Tanie okna, czyli kto oszczędza, ten płaci dwa razy

Tanie okna, czyli kto oszczędza, ten płaci dwa razy

Okna wykonane z PCV są najpopularniejszym wyborem wśród Polaków. Doceniają oni ich zalety, czyli łatwość utrzymania w czystości, estetyczny wygląd, odporność na większość czynników zewnętrznych i przede wszystkim – niska cena. To ostatnie szczególnie kusi inwestorów. Niestety, duża część spośród nich popełnia podczas zakupu podstawowy błąd, czyli kieruje się wyłącznie jak najniższą ceną, nie zaś specyfikacją techniczną okien. To duży problem, ponieważ w morzu ofert łatwo trafić na produkt, który nie spełni wymagań i oczekiwań kupującego. Zakup tanich i dobrych okien jest jak najbardziej możliwy, jednak wymaga pewnego przygotowania teoretycznego, aby wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru.

Po pierwsze, renoma

Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru producenta okien powinny być opinie na jego temat. Na rynku jest wielu producentów, w tym nieznane, lokalne firmy lub importerzy zagranicznych okien. Niejednokrotnie bardzo trudno jest zdobyć jakiekolwiek rzetelne informacje zarówno na temat samych wytwórców, jak i ich produktów. Takich należy omijać szerokim łukiem, wybierając marki znane w Polsce i w Europie lub cenione przez wielu użytkowników na lokalnym rynku.

Po drugie, konstrukcja

Kolejnym niezwykle ważnym elementem jest konstrukcja profilu okiennego (zobacz przykłady takich profili). Największe znaczenie ma tutaj ilość komór powietrznych oraz zbrojenia. Aby okna były tanie, niektórzy z producentów decydują się na obniżenie kosztów ich produkcji na przykład poprzez zmniejszenie ilości komór oraz zastosowanie cieńszych blach, z których wykonuje się wzmacniające kształtki umieszczone wewnątrz profilu. W ogólności przyjąć można, że im mniej jest komór powietrznych, tym większe straty ciepła będą miały miejsce (choć do bezpośredniego porównania okien lepiej jest wykorzystać ich współczynnik przenikania ciepła oznaczany symbolem Uw i wybrać te, dla których osiągnie on jak najniższą wartość). Co zaś się tyczy zbrojenia, to grubość blachy, z którego jest wykonane, powinna wynosić co najmniej 1,5 mm – tego rodzaju okna mają odpowiednią sztywność i wytrzymałość, dlatego są znacznie bardziej odporne na wypaczenia i w konsekwencji utratę szczelności.

Po trzecie, uszczelki

Uszczelki są dla okna tym, czym dla człowieka ciepła i nieprzemakalna kurtka. Przede wszystkim, zabezpieczają przed nieszczelnościami i stratami ciepła, po drugie zaś chronią wnętrze okna przed wilgocią z zewnątrz, która mogłaby uszkodzić konstrukcję profilu, na przykład na skutek rdzewienia zbrojenia. Warto więc zwrócić uwagę, czy wyglądają solidnie, a także czy są wykonane z odpowiednich materiałów – renomowani producenci stosują najczęściej tworzywa sztuczne oznaczane symbolami EPDM lub TPE.

Tanie nie zawsze jest synonimem złego. Wystarczy odrobina chęci i pewna ilość wiedzy, by z powodzeniem poszukiwać okien, które spełnią nasze oczekiwania i jednocześnie będą kosztowały stosunkowo niewiele. Ważne jest jednak, aby były one dobrane do naszych potrzeb i wymagań – pamiętajmy bowiem, że jest to wybór, którego ewentualne przykre konsekwencje będziemy musieli ponosić przez wiele lat, dlatego warto poświęcić mu odpowiednią ilość czasu lub skonsultować się z doświadczonymi specjalistami.

Previous Relaks we własnym rytmie od Caya Design
Next Konwersja norm śrub DIN PN ISO, elementy złączne - śruby

Może to Ci się spodoba

Rolety rzymskie – modna i praktyczna dekoracja okna

Rolety rzymskie to dziś jedna z najchętniej wybieranych aranżacji okna. Rozwiązanie to łączy w sobie dekoracyjność firany i funkcjonalność żaluzji. Sprawdza się we wnętrzach o różnym przeznaczeniu i stylu. Fałdy,

Okna i drzwi 0 Comments

Jak uszczelnić okno dachowe?

Niskie temperatury na zewnątrz i nieszczelne okna to gwarancja zimna w domu. Jeśli okna nie są dobrze przygotowane na jesień i zimę, musimy być świadomi tego, że z naszego mieszkania

Okna i drzwi 0 Comments

3 przydatne informacje na temat rolet screen

Latem potrafią doskwierać naprawdę wysokie temperatury. Kiedy termometry wskazują grubo ponad 30 stopni, dom staje się azylem, gdyż taki upał może być niebezpieczny. Jednak na nic zda się pozostanie w

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!