Chcesz zmienić dostawcę prądu? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Chcesz zmienić dostawcę prądu? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Jedną z metod na obniżenie rachunków za prąd może być zmiana sprzedawcy energii elektrycznej. Jednak na to rozwiązanie znacznie częściej decydują się średnie oraz duże firmy niż indywidualni odbiorcy. Czy warto zatem zmieniać sprzedawcę prądu?

Wszyscy odbiorcy prądu korzystają z usług dwóch firm – dystrybutora energii i jej sprzedawcy. Jeszcze kilka lat temu każdy z nas kupował prąd od przedsiębiorstw energetycznych, które były zarówno sprzedawcą, jak i dostawcą energii. Choć dystrybutora energii w dalszym ciągu nie możemy zmienić, przy wyborze sprzedawcy prądu od 2007 roku mamy pełną dowolność.

Czym różni się dystrybutor energii od sprzedawcy?

Dystrybutor energii elektrycznej, inaczej nazywany operatorem systemu dystrybucyjnego, jest właścicielem infrastruktury, czyli głównie kabli, za sprawą której prąd fizycznie dociera do naszego domu. Ceny usług dystrybutora są ustalane przez Urząd Regulacji Energetyki.

W Polsce działa pięciu największych operatorów systemu dystrybucyjnego, do sieci których przyłączona jest zdecydowana większość odbiorców prądu. Firmy te mają lokalny monopol na określonych obszarach, co przekłada się na brak możliwość ich dowolnej zmiany.

Z kolei sprzedawca, jak sama nazwa wskazuje, sprzedaje nam energię. Dostawca energii nie prowadzi do naszych domów własnych kabli, ponieważ prąd jest przesyłany siecią lokalnego dystrybutora. Od kilku lat jednak możemy bez żadnego problemu zmienić sprzedawcę prądu.

Choć największymi sprzedawcami energii nadal są firmy z tych samych grup kapitałowych, co dystrybutorzy, na rynku pojawiły się nowe przedsiębiorstwa, które oferują tę samą usługę.

Na co zwrócić uwagę, zmieniając dostawcę prądu?

Według szacunków dzięki zmianie dostawcy energii nasze rachunki za prąd mogą być niższe o kilka do kilkunastu procent. Czy to dużo? Wszystko zależy od indywidualnego podejścia, a także umowy, jaką zawrzemy z nowym sprzedawcą. Na co zatem warto zwrócić uwagę?

Dowolność w kwestii wyboru dostawcy energii sprawia, że nieświadomie możemy zgodzić się na warunki gorsze niż posiadaliśmy do tej pory. Zanim zmienimy sprzedawcę energii, dokładnie zapoznajmy się z proponowaną ofertą i zweryfikujmy zawarte w umowie ceny. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do zapisów w kontrakcie, nie bójmy się pytać.

Przed podpisaniem umowy sprawdźmy też, jakie są możliwe opcje płatności, a także jaki jest czas obowiązywania kontraktu, możliwość jego wypowiedzenia oraz sposób przedłużenia. Sprzedawcy coraz częściej gwarantują nam utrzymanie cen na określonym, zazwyczaj atrakcyjnym poziomie, ale pod warunkiem związania się umową na wskazany okres.

Naszej uwadze nie powinny też umknąć zawarte w umowie ewentualne ukryte opłaty, przykładowo kary za kolejną zmianę dostawcy, co akurat byłoby praktyką niedozwoloną.

Jak zmienić sprzedawcę energii?

Proces zmiany dostawcy prądu jest łudząco podobny do procedury zmiany operatora sieci komórkowej. Wszyscy sprzedawcy energii oferują dopełnienie niezbędnych formalności w imieniu klienta na podstawie podpisanej umowy wraz z udzielonym pełnomocnictwem.

Na wszelkie działania z tym związane dostawca ma 30 dni, natomiast w przypadku drugiej zmiany – 14. Pamiętajmy, że pierwsza zmiana sprzedawcy jest całkowicie bezpłatna bez względu na to, jaką firmę wybierzemy. Z kolei druga i każda kolejna może pociągać za sobą pewne koszty, ale tylko takie, jakie zostały podane w zawartej wcześniej umowie.

Previous Lampy Massive – wymaluj swój dom światłem
Next Zaprawy techniczne Weber z marką Deitermann

Może to Ci się spodoba

Instalacje 0 Comments

Wkręty do metalu – jak je prawidłowo wybrać?

Dla stabilności i trwałości różnego typu konstrukcji kluczowe znaczenie mają odpowiednio dobrane łączniki. Często wykorzystywane są wkręty do metalu – za ich pomocą skutecznie połączymy materiały wykonane ze stali bądź

Instalacje 0 Comments

Fałszywy alarm! Co zrobić, gdy system przeciwpożarowy nie działa prawidłowo?

Dźwięk alarmu, panika, szukanie wyjścia, planowanie ewakuacji, strach. Wszystkie te czynności wywołać może zarówno niebezpieczny pożar, który jest przyczyną zawalania elewacji i zatruć dymem, jak i… fałszywy alarm. Okazuje się

Instalacje 0 Comments

GIRA – rozwiązania na miarę XXI wieku

Gira to renomowany niemiecki producent osprzętu elektrycznego, którego rozwiązania cieszą się uznaniem na całym świecie. Wszystko za sprawą połączenia atrakcyjnego wzornictwa idącego w parze z najwyższą jakością oferowanych produktów. GIRA

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź