Co powinniśmy wiedzieć o paskach LED? – przydatne informacje

Co powinniśmy wiedzieć o paskach LED? – przydatne informacje

Pasek LED od lat kojarzy się ludziom z wystrojem pomieszczeń i kwestiami dekoracyjnymi. Zwykło już mówić, że jest to nieodłączny element wielu pokojów, jeśli chodzi o oświetlenie. Niektórzy również uważają, że rozwiązanie to odchodzi do lamusa, a w jego miejsce wskakują inne odmiany dekoracyjnych opraw czy żarówek. Prawda jest jednak nieco inna. Taśmy ledowe należą do tej grupy wynalazków, których prędko się nie zastąpi.

Inna sprawa, że na bieżąco wprowadzane są jej nowe rodzaje oraz metody montażu w znaczny sposób się od siebie różnią. Dziś liczy się jak najgłębsze ukazanie światła pochodzącego z takiego źródła, przy jak największym ukryciu samej taśmy.

Jak zbudowany jest pasek LED?

Chyba każdy z nas wie, jak wygląda standardowy pasek LED. Składa się on z modułów, najczęściej osiągających długość 5m, dających się swobodnie ucinać nożyczkami w miejscach do tego wskazanych. Jak to natomiast możliwe, że warstwa elektroniki poddaje się cięciu nożyczkami i swobodnemu zginaniu? To proste. Wszystkie elementy przewodzące prąd są wykonane z elastycznego laminatu, co daje gwarancje dowolnego zginania bez ryzyka złamania.

Dwie warstwy takiego laminatu oddziela równie elastyczna warstwa izolująca. Diody LED są natomiast na tyle małe, że nie ma możliwości ich realnego zginania. Wszystkie taśmy są zgodne ze stopniem ochronności IP20 i spełniają wszystkie wymogi dotyczące bezpieczeństwa. Diody spoczywają na warstwie ochronnej oraz są często pokryte powłoką z tworzywa sztucznego. Po drugiej stronie znajduje się dwustronna taśma samoprzylepna, służąca do klejenia paska w profil.

Jak działa dioda LED?

Kupując standardowe zestawy taśm ledowych, otrzymamy pełny pakiet pasków, kontroler i zasilacz do ich podłączenia. Zasilacz jest konieczny do uruchomienia nowoczesnych pasków, gdyż konwertuje on w znaczny sposób napięcie do mniejszych wartości. Standardowa taśma LED pracuje na 12V lub 24V w zależności od rodzaju.

Zasada działania takiego urządzenia jest taka sama, jak w przypadku standardowej żarówki LED. Wszystko opiera się o zjawisko elektroluminescencji. Dioda przekazując elektrony wyłącznie w jedną stronę, gromadzi je na dwóch warstwach, oddzielonych od siebie pewną odległością. Ładunki chcąc przedostać się z jednej strony na drugą, wydzielają nadmiar energii i oddają ją w postaci światła.

Inteligentne rozwiązania pasków LED

Postęp technologiczny dotyczy również urządzeń oświetleniowych. Wiele firm oferuje oświetlenie smart, którym możemy sterować z poziomu naszego telefonu. Nie inaczej jest w przypadku pasków LED. Gotowe zestawy taśm ledowych zawierają zasilacz, w którym zainstalowany jest moduł sterowania. Łącząc się z nim, możemy bez żadnego problemu kontrolować nasze oświetlenie ze smartfona z zainstalowaną aplikacją.

Możliwe jest nie tylko włączanie i wyłączanie zasilania takiemu paskowi, ale również sterowanie jego barwą, odcieniem, a nawet całkowita zmiana koloru. Ponadto, aplikacja posiada możliwość ustawiania automatycznego włączania światła o określonej porze dnia.

Previous Lampy łazienkowe to jeden z najważniejszych elementów pomieszczenia. Sprawdź, na co należy zwrócić uwagę przy ich wyborze!
Next Kiedy warto zamontować fototapety do przedpokoju?

Może to Ci się spodoba

Instalacje 0 Comments

Rekuperacja sposobem na obniżenie domowych rachunków

Dla zapewnienia komfortu cieplnego w swoim domu, zarówno w czasie zimy, jak i gorącego lata, potrzebny jest sprawnie działający system wentylacji. Można w tym względzie wykorzystać wentylację mechaniczną z odzyskiwaniem

Ogrzewanie 0 Comments

Pompa ciepła – ekologicznie i tanio

Pompy ciepła są alternatywnym źródłem energii odnawialnej. Ciepło czerpią z gruntu, powietrza i wód powierzchniowych. Pompy nie generują żadnych zanieczyszczeń, a ogrzewanie domu przy użyciu tej technologii jest niezwykle tanie.

Kanalizacja 0 Comments

Drożna kanalizacja- gwarancją nie zanieczyszczonej wody i gleby

Sprawnie działająca kanalizacja oznacza więcej niż mogłoby się wydawać. Drożne rury odpływowe nie tylko pozwalają bezpiecznie pozbyć się nieczystości, są także zabezpieczeniem czystości wód i gleby i dają pewność, że

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź