Technologie budowy domów – przegląd

Technologie budowy domów – przegląd

Aktualnie w Polsce powstaje coraz więcej domów w technologii innej niż murowana. Najnowszym trendem są domy drewniane czy szkieletowe. Jakie wady i zalety mają poszczególne technologie, na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem budowy oraz czy warto zainwestować w energooszczędny dom – na te i inne pytania staramy się odpowiedzieć w tekście.

Technologia murowana

To najbardziej rozpowszechniony system budowy domów jednorodzinnych w Polsce. Nie bez powodu w teorii, ta technologia określana jest, jako tradycyjna lub konwencjonalna. Głównym budulcem jest tutaj cegła i pustak. Choć to jedna z tańszych technologii budowy domów, to najbardziej pracochłonna. Proces budowy jest dosyć długi, co nie jest rozwiązaniem idealnym z punktu widzenia inwestora. Zwolennicy tej technologii podkreślają, że domy murowane są bardzo trwałe i odporne na różnego rodzaju anomalie pogodowe. Ten fakt nie ulega wątpliwości, choć entuzjaści nowoczesnych technologii podkreślają, że domy drewniane czy szkieletowe, o ile są dobrze zaprojektowane i wykonane, charakteryzują się nie mniejszą stabilnością niż domy murowane. Jednak to, co powoduje, że technologia murowana coraz częściej zastępowana jest innymi sposobami, to fakt, że domy z cegły nie spełniają surowych norm (głównie związanych z ekologią) stawianych inwestycjom na początku XXI wieku.

Domy z prefabrykatów

System budowy domów z gotowych elementów zyskuje coraz większą popularność, nie tylko w Polsce. To bardzo szybka i prosta technologia. Części składowe stropu, ściany oraz dachu produkowane są bezpośrednio w fabryce, a nie na miejscu budowy. Do niedawna podstawowym materiałem stosowanym do wytwarzania gotowych elementów było drewno. Obecnie coraz częściej elementy tworzone są z różnego rodzaju ceramiki. Najczęściej gotowe domy stawiane są z prefabrykatów keramzytowych. To lekki materiał budowlany (wypalona glina) o bardzo dobrych właściwościach termicznych, dzięki temu domy wykonane w tej technologii spełniają surowe wymagania stawiane domom energooszczędnym. Ponadto to kruszywo budowlane jest niepalne, obojętne chemicznie, odporne na wodę, działanie pleśni, grzybów i gryzoni. Mimo że proces wytwarzania keramzytu jest dość kosztowny, to gotowe domy można kupić w dość konkurencyjnej cenie. Ponadto czas budowy domu z prefabrykatów jest dużo krótszy niż domu murowanego. Prefabrykaty wytwarzane są w fabryce zgodnie z indywidualnym projektem (gotowe puszki elektryczne i instalacje itp.). Jeśli zależy nam na czasie i niskich opłatach eksploatacyjnych, to warto zainteresować się tą technologią.

Domy z bali

Tego rodzaju domy na stałe już wpisały się w krajobraz budownictwa jednorodzinnego, nie tylko na terenach górskich. Do budowy tego rodzaju domów najczęściej wykorzystuje się świerk, jodłę oraz sosnę. W praktyce spotkamy bale z drewna mokrego o raz suchego. Domy z bali zdobyły serca inwestorów nie tylko z powodów estetycznych. Domy z bali są bardzo stabilne, odporne na różne warunki atmosferyczne, a co najważniejsze ich budowa jest bardzo szybka. Taki dom najczęściej wytwarzany jest u producenta, następnie zostaje rozłożony i złożony na miejscu (niektóre firmy chwalą się, że dom z gotowych, wcześniej przygotowany bali są w stanie postawić w kilkadziesiąt godzin). To propozycja dla miłośników domów z materiałów naturalnych, którzy chcieliby mieszkać jak ich przodkowie, jednocześnie nie rezygnując z wszystkich zdobyczy cywilizacji.

Domy szkieletowe

Krótki, niemal ekspresowy czas budowy, to jeden z ważniejszych argumentów przemawiających za tą technologią. Dom szkieletowy, w zależności do wielkości, można postawić w 3-4 miesiące. Tego rodzaju domy charakteryzują się dużą elastycznością w zakresie konstrukcji, w razie konieczności można taki dom bez problemu powiększyć o dodatkową powierzchnię. Drewniane domy szkieletowe wykańcza się poprzez obłożenie ścian płytami gipsowo – kartonowymi. To wyklucza wszystkie „mokre” prace. Ponadto w przypadku szkieletowej konstrukcji łatwiejsze i szybsze jest rozprowadzenie wszystkich instalacji.

Podsumowanie

Dzisiejsze technologie budowy domów pozwalają budować domy szybciej i taniej. Domy z bali, prefabrykatów czy szkieletowe są równie stabilne, odporne na warunki atmosferyczne i bezpieczne jak domy murowane. A co najważniejsze tańsze w eksploatacji. To w dobie nieustanie rosnących cen nośników ciepła czy prądu, argument nie do przecenienia.

Previous Maszyny do gięcia blachy
Next Jaką balustradę schodową wybrać do wnętrza?

Może to Ci się spodoba

Materiały wykończeniowe 0 Comments

Na jaką farbę do metalu się zdecydować i jakie są możliwości do wyboru?

Elementy metalowe znajdują się zarówno w domu, jak i na zewnątrz budynku. Jest to dość specyficzny materiał, do pomalowania którego należy dopasować odpowiedni rodzaj farby. Innej farby potrzebować będziemy do

Budowa domu 0 Comments

Jak wybrać odpowiednią działkę budowlaną?

Zakup działki to pierwszy, lecz niezmiernie istotny krok na drodze ku budowie własnego domu. Kluczowa w tym przypadku wydaje się lokalizacja, ale inne parametry mają nie mniejsze znaczenie. Na co

Budowa domu 0 Comments

Budowa przydomowego garażu

Garaż to obecnie standardowy element niemal każdej zabudowy jednorodzinnej. Nie po to buduje się dom, aby mogło zabraknąć przy nim garażu. Pozostaje jedynie pytanie: który projekt wybrać – garażu wkomponowanego

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!