Zalety ogrzewania podłogowego

Zalety ogrzewania podłogowego

Czy warto inwestować w ogrzewanie podłogowe? Jest to rozwiązanie, które zyskuje coraz więcej zwolenników, czy jednak w każdych warunkach będzie to idealna opcja, zwłaszcza że koszty inwestycji wciąż są wyższe niż w przypadku tradycyjnego ogrzewania? Sprawdźmy, jak to wygląda.

Jak wygląda ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe to po prostu instalacja zbudowana z pętli grzewczych, którymi przepływa ciepło. To oznacza, że podłoga jest jednym wielkim grzejnikiem, a kaloryfery są już niepotrzebne. Pętle grzewcze układa się w posadzce na w różne sposoby, może to być układ ślimakowy lub meandrowy. Znaczenie ma także rozstaw rur oraz rodzaj zastosowanej okładziny podłogowej.

Dlaczego warto mieć ogrzewanie w podłodze?

Łatwy montaż to tylko jedna z zalet tego rozwiązania. Ogrzewanie podłogowe cenione jest przede wszystkim za to, że ciepło rozchodzi się równomiernie po całym pomieszczeniu, a powietrze nie jest tak suche jak w przypadku tradycyjnych grzejników na ścianach. To bardzo dobre rozwiązanie dla alergików oraz osób chorych na astmę – znika element instalacji w którym gromadzi się brud, a ponieważ nie ma grzejników, konwekcja powietrza jest ograniczona, tak samo jak ruch cząsteczek kurzu znajdujących się w powietrzu.

Brak grzejników to także większe możliwości aranżacyjne. Nie trzeba się martwić o to, czy firany albo meble zasłonią grzejniki, co obniża wydajność ogrzewania – przy ogrzewaniu podłogowym każda ściana jest dostępna dla domowych sprzętów. Musimy jednak już na etapie projektowania instalacji grzewczej znać miejsce na te najcięższe domowe sprzęty, jak wanna czy szafa wnękowa – nie powinny one stać bezpośrednio na pętlach grzewczych.

Czy to droższe rozwiązanie?

Ogrzewanie podłogowe rzeczywiście kosztuje więcej, ale tylko na etapie montażu. Później można ograniczyć koszty ogrzewania nawet o kilkanaście procent – podłoga nie musi grzać tak mocno jak grzejnik, spada więc zużycie czynnika grzewczego. Podłoga nagrzewa się wolniej niż grzejnik, ale też dłużej stygnie, poza tym sterowanie ogrzewaniem podłogowym jest łatwiejsze dzięki nowoczesnym czujnikom precyzyjnie ustalającym pożądaną temperaturę.

Minusem może być też konieczność rezygnacji z puszystych dywanów i wykończenie podłogi kamieniem bądź ceramiką, ale dzisiaj jest tak wiele materiałów wykończeniowych, że spokojnie da się znaleźć coś naprawdę atrakcyjnego do swojego domu.

Previous Podjazd z płyty betonowej czy kostki brukowej – co warto wybrać?
Next Osiedle Scandi. Dom, ogród, przestrzeń

Może to Ci się spodoba

Instalacje 0 Comments

Oświetlenie awaryjne – czym jest i do czego służy?

Oświetlenie awaryjne to specjalny typ oświetlenia, którego wykorzystywanie jest niezbędne w budynkach użyteczności publicznej, w zakładach przemysłowych oraz miejscach uczęszczanych na co dzień przez większe grupy ludzi. W wielu przypadkach

Instalacje 0 Comments

Ogrzewanie podłogowe a płytki ceramiczne

Od kilku lat, system ogrzewania podłogowego cieszy się rosnącym zainteresowaniem i jest stosowane w coraz większej liczbie gospodarstw domowych. Choć ten sposób ogrzewania ma sporo zalet, wiele osób długo zastanawia

Ogrzewanie 0 Comments

Jaki wybrać piec na ekogroszek? Krótki poradnik

Wybór rodzaju ogrzewania podczas budowy własnego domu to bardzo ważna i odpowiedzialna decyzja, od której w dużym stopniu zależy komfort mieszkania oraz koszty eksploatacji budynku. Istnieje kilka popularnych form ogrzewania,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!