Czy warto zdecydować się na ekogroszek?

Czy warto zdecydować się na ekogroszek?

Istnieje wiele sposobów ogrzewania pomieszczeń, spośród których największą popularnością cieszy się ogrzewanie na węgiel, gaz, olej opałowy oraz ekogroszek. Wspomniane surowce w połączeniu z odpowiednim kotłem gwarantują komfort termiczny w domu, jednak to właśnie ekogroszek zasługuje na szczególną uwagę.

Ekogroszek – co to jest?

Na składach opałowych można spotkać wiele rodzajów węgla kamiennego, które są chętnie wybierane przez osoby posiadające zarówno starsze, jak i nowe piece lub kotły. Opał ten dzieli się ze względu na wielkość poszczególnych bryłek. Wśród najczęściej wybieranych form węgla kamiennego należy wymienić miał, orzech, kostkę oraz właśnie ekogroszek. Jego ziarnistość klasyfikuje się w przedziale od kilku do kilkudziesięciu milimetrów. Najczęściej spotykany ekogroszek ma od 5 do 25 mm, dlatego może być wykorzystywany w kotłach grzewczych z automatycznymi dozownikami.

Podczas zakupu ekogroszku warto zwrócić uwagę na jego wilgotność, która powinna oscylować w granicach kilku procent. Latem wartość ta nie może przekraczać 10%. Najlepszym wyborem będzie ekogroszek workowany: https://energobielsk.pl/kategoria-produktu/ekogroszek/. Został on zabezpieczony przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Na wydajność ekogroszku jako opału istotny wpływ ma także niewielka zawartość siarki i popiołu. Im mniej tego typu składników, tym lepsza wydajność zakupionego opału.

Zakup ekogroszku u sprawdzonego dostawcy sprawia, że opał ten jest wydajny i nie wymaga wiele obsługi na etapie dokładania do kotła grzewczego oraz jego czyszczenia.

Dlaczego warto postawić na ogrzewanie ekogroszkiem?

Co prawda ekogroszek może być wytwarzany zarówno z węgla kamiennego, jak i brunatnego, jednak jako produkt końcowy ma od tych czystych surowców większą wydajność. Ekogroszek to opał, który wyróżnia się wysoką kalorycznością. Oznacza to, że dostarcza dużej ilości ciepła podczas spalania. Co więcej, materiał ten nie jest wymagający pod względem nakładów finansowych, a także jest przyjazny dla środowiska naturalnego. Podczas jego spalania do atmosfery oddawane są niewielkie ilości zanieczyszczeń.

Podsumowując, ekogroszek spala się długo i wydajnie, a także nie pozostawia wielu resztek. Warunkiem jest zakup opału najlepszej jakości u zaufanego sprzedawcy.

Wybór kotła do spalania ekogroszku

Wybór ekogroszku jako źródła ciepła w swoim domu, wymaga inwestycji w specjalny kocioł grzewczy, który zagwarantuje wysoką wydajność spalania. Zanim wybierzesz swój sprzęt, warto zapoznać się z parametrami dostępnych modeli, które powinny być w pełni dopasowane do rodzaju posiadanej instalacji grzewczej. Na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza moc grzewcza, którą dopasowuje się do powierzchni domu.

Równie ważny jest wybór palnika oraz podajnika opału. Jeśli planujesz ogrzewanie pomieszczeń wyłącznie ekogroszkiem, postaw na palnik retortowy. Jeśli jednak chcesz łączyć różne źródła ciepła, wybierz palnik żeliwny lub rynnowy.

 

Artykuł zewnętrzny

Previous Gres podłogowy - co to jest i jak go dopasować?
Next 14 proc. domów jednorodzinnych w Polsce ma własną instalację fotowoltaiczną

Może to Ci się spodoba

Ogrzewanie 0 Comments

Jakie parametry ma dobry ekogroszek?

Ekogroszek to jeden z najchętniej wybieranych rodzajów opałów. Jest wydajnym paliwem produkowanym z węgla kamiennego, przeznaczonym do kotłów retortowych. Jakie powinny być parametry ekogroszku? Zalety ekogroszku Ekogroszek to paliwo stałe

Ogrzewanie 0 Comments

Jaki wybrać piec na ekogroszek? Krótki poradnik

Wybór rodzaju ogrzewania podczas budowy własnego domu to bardzo ważna i odpowiedzialna decyzja, od której w dużym stopniu zależy komfort mieszkania oraz koszty eksploatacji budynku. Istnieje kilka popularnych form ogrzewania,

Budowa domu 0 Comments

Dobry klimat sprzyjającym modernizacji c.o.

Wysoki bilans kosztów ogrzewania domu zimą oraz optymalne warunki pogodowe, to powody dla których zazwyczaj wiosną decydujemy się na gruntowny przegląd i modernizację instalacji centralnego ogrzewania. Remont systemu zapewniającego ciepło

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź