Jakie wymagania powinien spełniać lokal, żeby otworzyć w nim pralnię chemiczną?

Jakie wymagania powinien spełniać lokal, żeby otworzyć w nim pralnię chemiczną?

Ze względu na przekonanie się naszych rodaków do rozwiązań tego typu, coraz więcej pralni chemicznych powstaje w naszych okolicach, tyczy się to oczywiście przede wszystkim dużych miast. Jeżeli i Ty zastanawiasz się nad tym, aby pralnię taką otworzyć – pamiętaj, że lokal, w którym będzie się ona znajdować, musi spełniać wiele restrykcyjnych wymagań. Jakich? Zapraszamy do dalszej lektury!

Zanim jednak przejdziemy do detali dotyczących samego lokalu, pamiętajmy, aby najpierw zastanowić się dobrze nad jego lokalizacją. Chociaż popyt na usługi pralni chemicznych w naszym kraju cały czas rośnie, nie jest on jeszcze tak duży, jak w krajach zachodnich. Doskonale widać to w statystykach, które sugerują, na jaką liczbę mieszkańców powinna przypadać jedna pralnia chemiczna.

W krajach zachodnich może ona przypadać na od 3 do 6 tys. mieszkańców. W Polsce jest to wartość od 10 do 20 tys. Warto jednak pamiętać, że liczby te, dotyczące Polski, cały czas spadają. Warto jednak przed zdecydowaniem się na dany lokal sprawdzić okolicę i dowiedzieć się, czy nie będziemy mieli blisko siebie już działającej konkurencji. Gdy już zdecydujemy się na daną okolicę, czas zastanowić się nad konkretnym lokalem. O czym w takim razie każdy z nas w tym wypadku powinien pamiętać?

Warunki, które muszą być spełnione, podzieliliśmy na te, które dotyczą lokalu, oraz te, które dotyczą instalacji w danym lokalu. Zaczniemy od tych pierwszych.

Wymagania dotyczące lokalu

Zacznijmy od kwestii chyba najważniejszej, czyli powierzchni. Cały lokal powinien mieć przynajmniej 50 m2, jednak znacznie lepiej zdecydować się na lokal większy, mający powierzchnię około 70 m2. Na powierzchnie tę będzie składało się oczywiście kilka pomieszczeń, czyli pomieszczenie socjalne (przynajmniej 5 m2), toaleta (około 2,5 m2) oraz magazyn na środki chemiczne (do 2 m2).

Wysokość samego pomieszczenia również jest określona, powinna ona wynosić przynajmniej 330 cm! Wymagania dotyczą również powierzchni ścian. Do wysokości przynajmniej 2 m powyżej podłogi powinny być one pokryte materiałem, który nie wsiąka wody i jest łatwo zmywalny. Mogą to być np. płytki ceramiczne. Podobne powierzchnie powinny znajdować się na całej podłodze.

Dużym ograniczeniem jest kwestia podpiwniczenia, dlatego, kiedy szukamy odpowiedniego lokalu, zawsze powinniśmy o niej pamiętać. Nie powinno ono występować lub powinno występować tylko częściowo. Wynika to z faktu, że obciążenie generowane przez agregaty chemiczne wynosi nawet około 1700kg/m2!

Każdego, kto chce poznać więcej detali odnoszących się do wymagań lokalowych, zapraszamy do zapoznania się z Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 27 kwietnia 2000 r ( znajduje się ona w Dzienniku Ustaw, nr 40, poz. 469).

Warunki dotyczące instalacji w lokalu

Zacznijmy od instalacji elektrycznej. Zapotrzebowanie na energię będzie naprawdę duże (w zależności od wykorzystywanych urządzeń i ich liczby, może ono osiągnąć nawet 50kW!), więc instalacja musi być do tego po prostu przystosowana. Nie można zapominać również o instalacji wodno-kanalizacyjnej. Do samej pralni (ze względu na zapotrzebowanie na wodę generowane przez agregaty chemiczne) doprowadzić instalację o parametrach:

• wydajność wynosząca około 10l/minuta
• ciśnienie – około 3 barów
• przyłącze 1/2’’

Nie możemy również zapomnieć o odprowadzaniu wody. Tutaj potrzebna będzie nam rura o średnicy wynoszącej 3/4’’.

Kolejną instalacją niezbędną w pralni tego typu jest oczywiście wentylacja. Wentylacja mechaniczna i nawiewna powinna mieć wydajność nie mniejszą, niż 6 wymian na godzinę (dotyczy nawiewu) oraz 7 wymian na godzinę (dotyczy wyciągu). Pamiętajmy, że jest to jednak minimum i każdy z nas powinien zdecydować się na wentylację, której wydajność będzie wyższa, wynosząca około 10 wymian na godzinę!

Na samym końcu powinniśmy pamiętać o instalacji sprężonego powietrza. Wynika to z faktu, ze w pralni będzie pracowała sprężarka o wydajności wynoszącej około 230 l/minutę a ciśnienie osiągnie do 10 bar. Bez urządzenia tego typu pralnia nie będzie mogła funkcjonować, warto wiec wybrać je mądrze, aby sprostało stawianym przed nim wymaganiom.

Profesjonalne wsparcie

Zdajmy sobie sprawę, że postawione wymagania są naprawdę restrykcyjne. Każdy powinien jednak pamiętać, że w przypadku chęci założenia swojej pralni, zawsze może liczyć na wsparcie profesjonalistów.

W razie potrzeby serdecznie zapraszamy do kontaktu z firmą Sovrana – jesteśmy pewni, że ich pracownicy pomogą i rozwiążą wszystkie Państwa problemy związane z założeniem własnej pralni chemicznej!

sovrana.pl

Previous Projektujemy wyrazistą kuchnię z graficznymi elementami
Next Jak dobrze wybrać firmę budowlaną?

Może to Ci się spodoba

Plan budowy 0 Comments

Jak wybrać odpowiednią działkę budowlaną?

Zakup działki to pierwszy, lecz niezmiernie istotny krok na drodze ku budowie własnego domu. Kluczowa w tym przypadku wydaje się lokalizacja, ale inne parametry mają nie mniejsze znaczenie. Na co

Budowa domu 0 Comments

Wymieniamy zalety i wady szkieletowego domu

Budowanie domu szkieletowego to dla wielu osób jeszcze nowość. Tymczasem dom z konstrukcją drewnianą ma wiele zalet, z których nie każdy zdaje sobie sprawę. Jest ich tak dużo, że trudno

Budowa domu 0 Comments

Jaką balustradę schodową wybrać do wnętrza?

Balustrada wewnętrzna pełni bardzo ważną rolę w budynku. Zazwyczaj stosowana jest jako poręcz schodowa, dlatego tak istotna jest jej odpowiednio wytrzymała i bezpieczna konstrukcja. Zadaniem balustrady schodowej jest przede wszystkim

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!