Czy można zamontować rekuperator w mieszkaniu w bloku?
W większości domów wolnostojących montowany jest system wentylacji opierający się na pracy rekuperatora. Takie rozwiązanie zapewnia stały dostęp do świeżego i zdrowego powietrza, które jest rozdysponowywane po całym budynku. Oprócz sprawnej wymiany gazów rekuperacja gwarantuje oszczędności na ogrzewaniu w trakcie zimy (z wywiewanego powietrza jest bowiem odprowadzane ciepło) oraz możliwość filtrowania nawiewanego gazu z zanieczyszczeń. To ogrom korzyści, które z pewnością doceni każdy domownik. Czy jest jednak możliwe zainstalowanie wentylacji mechanicznej w mieszkaniu w bloku? Przeczytaj poniższy poradnik i dowiedz się więcej o rekuperacji w tego rodzaju budownictwie.
Rodzaje wentylacji w budynkach
W mieszkaniach w blokach przede wszystkim projektowany jest system wentylacji grawitacyjnej. To starszy rodzaj instalacji odpowiadającej za cyrkulację powietrza w pomieszczeniach i niestety posiada on kilka istotnych wad. Przede wszystkim działanie wentylacji grawitacyjnej jest uzależnione od warunków panujących na dworze. System ten opiera się bowiem na różnicy temperatur w powietrzu znajdującym się wewnątrz domu w porównaniu do gazu na zewnątrz budynku. To wiąże się nie tylko z obecnością mało przyjemnych przeciągów w mieszkaniu, ale również z brakiem wentylacji w trakcie upalnych miesięcy. Pierwszy z wymienionych aspektów powoduje dodatkowo straty cieplne, co może również wpływać na wyższe rachunki za ogrzewanie.
Zalety wentylacji mechanicznej
Rekuperacja to stosunkowo nowy rodzaj wentylacji stosowany w budynkach. Jej największą zaletą jest cyrkulacja powietrza, która zachodzi non stop o każdej porze dnia oraz nocy. Dzieje się to za sprawą najważniejszego elementu całego systemu, czyli rekuperatora. Jego mechanizm działa cały czas, dlatego wymiana zużytego powietrza na świeże ma miejsce niezależnie od warunków panujących na dworze.
Kolejną, często wymienianą przez użytkowników rekuperacji, korzyścią jest mniejsza strata cieplna w porównaniu np. do wentylacji grawitacyjnej. W centrali wentylacyjnej zachodzi bowiem proces pobierania ciepła z wywiewanego powietrza i ogrzania nawiewanego gazu. Dzięki temu różnica pomiędzy świeżym powietrzem a wnętrzem mieszkania praktycznie nie istnieje. W praktyce oznacza to, że domownicy nie muszą odkręcać kaloryferów na dużą moc, aby osiągnąć ulubioną temperaturę we własnym domu.
Możliwość zainstalowania filtrów oczyszczających powietrze z pewnością ucieszy dużą część osób rozważających zakup systemu wentylacji mechanicznej. W instalacji bez problemu umieścisz specjalistyczne produkty odpowiedzialne za usunięcie cząsteczek zanieczyszczeń, różnego rodzaju drobnoustrojów, a nawet niektórych alergenów z powietrza. Dzięki temu nawet alergicy będą mogli cieszyć się komfortowymi warunkami we własnych czterech ścianach. Jeśli jednak zdecydujesz się na montaż filtra, pamiętaj o jego regularnej wymianie. W przeciwnym razie zapchany zanieczyszczeniami produkt będzie osłabiał cyrkulację powietrza.
Wentylacja z rekuperatorem – czy można ją zamontować w mieszkaniu?
Teraz pora na najważniejsze pytanie – czy mieszkańcy bloków również mogą korzystać z dobrodziejstw wentylacji mechanicznej? Odpowiedź brzmi – tak, jak najbardziej! Wentylacja mechaniczna jest obecnie najczęściej montowana w domach wolnostojących, ponieważ takie rozwiązanie jest stosunkowo proste. Wtedy projektant systemu odpowiadającego za cyrkulację powietrza może dostosować schemat kanałów wentylacyjnych do charakterystyki budynku oraz wyznaczyć osobne pomieszczenie na rekuperator.
Obecnie jednak firmy zajmujące się projektowaniem rekuperacji stworzyły takie produkty, które można również zamontować w bloku. Rekuperator oraz inne elementy będą wyglądać nieco inaczej niż w przypadku projektów dla domów jedno- oraz wielorodzinnych, jednak domownicy mieszkania w bloku również mogą cieszyć się zdrowym i czystym powietrzem. Najważniejsza różnica polega na uzyskaniu pozwolenia na montaż wyrzutni oraz czerpni na elewacji budynku od zarządcy. Kiedy otrzymasz zgodę, doświadczony projektant rozpocznie tworzenie systemu rekuperacji, który będzie dopasowany do Twojego mieszkania w bloku.
Może to Ci się spodoba
Listwy przypodłogowe – praktyczne wskazówki dotyczące doboru i montażu
Listwy przypodłogowe, choć niewielkie, są jednym z ważniejszych elementów wykończenia mieszkania, wpływających na jego estetyczny wygląd. Są przy tym niedrogie i łatwe w montażu. Jakie rodzaje listew dostępne są na
Światło we wnętrzu – jak zgrać jasny dzień z doświetlaną nocą?
Naturalne światło w ciągu dnia połączone ze sztucznym światłem wieczoru stało się tak naturalne, że trudno byłoby sobie wyobrazić inny porządek domowej codzienności. Światło dzienne uzupełnione o dodatkowe źródła oświetlenia
Jak wybrać najlepszy fason zasłon – 5 pomysłów
Zasłony od lat pełnią funkcję praktyczną i dekoracyjną w naszych domach. Świetnie sprawdzą się zarówno w salonie, sypialni czy w pokoju naszego dziecka. Dostępne są w wielu fasonach i kolorach,
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!