Wszystko, co powinieneś wiedzieć o rodzajach węgla kamiennego

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o rodzajach węgla kamiennego

Węgiel kamienny to nadal podstawowy surowiec opałowy. Każdego roku na polskim rynku sprzedaje się setki ton tego paliwa, a tak naprawdę niewielu z nas wie, że węgiel węglowi nierówny. Wszystko zależy od tego, jaki typ wybierzemy.

Co to jest typ węgla?

Węgiel dzieli się na konkretne typy ze względu na zawartość części lotnych, zdolność spiekania oraz ciepło spalania. Najpopularniejszymi typami węgla, które na tej podstawie zostały wyodrębnione, a które używa się do kotłów domowych są typy 31, 32 oraz 33.

Klasa węgla – co to takiego?

Obok typu węgla kluczowa jest również jego klasa, którą wyznacza się na podstawie wartości opałowej danego paliwa i zawartości w nim popiołu. W klasyfikacjach klasę węgla oznacza się dwoma cyframi i tak podaje się np. 25/7. Co to oznacza? – 25 w tym układzie to najniższa, wyrażona w MJ/kg wartość opałowa. Natomiast 7 to najwyższa zawartość popiołu, podana w procentach. Zasada jest prosta: im wyższa wartość opałowa węgla, tym więcej ciepła da nam dane paliwo. – mówi Mateusz Miczuga z serwisu icieplo.pl.

Czym jest sortyment węgla kamiennego?

W zależności od wielkości ziarna, węgiel dzielimy na kilka grup. Najczęściej spotykany podział to węgle:

  • grube– gdzie wielkość ziaren wynosi powyżej 25 mm,
  • średnie – z wielkością ziaren 8-31,5 mm,
  • drobne – odznaczające się wielkością ziaren do 50 mm,
  • miałowe – które mają wielkość ziaren do 31,5 mm,
  • mułowe – wielkość ziaren do 1 mm

Jaki węgiel jest najpopularniejszy?

Sprzedawcy węgla podkreślają, że najpopularniejszym – coraz częściej wybieranym węglem jest ekogroszek. Co to takiego? – Ekogroszek to wegiel kamienny, który odznacza się wielkością ziaren od 5 do 25 mm i ma niską zawartość siarki oraz popiołu. Jest to paliwo, którego spalanie nie powoduje takiej degradacji w środowisku naturalnym, jak w przypadku innych rodzajów węgla. Ekogroszek zawiera zazwyczaj do 1% siarki, a zatem w spalinach powstałych po jego spalaniu również jest jej mniej. – dodaje Mateusz.

Węgiel kamienny to tak naprawdę wiele różnego rodzaju paliw, które są dostępne na naszym rynku. Warto wiedzieć chociaż kilka podstawowych rzeczy o jego rodzajach – wówczas z pewnością znacznie łatwiej będzie nam wybrać opał na zimę.

Previous Jak zbudować domek ogrodowy dla dziecka?
Next Ciepły dom to Leca® DOM

Może to Ci się spodoba

Instalacje elektryczne 0 Comments

Jak rozświetlić małą kuchnię?

Chociaż większość gospodyń marzy o przestronnej kuchni, którą można dowolnie zaaranżować, w wielu mieszkaniach pomieszczenie to należy do najmniejszych. Warto jednak wiedzieć, że przemyślany projekt zagospodarowania każdego centymetra przestrzeni oraz

Instalacje 0 Comments

Izolacja termiczna domu

Zbudowanie od podstaw domu i stworzenie w pełni funkcjonalnego budynku nie jest prostym zadaniem. Prace budowlane zawsze składają się z wielu etapów, i każdemu z nich trzeba poświęcić odpowiednio wiele

Instalacje 0 Comments

Czym są instalacje wody lodowej i gdzie je stosować?

Alternatywą dla systemów klimatyzacji freonowej okazuje się być instalacja wody lodowej. Jej popularność jest coraz większa między innymi z uwagi na niskie koszty, jakie trzeba ponieść w związku z jej

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!