza jeśli personel lub zespół z góry uzna, że sygnał jest niewłaściwy.

Co robić?

Kluczem do sukcesu jest zamontowanie profesjonalnego, dedykowanego systemu przeciwpożarowego, który bazuje na najwyższej jakości komponentach. Cały projekt powinien być dostosowany do warunków zewnętrznych i wewnętrznych, funkcji budynku i jego kubatury. Szczególnie ważne jest, aby uwzględnić wyjątkowe warunki, takie jak np. wilgoć i para wodna, która występuje w np. strefie saun (przykład: https://www.dhpolska.pl/systemy/systemy-sygnalizacji-pozarowej/cirrus-pro-200-czujka-zasysajaca.html).

Bardzo często rekomenduje się zainstalowanie odpowiednich czujek – np. Protec – które minimalizują ryzyko występowania fałszywych alarmów. Umieszczone, profesjonalne detektory pozwalają klasyfikować zdarzenie jako faktycznie niebezpieczne, co znacząco zmniejsza ilość błędnych sygnałów alarmowych. W wyborze systemów ważne jest, aby wybierać doświadczoną firmę, która nie tylko zamontuje wybrany komponent, ale także poinstruuje i podpowie co robić, w przypadku zagrożenia pożarowego. Taką firmą jest D+H Polska, która pochwalić się może licznymi realizacjami w budynkach przestrzeni publicznej.

Na koniec nie zapomnij o odpowiednim przeszkoleniu personelu, który będzie w stanie reagować na obie sytuacje, przestrzegając wszystkich norm bezpieczeństwa. Bardzo często wywiad z zespołem pozwala wytypować miejsca, które stwarzają problem i które należy usprawnić. Wytypowanie newralgicznego punktu jest nierzadko trudne i czasochłonne, dlatego zawsze zacznij proces doskonalenia systemu od rozmowy i wspólnej analizy problemu.

Previous Wewnętrzne schody domowe – drewniane czy metalowe schody na poddasze?
Next Dlaczego warto wybrać balustrady ze stali nierdzewnej?

Może to Ci się spodoba

Instalacje 0 Comments

Zawór bezpieczeństwa- czym kierować się przy jego wyborze?

Hydrauliczne zawory bezpieczeństwa bazują najczęściej na bardzo prostej zasadzie działania, a ich najprostszym przykładem jest zawór kulowy z dociskiem sprężynowym. To banalnie prosty mechanizm, którego znaczenia nie da się przecenić.

Instalacje 0 Comments

Popularne akcesoria do pomp głębinowych

Każde urządzenie składa się z części, a niektóre, aby działać poprawnie czy też w szerszym zakresie, potrzebują dodatkowych elementów. Nie inaczej jest w przypadku pomp do studni głębinowych. Jeśli właśnie

Instalacje 0 Comments

Grzejniki dekoracyjne

Czasy, kiedy do drugoplanowych elementów wyposażenia wnętrz, takich jak grzejniki, nie przywiązywano dużej wagi, już dawno minęły. Dzisiaj, poza funkcją użytkową, grzejniki pełnią także rolę dekoracyjną. Szeroka paleta dostępnych urządzeń

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź