Czym jest i jak działa układ SZR?

Czym jest i jak działa układ SZR?

Od pewnego już czasu inwestorzy wyposażają swoje domy w nowoczesne rozwiązania w zakresie zasilania i zabezpieczenia domu przed utratą energii elektrycznej. Z tego też powodu tak ogromną popularnością cieszą się panele solarne czy też niezwykle ostatnimi czasy chętnie kupowane zasilanie awaryjne. Warto skupić się szczególnie na tym ostatnim sprzęcie, a konkretnie na sterującym nim układzie SZR. Czym on jest i jak działa?

Czym jest układ SZR?

Jeśli chce się zrozumieć to, czym jest i jak działa układ SZR, w pierwszej kolejności dowiedzieć się należy, w jaki sposób pracują zasilacze prądotwórcze.

Zasilacz prądotwórczy, czy też jak inaczej jest często nazywany, agregat prądotwórczy, to urządzenie, które jest w stanie wytwarzać energię elektryczną. Możliwe jest to dzięki silnikowi spalinowemu, który podczas pracy generuje prąd i zasila tym samym dane gospodarstwo domowe.

Jak jednak można bez trudu zauważyć, agregat nie pracuje cały czas, a jedynie wtedy, gdy z różnych powodów przerwane zostanie tradycyjne zasilanie. Czy oznacza to więc, że zasilacz prądotwórczy musi być ręcznie włączany w czasie awarii? Jak można się domyślić, byłoby to rozwiązanie skrajnie niewygodne.

Układ SZR, czyli samoczynnego załączania rezerwy, to specjalne urządzenie, które cały czas monitoruje napięcie w domowej sieci elektrycznej i gdy tylko wykryje jego zanik, automatycznie załącza zasilanie awaryjne. Działanie takiego układu jest tak szybkie, że często dla mieszkańców zmiana źródła zasilania jest nieodczuwalna.

Jak działa układ SZR?

Skoro już wiadomo, czym jest układ samoczynnego załączania rezerwy, warto się teraz nieco bardziej szczegółowo dowiedzieć, jak on tak w ogóle działa. Jak to się dzieje, że system jest w stanie samoczynnie zmienić źródło, z którego gospodarstwo domowe czerpie energię elektryczną?

Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że układ SZR pracuje w trybie ciągłym, a także obustronnym. Oznacza to, że monitoruje on domową sieć i docierające do niej zasilanie cały czas. W efekcie tego jest w stanie zareagować nie tylko w sytuacji, gdy napięcie z sieci zewnętrznej zaniknie, lecz także wtedy, gdy ponownie się pojawi, co skutkować będzie wyłączeniem zasilania awaryjnego i przejściem na stałe. Co jednak bardzo ważne, w wysokiej jakości systemach silnik agregatu awaryjnego nadal pracuje po przywróceniu zasilania stałego. Często bowiem dzieje się tak, że napięcie ponownie bardzo szybko zanika, a wtedy system jest już gotowy i w ułamku sekundy może powrócić na zasilanie awaryjne. W sytuacji powrotu zasilania stałego i ustabilizowaniu się sytuacji agregat jest wygaszany, a cały system ponownie przechodzi w domyślny stan czuwania i analizowania dochodzących z sieci informacji, aż do kolejnego zaniku zasilania.

Previous Kluczowe prace podczas budowy domu
Next Jakie metody izolacji warto zastosować w przypadku wentylacji?

Może to Ci się spodoba

Instalacje elektryczne 0 Comments

Lampy Massive – wymaluj swój dom światłem

Zachwycające swoim designem i doskonałe do całego domu – lampy Massive to propozycja dla każdego, kto szuka połączenia wysokiej jakości z efektownym wyglądem. Massive to nowoczesność i innowacyjność w podejściu

Ogrzewanie 0 Comments

Grzejniki dekoracyjne

Czasy, kiedy do drugoplanowych elementów wyposażenia wnętrz, takich jak grzejniki, nie przywiązywano dużej wagi, już dawno minęły. Dzisiaj, poza funkcją użytkową, grzejniki pełnią także rolę dekoracyjną. Szeroka paleta dostępnych urządzeń

Dom inteligentny 0 Comments

Automaty schodowe, automaty zmierzchowe i ograniczniki, czyli rozwiązania automatyki domowej warte uwagi

Postęp technologiczny, jaki nastąpił w przeciągu ostatnich latach, istotnie wpłynął na zwiększenia stopnia wykorzystania energii elektrycznej. Niemalże wszystkie sprzęty użytkowane obecnie w domu – od urządzeń AGD i RTV zaczynając,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź