Szkoła branżowa + uprawnienia SEP. Idealny zestaw na polskim rynku pracy

Szkoła branżowa + uprawnienia SEP. Idealny zestaw na polskim rynku pracy

Analiza sytuacji na polskim rynku zatrudnienia prowadzi nas do jednoznacznego wniosku: jeśli ktoś ma w ręku konkretny fach, a przy tym może się pochwalić cennymi kwalifikacjami zawodowymi, to nie musi się absolutnie martwić o brak opcji zatrudnienia. Paradoksalnie w znacznie trudniejszym położeniu są osoby z wyższym wykształceniem humanistycznym czy ekonomicznym, które niestety bardzo często imają się prac kompletnie niezwiązanych ze swoimi zainteresowaniami i kompetencjami. Jeśli jesteś jeszcze bardzo młody i właśnie stoisz przed życiowym wyborem dotyczącym dalszej ścieżki edukacji, to mamy dla Ciebie dobrą wskazówkę: postaw na szkołę branżową oraz zdobądź uprawnienia SEP. Sprawdź, jakie korzyści Ci to przyniesie.

Szkoła branżowa, czyli zdobywamy konkretny fach

W Polsce przez wiele lat zaniedbywano szkolnictwo zawodowe, które z niewiadomych przyczyn było uznawane za gorsze, zarezerwowane dla uczniów, którzy nie mają szczególnych ambicji, a już na pewno nie chcą kształcić się na studiach. Ten obraz na szczęście sukcesywnie się zmienia. Dziś mamy do czynienia z dokładnie odwrotną sytuacją: to szkoły branżowe przeżywają oblężenie, natomiast wykształcenie wyższe przestało być utożsamiane z gwarancją sukcesu na rynku zatrudnienia.

Szkoła branżowa przede wszystkim daje Ci konkretny zawód. Dzięki temu bezpośrednio po jej ukończeniu możesz podjąć pracę zgodną ze swoimi kwalifikacjami oraz ewentualnie uzupełniać wykształcenie – czy to na studiach, czy w ramach różnego rodzaju kursów. Jest to zatem niewątpliwie bardzo dobry wybór dla młodego człowieka, który chce się jak najszybciej usamodzielnić oraz wykorzystać koniunkturę na rynku pracy.

Szkoły branżowe ściśle współpracują dziś z pracodawcami, odpowiadając na ich potrzeby. Normą jest już uruchamianie klas autorskich, nad którymi pieczę mają duże zakłady pracy, gwarantujące później zatrudnienie najzdolniejszym uczniom. To daje poczucie bezpieczeństwa oraz pozwala ze spokojem myśleć o swojej zawodowej oraz ekonomicznej przyszłości.

Posiadanie konkretnego fachu w ręku jest i jeszcze długo będzie bezcenną wartością. Polscy pracodawcy usilnie poszukują zdolnych i wykwalifikowanych pracowników, których znalezienie nie jest wcale takie proste. Obecnie dochodzi do sytuacji, w której – pisząc kolokwialnie – absolwenci techników czy szkół zawodowych są od razu wchłaniani przez rynek i nie narzekają ani na wynagrodzenie, ani na warunki zatrudnienia.

Wybór szkoły branżowej zdecydowanie powinien wziąć pod uwagę także każdy młody człowiek, który rozważa emigrację zarobkową. Wyjazd do pracy za granicę jest ogromną zmianą i wiążę się z niepewnością, ale można realnie zminimalizować ryzyko porażki, jeśli posiada się konkretne umiejętności – bardzo cenione w krajach zachodniej Europy.

Czym są uprawnienia SEP?

Uprawnienia SEP to doskonałe uzupełnienie wykształcenia zawodowego. Mówimy tutaj o kwalifikacji, która umożliwia wykonywanie najbardziej odpowiedzialnych robót instalacyjnych, ich nadzorowanie, jak również sporządzanie dokumentacji czy wykonywanie pomiarów kontrolnych. Jeszcze do niedawna zdobycie uprawnień SEP było dość kłopotliwe, ale obecnie na taką inwestycję w siebie może się zdecydować praktycznie każdy.

Uprawnienia SEP dzielimy na trzy podstawowe kategorie, różniące się ze względu na zakres kwalifikacji. Mamy więc:

  • Uprawnienia energetyczne (G1) – pozwalają one legalnie wykonywać prace związane z eksploatacją, dozorem urządzeń elektrycznych, instalacji i sieci elektroenergetycznych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających energię elektryczną.
  • Uprawnienia cieplne (G2) – pozwalają wykonywać prace związane z eksploatacją, dozorem urządzeń, instalacji i sieci cieplnych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających ciepło, jak również innych urządzeń energetycznych.
  • Uprawnienia gazowe (G3) – umożliwiają legalne wykonywanie prac związanych z eksploatacją i dozorem urządzeń, instalacji i sieci gazowych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających paliwa gazowe.

Jak zdobyć uprawnienia SEP?

Najpierw musisz zapisać się na kurs SEP z wybranej grupy kwalifikacji. Oferta takich szkoleń jest dziś bardzo szeroka. Wybierając konkretny kurs zwróć uwagę przede wszystkim na to, kto go prowadzi, jakie wyniki zdawalności podaje organizator, a także poczytaj sobie opinie o danym szkoleniu SEP. Na tej podstawie będziesz mógł podjąć odpowiedzialną decyzję.

Jeśli chodzi o najbardziej polecanych organizatorów kursów SEP, to zdecydowanie warto tutaj wymienić Krajowe Centrum Kształcenia. Zaprasza ono na szkolenia w całej Polsce, między innymi w Białymstoku, Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Krakowie, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie i we Wrocławiu, więcej na: https://sep-uprawnienia.pl/oddzialy.

Bezpośrednio po ukończeniu szkolenia SEP możesz podejść do egzaminu SEP przed Komisją Kwalifikacyjną powołaną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Ma on na celu sprawdzenie poziomu Twojej wiedzy. Jeśli uzyskasz ocenę pozytywną, staniesz się posiadaczem uprawnień energetycznych, cieplnych lub uprawnień gazowych, w zależności od tego, o które z nich się ubiegałeś.

Previous Jakie są najpopularniejsze modele pomp ciepła?
Next Wybór płytek ceramicznych do salonu

Może to Ci się spodoba

Budowa domu 0 Comments

Narzędzia akumulatorowe, które trzeba mieć w swoim domu

Narzędzia akumulatorowe mogą przydać się w każdym domu i przydomowym ogrodzie. Najczęściej okazują się niezbędne, gdy zawiedzie nas siła własnych mięśni, a narzędzia ręczne (młotek, śrubokręt, kombinerki) przestaną wystarczać. W

Budowa domu 0 Comments

Cztery metody spawalnicze – jaką wybrać?

Dzięki spawaniu możemy spajać ze sobą różne rodzaje elementów metalowych, na przykład rury, kątowniki i inne elementy konstrukcyjne. W ten sposób tworzymy zwarte konstrukcje, które stanowią podstawę nowoczesnego budownictwa, przemysłu

Budowa domu 0 Comments

Jaki projekt domu piętrowego wybrać?

Decydując się na budowę domu piętrowego musimy pamiętać aby sprawdzić w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego czy pozwala on na postawienie tego rodzaju budynku. Jeśli działka nie posiada miejscowego planu zagospodarowania

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!