Tanie okna, czyli kto oszczędza, ten płaci dwa razy

Tanie okna, czyli kto oszczędza, ten płaci dwa razy

Okna wykonane z PCV są najpopularniejszym wyborem wśród Polaków. Doceniają oni ich zalety, czyli łatwość utrzymania w czystości, estetyczny wygląd, odporność na większość czynników zewnętrznych i przede wszystkim – niska cena. To ostatnie szczególnie kusi inwestorów. Niestety, duża część spośród nich popełnia podczas zakupu podstawowy błąd, czyli kieruje się wyłącznie jak najniższą ceną, nie zaś specyfikacją techniczną okien. To duży problem, ponieważ w morzu ofert łatwo trafić na produkt, który nie spełni wymagań i oczekiwań kupującego. Zakup tanich i dobrych okien jest jak najbardziej możliwy, jednak wymaga pewnego przygotowania teoretycznego, aby wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru.

Po pierwsze, renoma

Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru producenta okien powinny być opinie na jego temat. Na rynku jest wielu producentów, w tym nieznane, lokalne firmy lub importerzy zagranicznych okien. Niejednokrotnie bardzo trudno jest zdobyć jakiekolwiek rzetelne informacje zarówno na temat samych wytwórców, jak i ich produktów. Takich należy omijać szerokim łukiem, wybierając marki znane w Polsce i w Europie lub cenione przez wielu użytkowników na lokalnym rynku.

Po drugie, konstrukcja

Kolejnym niezwykle ważnym elementem jest konstrukcja profilu okiennego (zobacz przykłady takich profili). Największe znaczenie ma tutaj ilość komór powietrznych oraz zbrojenia. Aby okna były tanie, niektórzy z producentów decydują się na obniżenie kosztów ich produkcji na przykład poprzez zmniejszenie ilości komór oraz zastosowanie cieńszych blach, z których wykonuje się wzmacniające kształtki umieszczone wewnątrz profilu. W ogólności przyjąć można, że im mniej jest komór powietrznych, tym większe straty ciepła będą miały miejsce (choć do bezpośredniego porównania okien lepiej jest wykorzystać ich współczynnik przenikania ciepła oznaczany symbolem Uw i wybrać te, dla których osiągnie on jak najniższą wartość). Co zaś się tyczy zbrojenia, to grubość blachy, z którego jest wykonane, powinna wynosić co najmniej 1,5 mm – tego rodzaju okna mają odpowiednią sztywność i wytrzymałość, dlatego są znacznie bardziej odporne na wypaczenia i w konsekwencji utratę szczelności.

Po trzecie, uszczelki

Uszczelki są dla okna tym, czym dla człowieka ciepła i nieprzemakalna kurtka. Przede wszystkim, zabezpieczają przed nieszczelnościami i stratami ciepła, po drugie zaś chronią wnętrze okna przed wilgocią z zewnątrz, która mogłaby uszkodzić konstrukcję profilu, na przykład na skutek rdzewienia zbrojenia. Warto więc zwrócić uwagę, czy wyglądają solidnie, a także czy są wykonane z odpowiednich materiałów – renomowani producenci stosują najczęściej tworzywa sztuczne oznaczane symbolami EPDM lub TPE.

Tanie nie zawsze jest synonimem złego. Wystarczy odrobina chęci i pewna ilość wiedzy, by z powodzeniem poszukiwać okien, które spełnią nasze oczekiwania i jednocześnie będą kosztowały stosunkowo niewiele. Ważne jest jednak, aby były one dobrane do naszych potrzeb i wymagań – pamiętajmy bowiem, że jest to wybór, którego ewentualne przykre konsekwencje będziemy musieli ponosić przez wiele lat, dlatego warto poświęcić mu odpowiednią ilość czasu lub skonsultować się z doświadczonymi specjalistami.

Previous Relaks we własnym rytmie od Caya Design
Next Konwersja norm śrub DIN PN ISO, elementy złączne - śruby

Może to Ci się spodoba

Okna

Jak dobierać okna dachowe do rodzaju i przeznaczenia pomieszczeń?

Poddasza chętnie wykorzystujemy jako miejsca aranżacji pomieszczeń o najróżniejszych funkcjach – od garderoby, przez sypialnie i gabinety, po kuchnie oraz łazienki. Funkcjonalność tych przestrzeni zależy jednak w dużej mierze od

Okna i drzwi 0 Comments

Okna do domu energooszczędnego – jak wybrać?

Budując lub gruntownie remontując dom, wiele osób zadaje sobie pytanie: „Czy warto inwestować w okna energooszczędne?”. Trend polegający na ich montażu pojawił się w Polsce stosunkowo niedawno i dlatego dość

Akcesoria okienne 0 Comments

O czym pamiętać podczas projektowania balustrady?

Balustrada jest niezbędnym zwieńczeniem tarasu i balkonu. Nie tylko zapewnia bezpieczeństwo oraz osłania nieco przed wzrokiem sąsiadów naszą prywatną przestrzeń – jest też jednocześnie elementem ozdobnym. Projektując balustradę – czy

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!