Zalety ogrzewania podłogowego

Zalety ogrzewania podłogowego

Czy warto inwestować w ogrzewanie podłogowe? Jest to rozwiązanie, które zyskuje coraz więcej zwolenników, czy jednak w każdych warunkach będzie to idealna opcja, zwłaszcza że koszty inwestycji wciąż są wyższe niż w przypadku tradycyjnego ogrzewania? Sprawdźmy, jak to wygląda.

Jak wygląda ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe to po prostu instalacja zbudowana z pętli grzewczych, którymi przepływa ciepło. To oznacza, że podłoga jest jednym wielkim grzejnikiem, a kaloryfery są już niepotrzebne. Pętle grzewcze układa się w posadzce na w różne sposoby, może to być układ ślimakowy lub meandrowy. Znaczenie ma także rozstaw rur oraz rodzaj zastosowanej okładziny podłogowej.

Dlaczego warto mieć ogrzewanie w podłodze?

Łatwy montaż to tylko jedna z zalet tego rozwiązania. Ogrzewanie podłogowe cenione jest przede wszystkim za to, że ciepło rozchodzi się równomiernie po całym pomieszczeniu, a powietrze nie jest tak suche jak w przypadku tradycyjnych grzejników na ścianach. To bardzo dobre rozwiązanie dla alergików oraz osób chorych na astmę – znika element instalacji w którym gromadzi się brud, a ponieważ nie ma grzejników, konwekcja powietrza jest ograniczona, tak samo jak ruch cząsteczek kurzu znajdujących się w powietrzu.

Brak grzejników to także większe możliwości aranżacyjne. Nie trzeba się martwić o to, czy firany albo meble zasłonią grzejniki, co obniża wydajność ogrzewania – przy ogrzewaniu podłogowym każda ściana jest dostępna dla domowych sprzętów. Musimy jednak już na etapie projektowania instalacji grzewczej znać miejsce na te najcięższe domowe sprzęty, jak wanna czy szafa wnękowa – nie powinny one stać bezpośrednio na pętlach grzewczych.

Czy to droższe rozwiązanie?

Ogrzewanie podłogowe rzeczywiście kosztuje więcej, ale tylko na etapie montażu. Później można ograniczyć koszty ogrzewania nawet o kilkanaście procent – podłoga nie musi grzać tak mocno jak grzejnik, spada więc zużycie czynnika grzewczego. Podłoga nagrzewa się wolniej niż grzejnik, ale też dłużej stygnie, poza tym sterowanie ogrzewaniem podłogowym jest łatwiejsze dzięki nowoczesnym czujnikom precyzyjnie ustalającym pożądaną temperaturę.

Minusem może być też konieczność rezygnacji z puszystych dywanów i wykończenie podłogi kamieniem bądź ceramiką, ale dzisiaj jest tak wiele materiałów wykończeniowych, że spokojnie da się znaleźć coś naprawdę atrakcyjnego do swojego domu.

Previous Podjazd z płyty betonowej czy kostki brukowej – co warto wybrać?
Next Osiedle Scandi. Dom, ogród, przestrzeń

Może to Ci się spodoba

Instalacje 0 Comments

Dlaczego warto instalować system sygnalizacji pożarowej?

Wybuch pożaru to poważne zagrożenie dla ludzi znajdujących się w objętym nim budynku. Niebezpieczeństwo niesie nie tylko rozprzestrzeniający się ogień, ale także dym i substancje toksyczne – to właśnie one

Instalacje elektryczne 0 Comments

Oświetlenie LED w domu – ekologiczne, praktyczne, ekonomiczneOświetlenie LED w domu – ekologiczne, praktyczne, ekonomiczne

Światła LED jeszcze do niedawna były wykorzystywane głównie przy produkcji banerów reklamowych oraz dekoracji. Dzisiaj na szeroką skalę produkuje się nie tylko lampy LED, ale nawet produkty codziennego użytku i

Kanalizacja 0 Comments

Drożna kanalizacja- gwarancją nie zanieczyszczonej wody i gleby

Sprawnie działająca kanalizacja oznacza więcej niż mogłoby się wydawać. Drożne rury odpływowe nie tylko pozwalają bezpiecznie pozbyć się nieczystości, są także zabezpieczeniem czystości wód i gleby i dają pewność, że

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!