Wspólnota czy spółdzielnia – co wybrać, kupując mieszkanie?

Wspólnota czy spółdzielnia – co wybrać, kupując mieszkanie?

Kupno mieszkania to decyzja, która wiąże się nie tylko z poszukiwaniem odpowiedniego lokalu czy korzystnego kredytu hipotecznego, ale także z koniecznością wyboru organizacji mieszkaniowej. Na rynku funkcjonują ich dwa rodzaje: wspólnoty mieszkaniowe oraz spółdzielnie mieszkaniowe. Czym się różnią?

Wspólnota mieszkaniowa a spółdzielnia status prawny

Wspólnota mieszkaniowa jest zrzeszeniem mieszkańców i jako taka nie posiada osobowości prawnej ani gospodarczej. Do wspólnoty może należeć każda osoba posiadająca własnościowe prawo do lokalu.

Spółdzielnia mieszkaniowa to podmiot gospodarczy, posiadający osobowość prawną. Działalność spółdzielni regulowana jest przepisami ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz zapisami prawa spółdzielczego. Członkowie spółdzielni mogą posiadać spółdzielcze, własnościowe prawo do lokalu lub prawo spółdzielcze, lokatorskie.

Spółdzielnie mieszkaniowe organizacja

Spółdzielnie to forma organizacji mieszkaniowej, której korzenie sięgają czasów PRL. Niektóre ze spółdzielni mieszkaniowych mogą gromadzić w swoich kręgach nawet kilkadziesiąt tysięcy osób, obejmując wiele różnych budynków. Zdarzają się również niewielkie, jednobudynkowe spółdzielnie.

Kupno mieszkania ze spółdzielczym, własnościowym prawem do lokalu nie jest jednoznaczne z przystąpieniem do spółdzielni. Aby zostać jej członkiem, należy przede wszystkim dokonać opłaty wpisowej (wg obowiązujących przepisów jej wysokość nie może przekraczać najniższej pensji krajowej). Fakt ten sprawia, że wielu mieszkańców rezygnuje z członkostwa – tym samym pozbawiając się prawa do jakiegokolwiek wpływu na działalność zarządu. Decyzje w spółdzielniach mieszkaniowych podejmowane są demokratycznie, każdy członek ma równe prawo głosu.

Mieszkanie ze spółdzielczym, własnościowym prawem do lokalu – bezpieczeństwo nieruchomości

Kupno mieszkania w spółdzielni mieszkaniowej nie oznacza wejścia w posiadanie nieruchomości na własność. Lokatorskie lub spółdzielcze, własnościowe prawo do lokalu jest ograniczonym prawem rzeczowym. Oznacza to, że lokator ma możliwość korzystania z mieszkania (jest ono zbywalne, dziedziczone i podlega egzekucji), jednak właścicielem nieruchomości i użytkownikiem wieczystym bądź właścicielem gruntu, na którym stoi budynek, pozostaje spółdzielnia.

Nabycie mieszkania w spółdzielni mieszkaniowej będzie jednym z elementów wspieranych przez rządowy program Mieszkanie Plus. Indywidualne Konta Oszczędnościowe umożliwią gromadzenie oszczędności zarówno na kupno mieszkania spółdzielczego własnościowego, jak i na wkład mieszkaniowy, wymagany do uzyskania prawa spółdzielczego lokatorskiego. Więcej o programie można przeczytać w artykule „Brak podatku Belki przy zakupie mieszkania za pieniądze z oszczędności”.

Wspólnota mieszkaniowa – co należy wiedzieć

Wspólnota mieszkaniowa jest organizacją zrzeszającą osoby, które posiadają pełne, własnościowe prawo do mieszkań oraz udział w gruncie i w częściach wspólnych budynku (proporcjonalne do wielkości mieszkania). Oznacza to, że członkowie wspólnoty mają realny wpływ na całą nieruchomość. Właściciele mieszkań wspólnie, demokratycznie podejmują decyzje dotyczące budynku, takie jak np. wybór firmy remontowej.

Kupno mieszkaniawspólnota mieszkaniowa a spółdzielnia

Rozważając kupno mieszkania, nie warto z góry przyjmować, że jedna z form organizacji mieszkaniowej jest na pewno lepsza od drugiej. Dużo zależy od tego, jak funkcjonuje konkretna wspólnota lub spółdzielnia – można dowiedzieć się tego od mieszkańców, ale również wyczytać ze stanu budynku oraz z raportów finansowych.

Szukasz swojego lokum? Przejdź sprawnie przez proces zakupu mieszkania krok po kroku. Sprawdź narzędzie Navidom!

Previous Czym warto udekorować ogród?
Next Dom modułowy i jego zalety

Może to Ci się spodoba

Mieszkanie 0 Comments

Klienci na rynku mieszkaniowym są coraz bardziej wymagający. Metraż i lokalizacja to już nie wszystko

Zwiększająca się liczba nowych mieszkań dostępnych na rynku powoduje, że deweloperzy muszą bardziej starać się o klienta. A ten staje się bardziej świadomy i wymagający. Poza głównymi kryteriami – ceną, metrażem i lokalizacją –

Design 0 Comments

Moda na jakość – sypialnia PIAGIO II

Świadomi wartości jaką daje zdrowy sen i płynąca z niego regeneracja szukamy azylu, który pozwoli nam odizolować się od panującego zgiełku i ułatwi obcowanie z jakością i pięknem. Łatwo stworzyć

Mieszkanie 0 Comments

Przyjmowanie wniosków zamknięte – co z „Mieszkaniem dla Młodych”?

Zainteresowanie programem rządowym „Mieszkanie dla Młodych” w ostatnim roku znacznie wzrosło. Środki na ten rok skończyły się już w pierwszym kwartale, obecnie Bank Gospodarstwa Krajowego nie przyjmuje również nowych wniosków

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!