Energooszczędne domy, czyli zmiany w prawie budowlanym od 2017 roku

Energooszczędne domy, czyli zmiany w prawie budowlanym od 2017 roku

Początek 2017 roku to czas zmian w prawie budowlanym. W trend tzw. „zielonego budownictwa” doskonale wpisuje się firma Archeton, która specjalizuje się w tworzeniu i sprzedaży projektów domów jednorodzinnych.

Nowe przepisy w budownictwie

Głównym założeniem budownictwa energooszczędnego jest stosowanie rozwiązań projektowych i technologicznych, które pozwolą zaoszczędzić energię użytkową całego budynku. Takie rozwiązanie ma bardzo wiele zalet – pozwala m.in. obniżyć koszty związane z użytkowaniem obiektu, a także sprzedać go w przyszłości po korzystnej cenie.

Choć kryteria budowy nowych domów zostały zaostrzone w styczniu 2017 roku, to już teraz wiadomo, że w 2021 roku nastąpią kolejne zmiany.

Komu powierzyć projekt domu jednorodzinnego?

Już na etapie tworzenia projektu domu jednorodzinnego niezwykle istotne jest przestrzeganie aktualnie obowiązujących przepisów. Z tego też względu nieoceniona może być pomoc firmy projektowej, takiej jak Archeton, która przy udziale specjalistów stworzy plany energooszczędnych domów. Zanim wybrany zostanie projekt domu jednorodzinnego, warto zapoznać się ze sporządzoną przez specjalistów charakterystyką energetyczną, którą reprezentuje wskaźnik Ep.

Najlepsze, bo najniższe wskaźniki charakterystyki energetycznej gwarantują gotowe propozycje Archetonu z kolekcji domów EKO. Spełnią one nawet kryteria przepisów, które wejdą w życie za cztery lata. Szczegółowe informacje na temat takich gotowych projektów energooszczędnych domów można znaleźć na stronie: http://www.archeton.pl/projekty-domow-energooszczednych.

Wskaźnik energii pierwotnej

Kwestia gospodarowania energią regulowana jest w przepisach budowlanych tzw. wskaźnikiem energii pierwotnej (EP), który określa roczne zapotrzebowanie na energię nieodnawialną, która jest niezbędna do ogrzania domu, zapewnienia wentylacji i przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Im wyższy wskaźnik EP, tym gorsza jest efektywność energetyczna obiektu, dlatego warto dołożyć wszelkich starań, aby był jak najniższy, a tym samym, aby dom był maksymalnie energooszczędny. Zgodnie z najnowszymi normami dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych, wskaźnik energii pierwotnej nie może przekroczyć 95 kWh/m²/rok, zaś dla budynków wielorodzinnych 85 kWh/m²/rok.

Choć warunki techniczne WT 2017 nie określają wymagań, dotyczących systemów grzewczych i wentylacyjnych to mając na uwadze dążenie do minimalizowania wskaźnika EP z pewnością warto inwestować w odnawialne źródła energii.

Współczynnik przenikania ciepła

Kolejna istotna zmiana w przepisach dotyczy współczynnika przenikania ciepła (U), który określa jakość termoizolacji przegród budowlanych, takich jak: ściany, dachy, stropy i stropodachy. Im niższą ma wartość, tym lepsza jest termoizolacja a koszty ogrzewania i ewentualnej klimatyzacji latem domu są niższe.

Aby sprostać obowiązującym normom, dotyczącym energooszczędności, konieczne jest zwiększenie grubości warstwy izolacyjnej domu i stosowanie materiałów o podwyższonych standardach.

Okna i drzwi

Zaostrzone wymagania, które mają na celu poprawę energooszczędności budynków dotyczą również takich elementów przegród zewnętrznych, jak okna i drzwi. W myśl nowych zasad, aby nie tracić ciepła, należy zadbać m.in. o odpowiedni poziom termoizolacyjności stolarki zewnętrznej. Od początku roku dopuszczalna wartość współczynnika przenikania ciepła dla okien, drzwi balkonowych i zewnętrznych nie powinna przekraczać 1,1 W/m2K, a dla okien dachowych 1,3 W/m2K. Wymagania te będą obowiązywać do końca 2020 roku, zaś później wskaźnik ten ulegnie ponownemu zaostrzeniu do 0,9 W/m2K dla okien fasadowych i drzwi oraz 1,1 W/m2K dla okien dachowych.

Zmiany dotyczą wszystkich

Aktualizacja przepisów budowlanych to temat, który bezpośrednio odczują również producenci materiałów budowlanych. Stosowane materiały muszą spełniać restrykcyjne kryteria, które zapewniają właściwą izolację i energooszczędność budynków.

Zmiany wprowadzone na początku 2017 roku z pewnością przyczynią się do podniesienia standardu energooszczędności budynków mieszkalnych. Bardziej restrykcyjne wymagania, związane z efektywnością energetyczną wpłyną m.in. na finalny koszt inwestycji, a także na rodzaj wykorzystanych materiałów. Obecne wymogi dotyczą jednak wyłącznie inwestorów, którzy pozwolenie na budowę złożyli po 31 grudnia 2016 roku, a więc po aktualizacji przepisów. W przypadku osób, które złożyły stosowne wnioski przed tą datą, budowa będzie realizowana zgodnie z zasadami, które obowiązywały przed wprowadzeniem nowych uregulowań w tym zakresie.

Artykuł sponsorowany

Previous Elektronarzędzia – jak i gdzie kupić, żeby nie żałować?
Next Jaki wybrać piec na ekogroszek? Krótki poradnik

Może to Ci się spodoba

Plan budowy 0 Comments

Konstrukcja i eksploatacja łańcucha

Łańcuch rolkowy został wynaleziony oraz opatentowany już w 1880 roku przez Harrisa Renolda. Ta metalowa konstrukcja nie należy do najprostszych, niestety stosunkowo szybko ulega eksploatacji i należy zatroszczyć się o

Budowa domu 0 Comments

Jakie schody do małego domu?

Schody kręcone i spiralne to nie tylko interesujące wykończenie we wnętrzu, ale także wysokie walory funkcjonalne, szczególnie gdy nasz dom należy do niewielkich. Takie modele angażują bowiem mniej przestrzeni, niż

Budowa domu 0 Comments

Wygodny dom szyty na miarę

Dom powinien zapewniać komfort całej rodzinie. Jednak pogodzenie różnych potrzeb bywa trudne, a wybierając projekt, należy wziąć pod uwagę także np. wielkość i ukształtowanie działki. Trzeba też liczyć się z

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź