Budowa domu i wybór schodów wewnętrznych

Budowa domu i wybór schodów wewnętrznych

Już na etapie planowania wyglądu domu i całego projektowania rozkładu pomieszczeń musimy brać pod uwagę to, czy chcemy w domu umieścić schody wewnętrzne. Dlaczego jest to istotna sprawa? Przede wszystkim z uwagi na konieczność ich umieszczenia w projekcie, aby potem mogły spełniać swoją rolę, ale i być odpowiednio zaprojektowane i dopasowane od wnętrza.

W wielu przypadkach nieprawidłowości na etapie projektowania czy realizowania projektów sprawiają, że występują poważne problemy z budową schodów. Czasami schody drewniane zabiegowe mają różną wysokość stopni czy po prostu okazują się nie do końca dopasowane do wnętrza. Dlatego istotne jest, aby  tworzeniem projektu zawsze zajmował się specjalista.

Schody w ostatniej chwili…

Czasem projekt oryginalnie nie przewiduje obecności żadnych schodów. W takim przypadku, jeśli stają się one koniecznością, bo np. decydujemy się zwiększyć ilość pięter w domu, pojawia się problem nie tyle z ich umieszczeniem w stropie, ale raczej z poprowadzeniem w taki sposób, aby nie kolidowały ze ścianami nośnymi. Oczywiście, takie przypadki da się łatwo naprostować, jeśli właściciel domu jest otwarty na schody drewniane zabiegowe o budowie spiralnej. Zajmują one praktycznie najmniej miejsca i nie wymagają dodatkowej przestrzeni, którą planuje się zwykle przy bardziej rozbudowanych konstrukcjach. Takie rozwiązanie ze schodami spiralnymi sprawdzi się również we wnętrzach niewielkich, w przypadku których klasyczne schody byłyby po prostu nieproporcjonalne względem wielkości samego pomieszczenia, do którego prowadzą.

Klasyczne schody z zabiegiem 90o

Zazwyczaj we wnętrzach, które pozwalają na bardziej rozbudowany projekt, stosuje się schody drewniane zabiegowe o zabiegu prowadzonym pod kątem prostym, zarówno w lewo, jak i prawo. Z doświadczenia wynika, że schody takie są najbardziej funkcjonalne, bo pozwalają m.in. wnieść większe przedmioty na kolejne kondygnacje. Oczywiście w ich przypadku trzeba wziąć pod uwagę kierunek zabiegu już na etapie wyboru miejsca, w którym mają się znajdować. Istotne jest, aby w takiej sytuacji miały one komfortową, pozwalającą na wygodne minięcie się szerokość oraz równą wysokość. Z tego powodu warto zaprojektowanie wnętrza oraz realizację projektu zlecić specjaliście – nawet kilkucentymetrowe podniesienie stropu w wyniku działań budowlanych będzie sprawiało, że jeden schodek zyska większą czy mniejszą wysokość, a to wpłynie niekorzystnie na komfort korzystania ze schodów.

A może kąt 180o?

W niektórych przypadkach schody posiadają zabieg w kącie półpełnym. Takie schody są nieco mniej wygodne do korzystania, jeśli chodzi o praktyczność i np. wnoszenie rozmaitych przedmiotów, ale jednocześnie dobrze sprawdzają się tam, gdzie nie ma za wiele miejsca na klatkę schodową. Jednocześnie schody drewniane zabiegowe w takiej formie mogą być prowadzone w wąskich pomieszczeniach, np. tam, gdzie z trzech stron znajdują się ściany.

Previous Budowa domu czy zakup mieszkania – co się bardziej opłaca?
Next Kiedy zdecydować się na montaż schodów metalowych w domu?

Może to Ci się spodoba

Instalacje 0 Comments

Kotły grzewcze na paliwa stałe – czy to się opłaca?

O wysokości rachunków za zużytą energię cieplną decydują głównie rodzaj i cena spalanego paliwa. Dużą rolę odgrywa również sprawność systemu grzewczego – nie zawsze możemy cieszyć się 100% efektywnością urządzeń.

Plan budowy 0 Comments

Dlaczego warto korzystać z potykaczy?

Potykacze stały się doskonale już znanym elementem przestrzeni większości miast. Spotkamy je na chodnikach, w pasażach handlowych, na skwerach i parkingach czy we wnętrzu sklepów oraz barów. Dlaczego potykacze cieszą

Budowa domu 0 Comments

Jasno i przytulnie na poddaszu

Wydaje się, że domy z poddaszem mają równie liczne grono zwolenników, co przeciwników. Przyglądając się polskiemu budownictwu jednorodzinnemu, można nawet dojść do wniosku, że liczebną przewagę mają ci pierwsi. Co

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź