Czym cechuje się i jakie zalety ma idealny dom parterowy?

Czym cechuje się i jakie zalety ma idealny dom parterowy?

Planujesz budowę domu parterowego? Jest to poważna inwestycja, do której należy podejść z głową. Musisz bowiem dokładnie rozważyć, jakie są Twoje oczekiwania, a także zapotrzebowania względem domu mieszkalnego. Niewątpliwe takie rozwiązanie ma wiele plusów, których mieszkanie w kamienicy, bloku, czy też konstrukcja kilku piętrowego domu nie ma – chociażby większą prywatność i wyeliminowanie uciążliwych dla osób starszych i schorowanych schodów.

Zanim jednak przystąpisz do pracy, powinieneś dowiedzieć się, czym kierować się stawiając dom parterowy. Jakie projekty domów parterowych Domywstylu są warte uwagi? Czym powinien charakteryzować się taki budynek? Na te i inne pytanie odpowiedź poznasz po zapoznaniu się z treścią naszego dzisiejszego wpisu.

O tym pamiętaj zanim zdecydujesz się na budowę domu parterowego

Jeszcze zanim rozpoczniesz budowę, powinieneś rozważyć kilka kwestii. Pomoże Ci to upewnić się, że w rzeczywistości podejmujesz słuszną decyzję. Na jakie pytania warto sobie odpowiedzieć?

  • czy działka jest odpowiednia pod względem wymiarów?
  • Czy zadowalają Cię dostępne formy ogrzewania i eksploatacji??
  • czy planowany rozkład pomieszczeń w rzeczywistości jest odpowiedni dla wszystkich domowników?
  • czy zakładany metraż nie jest zbyt mały, lub zbyt duży?

W szczególności zaplanowanie odpowiedniego układu pomieszczeń może okazać się trudnym zadaniem, zwłaszcza, jeśli chodzi o domy, w których znaleźć się ma kilka pokoi. Pomocne w tym zakresie okażą się gotowe projekty domówktóre pozwolą Ci zwizualizować sobie odpowiednio rozplanowaną przestrzeń.

Pamiętaj także, że budynki parterowe okazują się zazwyczaj znacznie trudniejsze do opłacalnego, ekonomicznego ogrzania, niż ich piętrowe odpowiedniki. Warto jednak zwrócić uwagę na nowoczesne systemu aluminiowe – dają one bowiem możliwość zbudowania parterowego domu pasywnego.

Jaka działka będzie najlepsza na dom parterowy?

Bardzo ważną kwestią jest z pewnością wybór odpowiedniej działki – jak zaś dobrać działkę pod dom parterowy? Kieruj się przede wszystkim wymiarami planowanej przez ciebie konstrukcji. W przypadku domów parterowych najlepiej sprawdzi się działka płaska, bez potencjalnych trudności w zagospodarowaniu przestrzeni. Pamiętaj jednocześnie, aby wybierając działkę zdecydować się na taką, która zapewni Ci wystarczającą ilość miejsca nie tylko na dom, ale też np. garaż i ogród. Jeśli planujesz konstrukcję ewentualnych dodatkowych pomieszczeń użytkowych – również i ich wymiary musisz wziąć pod uwagę wybierając działkę.

Oczywiście, nie mniej istotnym zagadnieniem jest kwestia jej lokalizacji. Działka odpowiednia dla domu parterowego powinna być usytuowana w cichej, spokojnej okolicy, z dala od źródeł hałasu takich, jak na przykład ruchliwe drogi. Jeśli planujesz budowę domu dla rodziny z dziećmi, sprawdź też, czy w pobliżu są udogodnienia takie, jak przedszkole, szkoła, lub też żłobek. W przypadku osób dorosłych dużym plusem będzie z pewnością nieduża odległość zakładów pracy, centrów handlowych, stacji paliw, czy też wyższych uczelni.

Najważniejsze cechy charakterystyczne projektów budynków parterowych

Chociaż projekty domów parterowych są różne, istnieje kilka cech, które powinny charakteryzować każdą poprawnie wykonaną konstrukcję. Poniżej prezentujemy Ci kilka najważniejszych zasad, jakimi powinieneś się kierować, wybierając projekt budowy domu parterowego. Dostosowując do nich swój projekt sprawisz, że będzie on maksymalnie funkcjonalny.

Pierwszą cechą charakterystyczną domu parterowego jest zwarta konstrukcja bryły, najlepiej cechująca się prostą lub kwadratową podstawą. Pozwoli to bowiem zaplanować funkcjonalny układ pomieszczeń. Niezwykle ważne jest, aby zachować odpowiednie proporcje między dzienną a nocną częścią domu. Coraz częściej wybieranymi i bardzo ciekawymi propozycjami są projekty domów w kształcie litery “L”.

Druga cecha dobrego projektu domu parterowego to odpowiednio dobrany rodzaj dachu. W przypadku domów parterowych w niezaprzeczalny sposób wpływa on bowiem na funkcjonalność domostwa. Szczególnie poleca się wysoko położone, spadziste dachy – sprawiają one bowiem, że do pomieszczeń wpadnie więcej światła, a także staną się one obszerniejsze pod względem optycznym. Ciekawym rozwiązaniem, jeśli nie przeszkadzają Ci schody, jest również zastosowanie poddasza – możesz wszak wykorzystać je choćby w roli strychu.

Trzecią kwestią jest zapewnienie wnętrzu optymalnego nasłonecznienia. Po raz kolejny podkreślić warto, że jedną z najlepszych możliwych wyborów są projekty domów oparte o wygląd litery L. Tu bowiem ponownie ujawnia się ich niezaprzeczalna zaleta. Umożliwia on bowiem takie rozplanowanie pomieszczeń, aby w każdym z nich znalazło się przynajmniej jedno okno. W salonie często zyskuje się w ten sposób dwa okna, co zapewnia optymalne jego nasłonecznienie.

Czwartym elementem, na które powinieneś zwrócić uwagę, jest tak zwany komfort komunikacyjny. Aby go osiągnąć, warto podzielić rozplanowane pomieszczenia na dwie strefy – dzienną oraz nocną, najlepiej poświęcając na każdą odpowiednią ilość wolnego miejsca.. Z jednej strony domu umieszcza się wówczas kuchnię oraz jadalnię, natomiast po drugiej stronie znajdują się sypialnie. Pomiędzy obiema strefami urządza się natomiast łazienkę, hol, oraz, jeśli wystarczy na to miejsce, toaletę.

Wreszcie, optymalne projekty domów parterowych przewidują także obecność pomieszczeń oraz budynków pomocniczych, takich jak na przykład garaż, kotłownia oraz spiżarnia. Ich obecność powinna być uwzględniona szczególnie w przypadku projektu domu bez poddasza. Warto więc, analizując projekt, dokładnie prześwietlić czy i ile miejsca przeznaczonego zostało na takie budynki i dodatki..

Projekty domów parterowych – dlaczego “parterówka” jest lepszym wyborem niż dom piętrowy?

Istnieje wiele powodów, które powodują, że dla wielu osób domy parterowe okazują się znacznie lepszym rozwiązaniem, niż piętrowe. Stanowią one bowiem rozwiązanie łączące w sobie estetykę, przestrzeń, funkcjonalność, oraz zwiększone bezpieczeństwo. Obecność schodów w domu może być bowiem wszak niebezpieczna – zarówno dla dzieci, osób z trudnościami w poruszaniu się, jak i osób starszych i schorowanych. Upadek ze schodów może, wbrew pozorom, zakończyć się wieloma groźnymi dla zdrowia konsekwencjami. Fakt, że w domach parterowych siłą rzeczy takie konstrukcje nie występuje sam w sobie sprawia, że są one rozwiązaniami bezpieczniejszymi.

To jednak nie koniec korzyści takiego rozwiązania. Projekty domów zawierających wyłącznie parter od samego początku zapewniają bowiem domownikom większą ilość dostępnej przestrzeni, którą można w kreatywny sposób wykorzystać. Domy parterowe stanowią także wygodniejsze rozwiązanie, ponieważ są one bardziej przestronne i lepiej dostosowane do potrzeb i możliwości osób o upośledzonej możliwości samodzielnego poruszania się (np. na wózkach inwalidzkich).

Jakie są nowoczesne trendy w zakresie domów parterowych?

Oczywiście, podobnie jak wszystko inne, również projekty domów parterowych nieco zmieniają się z czasem. Obecnie, jak już kilkukrotnie powtarzaliśmy, jednym z popularniejszych rozwiązań są domy oparte na planie w kształcie litery L. kolejnym trendem, który może Cię zainteresować, jest wykorzystanie ekologicznych, naturalnych materiałów w budownictwie takich domów. Niezwykłą popularnością cieszą się chociażby projekty domów z drewnianymi elementami.

Równie ciekawie prezentują się projekty wykorzystujące duże przeszklenia, które pozwalają wpuścić do wnętrza optymalną ilość naturalnego światła. Nie trzeba chyba tłumaczyć, że takie rozwiązanie w bardzo korzystny sposób wpływa na poczucie komfortu mieszkańców, jak również na oszczędność energii. W projekcie domu warto więc zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie rozmieszczenie okien.

Wreszcie, w ostatnich latach niezwykle popularne stały się projekty domów z otwartą przestrzenią. Zakładają one połączenie kuchni, jadalni i salonu w jedną większą, spójną całość. To zaś gwarantuje większą przestronność mieszkania, co jest niezwykle ważne zwłaszcza, jeśli zamieszkują w nim małe, uwielbiające zabawę dzieci. Niz zatem dziwnego, że to właśnie wśród rodzin z dziećmi takie rozwiązanie cieszy się zdecydowanie największą popularnością.

Czy warto postawić na projekty domów parterowych?

Zastanawiasz się, czy projekty domów zawierających sam parter są dla Ciebie odpowiednie? Z pewnością warto wymienić olbrzymią liczbę ich zalet. Są to bowiem domy nie tylko piękne, ozdobione zielenią ogrodu lub podwórza, lecz także niezwykle funkcjonalne.

Zapewniają one optymalną ilość przestrzeni zarówno dorosłym, jak i dzieciom, a także – co ważne – umożliwią wygodne i komfortowe mieszkanie osobom starszym lub zmagającym się z niepełnosprawnościami. Profesjonalne projekty domów parterowych zapewniają także odpowiednie nasłonecznienie wnętrza, co jest niezwykle korzystne dla domowników.  Pod względem wygody mieszkania znacząco przewyższają one większość innych dostępnych rozwiązań. Wszystkie te zalety sprawiają zaś, że projekty takie wybierane są w ostatnich latach przez coraz więcej osób.

Previous Domki modułowe — 5 zalet tego rozwiązania
Next Gotowe domy modułowe: Twój nowy, funkcjonalny dom czeka

Może to Ci się spodoba

Budowa domu 0 Comments

Jaki tynk na system ocieplen-CM

Podstawowym zadaniem zewnętrznych ścian budynków jest zapewnienie komfortu cieplnego ludziom oraz zabezpieczenie konstrukcji budynku i instalacji budowlanych. Przegrody powinny chronić pomieszczenia zimą – przed mrozem oraz latem – przed wysokimi

Budowa domu 0 Comments

Składanie serwetek – sposób na rozwój wyobraźni dziecka, przyszłego architekta

Olbrzymia wyobraźnia to jedna z najważniejszych cech, którą powinien odznaczać się każdy architekt. Mało, kto wie, ale wyobraźnię można skutecznie rozwijać od najmłodszych lat życia dziecka. Wyobraźnia wpływa nie tylko

Budowa domu 0 Comments

Co musisz wiedzieć o izolacji przeciwwodnej i przeciwwilgociowej?

Czy wiesz, że sama izolacja przeciwwilgociowa to czasem za mało i że zabezpieczyć przed szkodliwym działaniem wody i wilgoci należy nie tylko fundamenty? Sprawdź odpowiedzi na kluczowe pytania związane z

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź