Zalety ogrzewania podłogowego

Zalety ogrzewania podłogowego

Czy warto inwestować w ogrzewanie podłogowe? Jest to rozwiązanie, które zyskuje coraz więcej zwolenników, czy jednak w każdych warunkach będzie to idealna opcja, zwłaszcza że koszty inwestycji wciąż są wyższe niż w przypadku tradycyjnego ogrzewania? Sprawdźmy, jak to wygląda.

Jak wygląda ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe to po prostu instalacja zbudowana z pętli grzewczych, którymi przepływa ciepło. To oznacza, że podłoga jest jednym wielkim grzejnikiem, a kaloryfery są już niepotrzebne. Pętle grzewcze układa się w posadzce na w różne sposoby, może to być układ ślimakowy lub meandrowy. Znaczenie ma także rozstaw rur oraz rodzaj zastosowanej okładziny podłogowej.

Dlaczego warto mieć ogrzewanie w podłodze?

Łatwy montaż to tylko jedna z zalet tego rozwiązania. Ogrzewanie podłogowe cenione jest przede wszystkim za to, że ciepło rozchodzi się równomiernie po całym pomieszczeniu, a powietrze nie jest tak suche jak w przypadku tradycyjnych grzejników na ścianach. To bardzo dobre rozwiązanie dla alergików oraz osób chorych na astmę – znika element instalacji w którym gromadzi się brud, a ponieważ nie ma grzejników, konwekcja powietrza jest ograniczona, tak samo jak ruch cząsteczek kurzu znajdujących się w powietrzu.

Brak grzejników to także większe możliwości aranżacyjne. Nie trzeba się martwić o to, czy firany albo meble zasłonią grzejniki, co obniża wydajność ogrzewania – przy ogrzewaniu podłogowym każda ściana jest dostępna dla domowych sprzętów. Musimy jednak już na etapie projektowania instalacji grzewczej znać miejsce na te najcięższe domowe sprzęty, jak wanna czy szafa wnękowa – nie powinny one stać bezpośrednio na pętlach grzewczych.

Czy to droższe rozwiązanie?

Ogrzewanie podłogowe rzeczywiście kosztuje więcej, ale tylko na etapie montażu. Później można ograniczyć koszty ogrzewania nawet o kilkanaście procent – podłoga nie musi grzać tak mocno jak grzejnik, spada więc zużycie czynnika grzewczego. Podłoga nagrzewa się wolniej niż grzejnik, ale też dłużej stygnie, poza tym sterowanie ogrzewaniem podłogowym jest łatwiejsze dzięki nowoczesnym czujnikom precyzyjnie ustalającym pożądaną temperaturę.

Minusem może być też konieczność rezygnacji z puszystych dywanów i wykończenie podłogi kamieniem bądź ceramiką, ale dzisiaj jest tak wiele materiałów wykończeniowych, że spokojnie da się znaleźć coś naprawdę atrakcyjnego do swojego domu.

Previous Podjazd z płyty betonowej czy kostki brukowej – co warto wybrać?
Next Osiedle Scandi. Dom, ogród, przestrzeń

Może to Ci się spodoba

Dom inteligentny 0 Comments

Zabezpieczenie domu przed wyjazdem na urlop

Pozostawienie mieszkania bez opieki na czas wyjazdu wiąże się z obawą przed włamaniem lub awarią instalacji elektrycznej, gazowej lub kanalizacyjnej. Jednym z lepszych zabezpieczeń antywłamaniowych jest poproszenie o pomoc zaufanego

Ogrzewanie 0 Comments

Grzejniki dekoracyjne

Czasy, kiedy do drugoplanowych elementów wyposażenia wnętrz, takich jak grzejniki, nie przywiązywano dużej wagi, już dawno minęły. Dzisiaj, poza funkcją użytkową, grzejniki pełnią także rolę dekoracyjną. Szeroka paleta dostępnych urządzeń

Ogrzewanie 0 Comments

Darmowe ogrzewanie domu

Ciepło promieni słonecznych można wykorzystać do ogrzewania wnętrz nawet bez montowania specjalnych instalacji. Wystarczy sensownie rozplanować okna. I osadzić budynek tak, by maksymalnie wykorzystać naturalne warunki. Odpowiednie usytuowanie domu względem

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!