Jak to zrobić? Uszczelnianie i izolacja tarasów z drewna

Jak to zrobić? Uszczelnianie i izolacja tarasów z drewna

Drewniany taras wygląda pięknie, ale bez uszczelnienia i odpowiedniej izolacji szybko ulegnie zniszczeniu. Wilgoć, mróz i mocne słońce mogą mu się dać mocno we znaki, więc lepiej chronić go przed ich negatywnym wpływem wykonując hydroizolację i impregnując deski.

Co może spowodować brak izolacji przeciwwilgociowej?

Taras ma nieustanny kontakt z wilgocią, a latem wystawiony jest na silne promieniowanie UV. Poza tym materiały, z których jest zrobiony, kurczą się i rozszerzają pod wpływem wysokich i niskich temperatur, co sprzyja uszkodzeniom. Niestety w betonowe podłoże pozbawione hydroizolacji łatwo wsiąka wilgoć, a ta powoduje jego trwałe zawilgocenie, pękanie, gnicie położonych na nim desek i korodowanie elementów metalowych. Przez to osłabia się jego trwałość, więc z czasem może ulec tak rozległemu zniszczeniu, że konieczna będzie rozbiórka całej konstrukcji, w tym demontaż desek, i wykonanie jej od nowa. Cała operacja może cię słono kosztować i pozbawić wygodnego miejsca do wypoczynku w sezonie wiosenno-letnim, w związku z czym lepiej zadbaj o izolację przeciwwilgociową już na etapie budowy tarasu.

Materiały do uszczelniania tarasu

Uszczelnić taras możesz jednym z niżej omówionych materiałów. Różnią się one między sobą sposobem montażu, ceną, efektem, więc przy wyborze miej na uwadze wszystkie te aspekty.

  • Masy uszczelniające – zawierają żywice polimerowe lub cement. Zasychają na szczelną, nieprzepuszczającą wilgoci powłokę. Rozprowadza się je w dwóch warstwach na betonowym podłożu.
  • Folie – wyprodukowane z polietylenu. Wyróżnia się z cztery rodzaje: płaskie – elastyczniejsze od papy, klejone, układane w dwóch warstwach; wytłaczane – kładzione na zakład i uszczelniane taśmą, nie tylko chronią przed wilgocią, ale i ją odprowadzają; układane włókniną do spodu – stosowane pod warstwą wykończeniową w celu odprowadzenia pary wodnej; układane włókniną do góry – umieszcza się je na folii lub papie, by zapobiec zaleganiu wody przedostającej się przez spoiny drewnianej posadzki.
  • Papy podkładowe – składają się z osnowy i powłok bitumicznych. Montuje się je na zakładkę. Układa się z nich dwie warstwy rozdzielone podsypką z piasku lub wkładkami z folii polietylenowej. Pierwszą z nich przykleja się do wyrównanego podłoża lepikiem.

Zabezpieczenie tarasu – instrukcja impregnacji drewna

Sama hydroizolacja podłoża betonowego nie wystarczy. Żeby taras dobrze znosił szkodliwe warunki atmosferyczne, konieczna jest jeszcze impregnacja desek. Do ich zabezpieczenia najlepiej wybrać naturalny olej, który wnika w głąb materiału nadając mu hydrofobowe właściwości. Poza tym ładnie podkreśla odcień i rysunek drewna, przedłuża jego trwałość, podnosi jego odporność na działanie mrozu i słońca. Zabezpieczone nim drewno nie gnije, nie rozsycha się i nie pęka.

Zabezpieczenie tarasu rozpocznij od przygotowania podłoża. Dokładnie je umyj, usuń z niego plamy z żywicy przy pomocy benzyny ekstrakcyjnej, wygładź papierem ściernym lub szlifierką, a na koniec odpyl. Następnie przejdź do nakładania preparatu. Wymieszaj produkt, nanieś go cienką warstwą przy użyciu pędzla (należy to robić wzdłuż słoi), dokładnie wcierając w materiał. Po ok. 20-30 minutach zetrzyj jego nadmiar ściereczką, odczekaj kilka, kilkanaście godzin, aż środek się wchłonie i rozprowadź drugą warstwę. Całkowite wyschnięcie produktu może zająć kilka dni. Pamiętaj też, że konserwowane drewno musi być suche, a na zewnątrz, w trakcie pracy, powinny panować sprzyjające warunki pogodowe – wykluczone jest nakładanie oleju przy opadach deszczu oraz temperaturze poniżej +5°C lub powyżej +30°C.

Previous Wypełnij salon światłem – okna i drzwi przesuwne HS świetnym sposobem na aranżację pomieszczenia
Next Przegląd produktów – porady o ocieplaniu dachów przed zimą

Może to Ci się spodoba

Izolacje budowlane 0 Comments

Elewacje drewniane – elegancja i ekologia

Budowa nowego domu to dla wielu spełnienie marzeń z dzieciństwa. Każda kobieta marzy o bezpiecznym schronieniu, przed którym będą mogły bawić się szczęśliwe dzieci, a mężczyzna – wiadomo, od zawsze

Izolacja budynku 0 Comments

Z powodu nieodpowiednio zaizolowanych ścian, dachu i podłogi z budynku może uciekać aż 60 proc. ciepła

Aż 80 proc. zapotrzebowania energetycznego domu może stanowić energia potrzebna do ogrzania wnętrz, a ok. 20 proc. przeznaczona na ciepłą wodę. Do najbardziej narażonych na przenikanie ciepła miejsc należą: podłoga

Izolacja budynku 0 Comments

Izolacje natryskowe

Do ocieplania na przykład poddaszy najczęściej wykorzystuje się wełnę mineralną lub styropian. Są jednak miejsca, w których znacznie lepiej sprawdzają się izolacje natryskowe. Jest to sposób ocieplenia, który pozwala w

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!