Co zrobić zanim się kupi klamkę?

Co zrobić zanim się kupi klamkę?

Klamki, podobnie, jak gałki, uchwyty i inne okucia, mają zastosowanie zarówno praktyczne, jak i ozdobne. Z jednej strony ułatwiają zamykanie i otwieranie drzwi, z drugiej podkreślają ich charakter i zdobią wnętrze. Co należy wiedzieć przy wyborze klamki?

Dobór wizualny klamek

Jednym z kryteriów są oczywiście względy estetyczne. Musimy dobrać klamkę z odpowiedniego materiału i o designie, który będzie pasował zarówno do drzwi, jak i całego wnętrza. Na szczęście rynek oferuje duży wybór klamek w przeróżnych kształtach i stylach, które są wykonane z rozmaitych materiałów (sprawdzić można to np. tutaj – http://www.legallais.pl/klamki/31).

Właściwa budowa i konstrukcja

Aby nowa klamka sprawowała się, jak należy, zarówno ona, jak i jej szyld, muszą mieć właściwą konstrukcję. Musimy też znać grubość drzwi. Do najbardziej rozpowszechnionych należą szyldy podłużne, rozety okrągłe i kwadratowe, szyldy typu WC oraz wkładki z kluczem.

Do montażu klamek stosuje się śruby przelotowe lub wkręty. Modele do drzwi o grubości od 4 do 6 cm zwykle sprzedawane są razem z zestawem elementów montażowych. Do grubszych drzwi rozwiązań oczywiście też nie brakuje.

Gdy zaczniemy przyglądać się modelom klamek, powinniśmy zwrócić uwagę na obecność sprężyn z dwóch stron. Ich zadaniem jest przywracanie klamki do jej pozycji wyjściowej bezpośrednio po jej naciśnięciu. Jest to, co prawda, rozwiązanie droższe, ale zdecydowanie bardziej komfortowe.

Często wybieranym rozwiązaniem jest szyld podłużny z klamką i zamkiem typu WC lub uchwytem na klucz, który wygląda na masywniejszy i wyróżnia się na tle drzwi. Aby zamontować ten rodzaj okucia, trzeba dobrze wymierzyć rozstaw otworów zamka w drzwiach.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

W przypadku klamek bardzo ważna jest wygoda i funkcjonalność. Warto więc sprawdzić, czy klamka będzie wygodna podczas naciskania. Jeśli znajdziemy model klamki, który uznamy za komfortowy, pasujący do naszych drzwi i wnętrz oraz zgodny z wszystkimi pomiarami, nie pozostaje nic innego, jak go kupić.

Previous Jaki system alarmowy wybrać do domu i mieszkania?
Next Lampy Massive – wymaluj swój dom światłem

Może to Ci się spodoba

Okna

Jak dobierać okna dachowe do rodzaju i przeznaczenia pomieszczeń?

Poddasza chętnie wykorzystujemy jako miejsca aranżacji pomieszczeń o najróżniejszych funkcjach – od garderoby, przez sypialnie i gabinety, po kuchnie oraz łazienki. Funkcjonalność tych przestrzeni zależy jednak w dużej mierze od

Jakie okna sprawdzą się na poddaszu?

Okna dachowe nie stanowią już dziś nowości. Bez problemu znajdziemy je w każdym sklepie budowlanym. Bogaty wachlarz produktów, jaki oferują producenci, nie ułatwia jednak wyboru. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę

Okna i drzwi 0 Comments

Ochrona wnętrz przed słońcem. Rolety, żaluzje, markizy – co wybrać?

Choć większość ludzi uwielbia słońce, nie można nie zgodzić się z tym, że w nadmiarze potrafi być ono wyjątkowo dokuczliwe. Łatwo można się o tym przekonać zwłaszcza w pomieszczeniach, które

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź