Jak to zrobić? Uszczelnianie i izolacja tarasów z drewna

Jak to zrobić? Uszczelnianie i izolacja tarasów z drewna

Drewniany taras wygląda pięknie, ale bez uszczelnienia i odpowiedniej izolacji szybko ulegnie zniszczeniu. Wilgoć, mróz i mocne słońce mogą mu się dać mocno we znaki, więc lepiej chronić go przed ich negatywnym wpływem wykonując hydroizolację i impregnując deski.

Co może spowodować brak izolacji przeciwwilgociowej?

Taras ma nieustanny kontakt z wilgocią, a latem wystawiony jest na silne promieniowanie UV. Poza tym materiały, z których jest zrobiony, kurczą się i rozszerzają pod wpływem wysokich i niskich temperatur, co sprzyja uszkodzeniom. Niestety w betonowe podłoże pozbawione hydroizolacji łatwo wsiąka wilgoć, a ta powoduje jego trwałe zawilgocenie, pękanie, gnicie położonych na nim desek i korodowanie elementów metalowych. Przez to osłabia się jego trwałość, więc z czasem może ulec tak rozległemu zniszczeniu, że konieczna będzie rozbiórka całej konstrukcji, w tym demontaż desek, i wykonanie jej od nowa. Cała operacja może cię słono kosztować i pozbawić wygodnego miejsca do wypoczynku w sezonie wiosenno-letnim, w związku z czym lepiej zadbaj o izolację przeciwwilgociową już na etapie budowy tarasu.

Materiały do uszczelniania tarasu

Uszczelnić taras możesz jednym z niżej omówionych materiałów. Różnią się one między sobą sposobem montażu, ceną, efektem, więc przy wyborze miej na uwadze wszystkie te aspekty.

  • Masy uszczelniające – zawierają żywice polimerowe lub cement. Zasychają na szczelną, nieprzepuszczającą wilgoci powłokę. Rozprowadza się je w dwóch warstwach na betonowym podłożu.
  • Folie – wyprodukowane z polietylenu. Wyróżnia się z cztery rodzaje: płaskie – elastyczniejsze od papy, klejone, układane w dwóch warstwach; wytłaczane – kładzione na zakład i uszczelniane taśmą, nie tylko chronią przed wilgocią, ale i ją odprowadzają; układane włókniną do spodu – stosowane pod warstwą wykończeniową w celu odprowadzenia pary wodnej; układane włókniną do góry – umieszcza się je na folii lub papie, by zapobiec zaleganiu wody przedostającej się przez spoiny drewnianej posadzki.
  • Papy podkładowe – składają się z osnowy i powłok bitumicznych. Montuje się je na zakładkę. Układa się z nich dwie warstwy rozdzielone podsypką z piasku lub wkładkami z folii polietylenowej. Pierwszą z nich przykleja się do wyrównanego podłoża lepikiem.

Zabezpieczenie tarasu – instrukcja impregnacji drewna

Sama hydroizolacja podłoża betonowego nie wystarczy. Żeby taras dobrze znosił szkodliwe warunki atmosferyczne, konieczna jest jeszcze impregnacja desek. Do ich zabezpieczenia najlepiej wybrać naturalny olej, który wnika w głąb materiału nadając mu hydrofobowe właściwości. Poza tym ładnie podkreśla odcień i rysunek drewna, przedłuża jego trwałość, podnosi jego odporność na działanie mrozu i słońca. Zabezpieczone nim drewno nie gnije, nie rozsycha się i nie pęka.

Zabezpieczenie tarasu rozpocznij od przygotowania podłoża. Dokładnie je umyj, usuń z niego plamy z żywicy przy pomocy benzyny ekstrakcyjnej, wygładź papierem ściernym lub szlifierką, a na koniec odpyl. Następnie przejdź do nakładania preparatu. Wymieszaj produkt, nanieś go cienką warstwą przy użyciu pędzla (należy to robić wzdłuż słoi), dokładnie wcierając w materiał. Po ok. 20-30 minutach zetrzyj jego nadmiar ściereczką, odczekaj kilka, kilkanaście godzin, aż środek się wchłonie i rozprowadź drugą warstwę. Całkowite wyschnięcie produktu może zająć kilka dni. Pamiętaj też, że konserwowane drewno musi być suche, a na zewnątrz, w trakcie pracy, powinny panować sprzyjające warunki pogodowe – wykluczone jest nakładanie oleju przy opadach deszczu oraz temperaturze poniżej +5°C lub powyżej +30°C.

Previous Wypełnij salon światłem – okna i drzwi przesuwne HS świetnym sposobem na aranżację pomieszczenia
Next Przegląd produktów – porady o ocieplaniu dachów przed zimą

Może to Ci się spodoba

Izolacje termiczne i akustyczne 0 Comments

Multipor ociepli mieszkanie od wewnątrz

System Multipor zabezpiecza budynki przed ucieczką ciepła przez ściany. Kluczem tej innowacyjnej termomodernizacji jest lekka odmiana betonu komórkowego o niezwykłych właściwościach izolacyjnych. Multipor okazuje się idealnym rozwiązaniem dla mieszkańców bloków,

Izolacje budowlane 0 Comments

Systemy ociepleń Optolith

Kiedy przepłacamy, a kiedy źle oszczędzamy na systemie ociepleń? Dobór rodzaju izolacji termicznej oraz rodzaju tynku do konkretnej sytuacji budowlanej. Ocieplanie ścian zewnętrznych budynków to konieczność, m.in. ze względu na

Izolacja budynku 0 Comments

Jak wykonać izolację pod deski tarasowe?

Każde podłoże, przed położeniem desek tarasowych, wymaga odpowiedniego zaizolowania. Dzięki temu ochronisz konstrukcję przed uszkodzeniami na skutek działania m.in. szkodliwych czynników zewnętrznych. Niezaizolowany taras niszczeje Jest bardzo wiele czynników, które

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!