Drzwi drewniane czy PCV – które wybrać?

Drzwi drewniane czy PCV – które wybrać?

Wybór odpowiednich drzwi nie jest taki prosty, jak mogłoby się wydawać Przed ich nabyciem należy się przede wszystkim rozejrzeć, zobaczyć, co oferują producenci lub markety budowlane. Trzeba pamiętać, że nie powinniśmy patrzeć jedynie na ich wygląd. Istotne jest, aby skupić się również na prezentowanych parametrach. Drzwi będą musiały nas ochronić przed włamywaczami, potężniejszym wiatrem bądź ulewami, więc muszą być przede wszystkim solidnie wykonane i bezpieczne.

Dwa podejścia przy kupowaniu drzwi

Możemy zastosować jedno z dwóch różnych podejść. Jeśli ma to być wejście do domu jednorodzinnego, możemy wybrać takie, które idealnie wkomponuje się w przestrzeń. Kiedy nasz dom ma bardziej tradycyjny wygląd, nie wybierzemy nowoczesnego motywu, a skupimy się raczej na czymś bardziej stonowanym. Możemy jednak chcieć stworzyć kompozycję na zasadzie kontrastu. Jeśli na fasadzie znajdują się lekkie pionowe linie, przeciwieństwem będzie wybranie drzwi z poziomym akcentem. Oczywiście wszystko zgodnie z dobrym gustem. Przykłady drzwi oraz tego, jak komponują się z różnym otoczeniem, można zobaczyć na stronie producenta, firmy Rotombud.

Drewniane czy PCV?

Drzwi drewniane nie będą tak szczelne jak te wykonane z PCV. Ktoś mógłby powiedzieć, że to działa na ich niekorzyść, jednak z drugiej strony trzeba sobie uświadomić, że większa szczelność może się przyczynić do powstawania w domu pleśni i grzybów. Należy pamiętać, że drewno jest wrażliwe na czynniki atmosferyczne, szczególnie wodę. Montowanie takich drzwi jako zewnętrzne w mieszkaniu w bloku może być dobrym pomysłem, jednak w domu – już niekoniecznie. Innym wyjściem jest zamontowanie zadaszenia nad wejściem. Tutaj jednak trzeba wziąć pod uwagę dodatkowe koszty. Drzwi drewniane są grubsze od tych z PCV. Te pierwsze mogą mieć nawet do 10 cm grubości, drugie – do 8 cm. Dodatkowo wejście wykonane z drewna charakteryzuje się bardzo dobrą izolacją akustyczną i termiczną. Trzeba powiedzieć, że te wykonane z PCV są lżejsze, łatwe w montażu i utrzymaniu w czystości, a do tego mają niższą cenę. Ich poważną wadą może być jednak to, że raz zniszczonych nie można już naprawić.

A może trzecia opcja?

Firma Rotombud specjalizuje się przede wszystkim w produkcji drzwi antywłamaniowych. Ich produkty są wykonywane z blachy stalowej ocynkowanej. Co prawda takie skrzydło jest cięższe od innych, ale w zamian za to dostajemy niemal niezniszczalność drzwi. To zasługa materiału, z jakiego są one wykonane. Niektórym blacha stalowa może się wydawać niezbyt dobrym tworzywem do produkcji drzwi, jednak trzeba pamiętać, że drewnopodobny laminat nadaje im eleganckiego wyglądu.

To, jakie wybierzemy drzwi, zależy od nas oraz od wymagań i oczekiwań. Jeśli chcemy postawić na bezpieczeństwo, ale także ciekawy wygląd, możemy zastanowić się nad wyrobem z blachy ocynkowanej. Nie znaczy to, że nie możemy kupić skrzydła wykonanego z drewna czy PCV. Należy jedynie pamiętać, aby podczas zakupów w markecie budowlanym spytać sprzedawcę o deklarację zgodności, wystawioną przez producenta. Wtedy, porównując parametry techniczne, będziemy wiedzieli, które z wybranych przez nas drzwi są lepsze.

Previous Automaty schodowe, automaty zmierzchowe i ograniczniki, czyli rozwiązania automatyki domowej warte uwagi
Next Na czym polegają przeglądy budowlane i w jakim celu się je stosuje?

Może to Ci się spodoba

Okna i drzwi 0 Comments

Jakie okna sprawdzą się na poddaszu?

Okna dachowe nie stanowią już dziś nowości. Bez problemu znajdziemy je w każdym sklepie budowlanym. Bogaty wachlarz produktów, jaki oferują producenci, nie ułatwia jednak wyboru. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę

Co zrobić zanim się kupi klamkę?

Klamki, podobnie, jak gałki, uchwyty i inne okucia, mają zastosowanie zarówno praktyczne, jak i ozdobne. Z jednej strony ułatwiają zamykanie i otwieranie drzwi, z drugiej podkreślają ich charakter i zdobią

Okna i drzwi 0 Comments

Stollar – okna dobre bo z Polski

Producenci okien już od kilku lat zajmują pierwsze miejsca w czołówce polskich eksporterów. Co ważne, wyróżniają się pod względem wielkości sprzedaży nie tylko na polskim, lecz również na światowym rynku.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź