Co składa się na koszt budowy hali magazynowej?

Co składa się na koszt budowy hali magazynowej?

Budowa hali magazynowej składa się z określonych etapów. Każdorazowo powinna ona być prowadzona przez doświadczonych specjalistów oraz w zgodzie z przepisami prawa i normami budowlanymi. Na każdym etapie warto zadbać o bezpieczeństwo konstrukcji, pracowników i budżetu. Przy ostatnim elemencie warto zastanowić się nad tym, ile kosztuje budowa hali magazynowej i co składa się na ostateczną cenę?

Powierzchnia hali

Bardzo duży wpływ na ostateczny koszt budowy hali magazynowej ma jej powierzchnia. Im hala ma być większa, tym więcej materiałów trzeba wykorzystać do jej budowy oraz pochłonie ona więcej roboczogodzin. To wszystko przekłada się na wzrost ceny inwestycji.

Lokalizacja hali

Jednym z podstawowych kosztów budowy magazynów jest zakup działki. Przed jej nabyciem warto pokusić się o przeprowadzenie badań geologicznych (w tym parametrów gruntu). Dzięki nim inwestor będzie miał pewność, że w danej lokalizacji z powodzeniem może powstać hala magazynowa. Warto pamiętać o tym, że im bardziej prestiżowa lokalizacja, tym działka będzie droższa.

Pod względem lokalizacji warto zwrócić również uwagę na miejsca o podwyższonym obciążeniu wiatrem i śniegiem. Budowa magazynów w takich miejscach będzie wymagała użycia bardziej wytrzymałej konstrukcji, co generuje dodatkowe koszty po stronie inwestora.

Konstrukcja hali

Jednym z kluczowych wydatków w budżecie jest konstrukcja hali. Może być różna, dlatego budowa hali o podobnej wielkości może wygenerować bardzo rozbieżne koszta. Zdecydowanie najdroższe są hale murowane, czyli wykonane w technologii tradycyjnej. Ciekawą alternatywą dla nich są hale hybrydowe lub o konstrukcji stalowej. Te ostatnie są obecnie najtańszą opcją na rynku. Od rozmiarów hali zależy ilość wykorzystanych materiałów konstrukcyjnych i koszt. Jeżeli hala magazynowa musi być bardziej solidna, to użyje się w niej masywniejszej i dodatkowo zabezpieczonej konstrukcji. Te aspekty wpływają na ostateczne koszty inwestycji.

Wykończenie hali i instalacje

Ważne koszty związane z budową hali magazynowej murowanej i stalowej to wykończenie i instalacje. Na tym etapie kładzie się niezbędne instalacje wewnętrzne i przyłącza instalacji zewnętrznych. Niezbędnym kosztem jest także zagospodarowanie przestrzeni wokół hali, w tym stworzenie parkingu, bramy wjazdowej, czy ewentualnych terenów zielonych.

Dodatkowe koszty

Dodatkowe koszty budowy magazynów mogą być związane z wyposażeniem hali w okna, doki przeładunkowe, bramy, czy świetliki dachowe. Warto zwrócić również uwagę na ewentualne koszty związane z budową części biurowej i socjalnej. Po zebraniu tych wszystkich elementów w całość można przedstawić wiarygodną wycenę całej inwestycji.

Ile kosztuje wybudowanie hali magazynowej?

Koszty wybudowania hali magazynowej mogą być różne. Bardzo dużo zależy od lokalizacji, rozmiarów hali oraz realnych potrzeb właściciela firmy lub inwestora. Szacuje się, że budowa prostej hali o konstrukcji stalowej to około 500-700 złotych netto za metr kwadratowy. Ciekawe wyliczenia podaje się przy wycenie wykonania fundamentów i wylania posadzki, a także realizacji instalacji wewnętrznych. W obu przypadkach szacuje się, że ich koszt wynosi około 45% kosztu związanego z budową konstrukcji hali.

W celu uzyskania wiarygodnego kosztorysu i harmonogramu budowy hali magazynowej warto skontaktować się z renomowaną firmą budowlaną. Wśród nich znajduje się m.in. MM Bujak z Lublina. Sprawdź szczegóły na stronie.

Previous Jak wybrać najlepszy fason zasłon - 5 pomysłów
Next Mniejsze mieszkania wracają do łask

Może to Ci się spodoba

Plan budowy 0 Comments

Kiedy używać płyt gumowych przemysłowych, a kiedy płyty gumowych spożywczych?

W coraz większej ilości przedsiębiorstw stosuje się specjalistyczne płyty gumowe. Z racji swojej specyfiki zwiększają one przyczepność oraz podnoszą bezpieczeństwo zakładu. Jest to nowoczesne rozwiązanie, które może w znacznym stopniu

Plan budowy 0 Comments

Jaki system alarmowy wybrać do domu i mieszkania?

Wakacje, ferie, długie weekendy oraz okres świąteczno – noworoczny to czas, kiedy wiele osób wyjeżdża z domu. Niestety wtedy również można zaobserwować wzrost aktywności włamywaczy. Dlatego warto pomyśleć o zainstalowaniu

Budowa domu 0 Comments

Sauny fińskie – wybieramy odpowiednią saunę do domu!

Kiedy potrzebujesz chwili wytchnienia lub po prostu chcesz zadbać o odporność organizmu, wybierasz się na saunę. Kilkadziesiąt minut spędzonych w specjalnym mikroklimacie przyspiesza tętno, poprawia wydolność układu krążenia i przede

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź