Światło we wnętrzu – jak zgrać jasny dzień z doświetlaną nocą?
Naturalne światło w ciągu dnia połączone ze sztucznym światłem wieczoru stało się tak naturalne, że trudno byłoby sobie wyobrazić inny porządek domowej codzienności. Światło dzienne uzupełnione o dodatkowe źródła oświetlenia mogą podkreślić indywidualny charakter pomieszczenia. Jak więc rozświetlić mroki nocy, by światło nie raziło po oczach?
Światło w salonie
Rozmiary salonu są bardzo różne. Salon w małym mieszkaniu może mieć rozmiar niewielkiego pokoju w dużym domu. Niezależnie od wielkości, potocznie mówimy o nim „duży pokój”. Okiełznanie oświetlenia na dużej przestrzeni jest trudnym wyzwaniem. Światło sztuczne pozwala nadać poszczególnym częściom konkretnej funkcji. Na środku pokoju najczęściej montuje się duży żyrandol. Niekiedy zależy nam na spektakularnym efekcie i skupieniu uwagi na małym dziele sztuki. Doskonałym rozwiązaniem wtedy mogą okazać lampy Voltolina, które w dużych pomieszczeniach pokażą całą swoją klasę. Do mniejszego pokoju należy szukać prostych form, które nie zdominują przestrzeni, a jedynie nadadzą jej dodatkowego sznytu. Nad stołem można powiesić mniejsze lampy, które oświetlą podawane dania, a w ramie ulubionego obrazu zamontować podświetlenie LED-owe.
Mniejsze pomieszczenia
Kuchnia i łazienka rządzą się zupełnie innymi prawami. Górna lampa to podstawa, natomiast nie można zapominać o punktowym źródle światła. Oświetlenie blatu kuchennego podczas przygotowania posiłków jest niezwykle przydatne. Ułatwia to funkcjonowanie i podnosi jakość pracy. Bywa, że w łazience czy przedpokoju nie ma naturalnego źródła oświetlenia i wtedy posiłkowanie się sztucznym światłem jest jedynym rozwiązaniem. Wtedy też sięgnięcie po modele lamp Fabbian pozwoli na doświetlanie miejsc, które tego wymagają. Niezależnie, czy jest to lustro w łazience, czy biurko w gabinecie, komfort funkcjonowania jest najważniejszy.
Łączenia dnia z nocą
Dzięki połączeniu światła punktowego z ogólnym można z jasnego dnia stopniowo przechodzić w oświetloną noc. Gdy zaczyna się ściemniać, można rozpocząć od źródeł punktowych, by na końcu dojść do głównego światła żyrandola. Dzięki temu nasz wzrok stopniowo przyzwyczai się do zmiany otoczenia. Taki zabieg często też tworzy przyjemny nastrój. Można pozostawić włączone same światło punktowe, dzięki czemu uzyskamy klimat półmroku. Sięgnięcie po zapachową świecę wprowadzi w romantyczną atmosferę. Gdy jednak postanowimy rozpalić wszystkie światła, możemy bez przeszkód pracować, sprzątać lub uczyć się.
Planowanie oświetlenia rządzi się swoimi prawami. W małym mieszkaniu żyrandol może wystarczyć do oświetlenia całego pokoju. W dużym domu ilość załamań i zakamarków będzie wymagać większej ilości punktów oświetlenia. Przy planowaniu rozstawienia oświetlenia warto poradzić się specjalisty, gdyż uwzględni on wszystkie zmienne, m.in. rozstaw okien czy wielkość pokoju, nie zapominając przy tym o walorach estetycznych, jakie mu wyznaczymy. Jeżeli montujemy oświetlenie od podstaw należy zatrudnić osobę z odpowiednimi uprawnieniami, aby zachowała wszelkie środki bezpieczeństwa przy montażu.
Może to Ci się spodoba
Dzięki kwiatowym ornamentom Kaldewei twoja łazienka rozkwitnie
Wanny i emaliowane powierzchnie prysznicowe stają się ważnym elementem dekoracyjnym łazienki Nic tak nie cieszy po długich zimowych miesiącach jak obserwowanie budzącej się wiosną do życia natury. Nabrzmiałe pączki otwierają
Formy geometryczne świetnym elementem dekoracyjnym wnętrz
Geometria jest ponadczasowa. Bazujący na jej elegancji, czystości i prostocie design w zasadzie nigdy nie wychodzi z mody. Kreatywna zabawa linią i kształtem oraz zdecydowane kontrasty barwne pozwalają tworzyć nowoczesne,
Osiedle Greenwood – nowa inwestycja mieszkaniowa na warszawskiej Białołęce
Białołęka to jedna z szybciej rozwijających się dzielnic Warszawy. Nowo powstające osiedle Greenwood to idealna propozycja dla osób poszukujących wymarzonego mieszkania od dewelopera w przystępnej cenie. Zobacz, jakie argumenty przemawiają
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!