Warunki posadowienia hali stalowej

Warunki posadowienia hali stalowej

Hale stalowe to lekkie, a zarazem stabilne konstrukcje, których budowa trwa stosunkowo krótko. Aby tego typu obiekt stabilnie opierał się na gruncie, jego projekt powinien uwzględniać warunki gruntowe, a także obciążenia przenoszone na podłoże. Źle zaplanowane lub błędnie wykonane fundamenty przekładają się na mniejsze bezpieczeństwo użytkowania budynku i skutkują wysokimi kosztami naprawy.

Warunki posadowienia budynków

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego projektant obiektu zobowiązany jest do uzyskania informacji o warunkach gruntowych planowanej inwestycji. W tym celu prowadzone są badania w zakresie uzależnionym od stopnia skomplikowania warunków gruntowych (proste, złożone lub skomplikowane), a także od rodzaju planowanego budynku. Aby zaprojektować stabilny obiekt konieczne jest uzyskanie opinii geotechnicznej, dokumentów z badań podłoża gruntowego lub projektu geotechnicznego. Brak istotnych danych dotyczących warunków gruntowych w planowanym miejscu budowy może spowodować poważne problemy w przyszłości, jak np. osiadanie całej konstrukcji bądź jej części czy wychylenia ścian. Jest to nie tylko zagrożenie dla użytkowników źle zaprojektowanej hali, ale też dodatkowy koszt dla inwestora związany z usunięciem usterek.

Jakie fundamenty do hal stalowych?

Budowa hali stalowej wymaga przede wszystkim dobrego projektu uwzględniającego zarówno potrzeby inwestora, jak i warunki gruntowe. Przed rozpoczęciem prac konieczne jest więc wykonanie odpowiednich obliczeń pozwalających określić m.in. statyczny schemat planowanego obiektu, występujące na danym terenie warunki sejsmiczne, a w przypadku rozbudowy hali – również sposób oddziaływania istniejących fundamentów z tymi projektowanymi. Przy stawianiu konstrukcji stalowych wykorzystuje się stopy fundamentowe czyli bloki zbrojonego betonu mające najczęściej kształt prostopadłościanu. Ich wielkość zależna jest od siły, z jaką działa na nie konstrukcja. Profesjonalne firmy zajmujące się budową hal stalowych, jak np. Borga (https://www.borga.pl/) mogą zaproponować fundamenty prefabrykowane, które znacznie przyspieszają montaż, a jednocześnie zapewniają stabilne posadowienie obiektu. Wśród tego typu produktów znajdują się fundamenty betonowe w różnych rozmiarach, belki podwalinowe i podpory, a także betonowe ścianki i geotekstylia oraz elementy montażowe i uszczelniające. Zastosowanie materiałów od jednego producenta to gwarancja, że gotowe hale magazynowe czy produkcyjne będą trwałe i bezpieczne w użytkowaniu.

Fundamenty hal stalowych a wody gruntowe

Przy wznoszeniu hali stalowej należy też zapewnić fundamentom tego typu obiektów odporność na działanie wód gruntowych. Efekt ten uzyskuje się poprzez przygotowanie odpowiedniej mieszanki betonowej z właściwym stosunkiem wody do cementu oraz prawidłowym jej zawibrowaniem, a także stosowanie specjalnych dodatków. Beton można też zabezpieczyć przed wilgocią za pomocą izolacji zewnętrznej, a więc odpowiednich folii, masy bitumicznej, masy polimerowej czy zapraw mineralnych.

Dlaczego warto postawić na doświadczonego wykonawcę?

Planując budowę konstrukcji stalowej na potrzeby przemysłu czy rolnictwa, warto zdecydować się na współpracę z wykonawcą oferującym kompleksowe usługi. Prefabrykowane hale stalowe powstają szybko, a jednocześnie są stabilne i trwałe. Współpraca z doświadczonymi specjalistami gwarantuje zaś stworzenie projektu uwzględniającego warunki gruntowe działki, na jakiej ma on zostać zrealizowany, ale też spełniające oczekiwania inwestora.

Previous Tanie rękawice robocze? To możliwe!
Next Jak muruje się ściany z betonu komórkowego?

Może to Ci się spodoba

Budowa domu 0 Comments

Niezbędne narzędzia budowlane

Na rynku znajdziemy wiele narzędzi budowlanych. W naszej skrzynce narzędziowej w szczególności jednak nie może zabraknąć dwóch sprzętów – wiertarko-wkrętarki i młotowiertarki. Są one niezwykle przydatne podczas wszelkiego rodzaju prac

Budowa domu 0 Comments

Niezwykły kalifornijski dom z betonu, szkła, stali i aluminium

Właściciele są naukowcami, zajmującymi się ochroną środowiska. Zależało im na stworzeniu domu pasywnego. Takie założenia zdeterminowały m.in. wybór profili aluminiowych Reynaers Aluminium do okien, drzwi i przeszklonych ścian. Realizację projektu

Budowa domu 0 Comments

Kuchnie marzeń – styl angielski

Angielskie wnętrza to klasa sama w sobie. Wysmakowane, eleganckie, przytulne. Styl jest tak uniwersalny, że nie traci na aktualności. Doskonale wpisuje się w dzisiejsze trendy, gdzie liczy się wygoda, minimalizm,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!