Budujesz dom? Sprawdź, które ogrodzenie będzie najlepsze.

Budujesz dom? Sprawdź, które ogrodzenie będzie najlepsze.

Ogrodzeniem nazywa się system ochronny, który otacza działkę lub teren i którego głównym zadaniem jest zabezpieczenie przed dostępem niepożądanych osób lub zwierząt. Jest ono nie tylko wizytówką danej posesji, ale jednocześnie zabezpiecza ją przed hałasem.

Aby mówić o skutecznym ogrodzeniu powinno ono spełniać określone warunki. Przede wszystkim musi być bezpieczne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Dodatkowo, jego bramy powinny otwierać się do wewnątrz. Jednoczenie na wysokości około 1,8 m nie wolno instalować drutów ani żadnych wystających niezabezpieczonych elementów. Ogrodzenie nie powinno także stanowić przeszkody dla osób niepełnosprawnych.

Zastosowanie

W Polsce ogrodzenie stosuje się w każdym rodzaju budownictwa do zabezpieczania posesji przed nieproszonymi gośćmi. Jeszcze kilka lat temu wykorzystywano płoty głównie do ogradzania domów jednorodzinnych, działek, obiektów przemysłowych oraz jednostek wojskowych. Obecnie ogrodzenia stawia się również wokół budynków wielorodzinnych. Taki sposób oznaczania terenu jest powszechnie wykorzystywany przez wspólnoty mieszkaniowe.

Rodzaje ogrodzeń

Jak twierdzą specjaliści zrzeszeni w PKT.pl – baza producentów bram i ogrodzeń, na rynku znajduje się ogromna ilość rożnego rodzaju ogrodzeń. Można je podzielić ze względu na wykorzystywany materiał.

Ogrodzenia naturalne, na przykład żywopłoty, to specjalny typ parkanu, który zazwyczaj stosowany jest na działkach lub w ich wnętrzach. Sam żywopłot, poza oczywistymi walorami estetycznymi, nie zapewnia odpowiedniej ochrony i w większości przypadków łączony jest z siatką. Innym naturalnym sposobem odgradzania jest zastosowanie wikliny, która ochrania głównie przed kurzem, spalinami oraz hałasem.

Ogrodzenia drewniane zazwyczaj produkowane jest z desek, bali oraz innych materiałów, które przypominają wyglądem drewno. Warto pamiętać, że powinno ono być sezonowane i odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią, grzybami i owadami.

Ogrodzenia betonowe wybierane są ze względu na ich trwałość oraz niski koszt wykonania. Ich główną zaletą jest fakt, że są one zbrojone, a wiec niezwykle trudne do pokonania. Pozwalają na zasłonięcie posesji w różnym stopniu ze względu dostępności wielu wzorów.

Innym typem są ogrodzenia metalowe, które wydają się być najczęściej wybierane. W ich ramach wyróżnić można ogrodzenia kute, panelowe oraz z siatki. Bramy kute należą do najtrwalszych i najbardziej interesujących, ale jednocześnie są jednymi z najdroższych. Jak mówią producenci ogrodzeń, koszt ich instalacji spowodowany jest ceną materiału i wykonania. Typ panelowy składa się z paneli ogrodzeniowych oraz pasujących do nich słupków stałych. Są bardzo łatwe do montażu i odporne na korozję. Najtańszym, ale jednocześnie najmniej trwałym jest ogrodzenie z siatki metalowej.

Previous Ytong 20 lat w Polsce
Next Rekuperacja sposobem na obniżenie domowych rachunków

Może to Ci się spodoba

Ogród 0 Comments

Piła łańcuchowa: co zrobić, by posłużyła nam długo?

Piła łańcuchowa to bardzo przydatny element wyposażenia każdego posiadacza działki, ogrodu czy sadu. Dzięki niej szybko i sprawnie przeprowadzimy większe prace leśne, przygotujemy drewno opałowe, odblokujemy zawaloną drzewami drogę. Zobacz,

Ogrodzenia i nawierzchnie 0 Comments

Aranżacja cienistych zakątków w ogrodzie

Masz problem z aranżacją ogrodu, w którym królują duże drzewa i gęsto posadzone krzewy? Chcesz wykorzystać każdy skrawek dostępnej wokół Twojego domu przestrzeni? Sprawdź jak zagospodarować cieniste zakątki ogrodu i

Ogrodzenia i nawierzchnie 0 Comments

Produkty Libet przyjazne środowisku

Libet jako pierwszy i obecnie jedyny producent kostek i płyt betonowych uzyskał potwierdzenie, że jego produkty są przyjazne środowisku. Betonowe kostki brukowe oraz płyty nawierzchniowe z linii ECO otrzymały pozytywną

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź