Światło we wnętrzu – jak zgrać jasny dzień z doświetlaną nocą?

Światło we wnętrzu – jak zgrać jasny dzień z doświetlaną nocą?

Naturalne światło w ciągu dnia połączone ze sztucznym światłem wieczoru stało się tak naturalne, że trudno byłoby sobie wyobrazić inny porządek domowej codzienności. Światło dzienne uzupełnione o dodatkowe źródła oświetlenia mogą podkreślić indywidualny charakter pomieszczenia. Jak więc rozświetlić mroki nocy, by światło nie raziło po oczach?

Światło w salonie

Rozmiary salonu są bardzo różne. Salon w małym mieszkaniu może mieć rozmiar niewielkiego pokoju w dużym domu. Niezależnie od wielkości, potocznie mówimy o nim „duży pokój”. Okiełznanie oświetlenia na dużej przestrzeni jest trudnym wyzwaniem. Światło sztuczne pozwala nadać poszczególnym częściom konkretnej funkcji. Na środku pokoju najczęściej montuje się duży żyrandol. Niekiedy zależy nam na spektakularnym efekcie i skupieniu uwagi na małym dziele sztuki. Doskonałym rozwiązaniem wtedy mogą okazać lampy Voltolina, które w dużych pomieszczeniach pokażą całą swoją klasę. Do  mniejszego pokoju należy szukać prostych form, które nie zdominują przestrzeni, a jedynie nadadzą jej dodatkowego sznytu. Nad stołem można powiesić mniejsze lampy, które oświetlą podawane dania, a w ramie ulubionego obrazu zamontować podświetlenie LED-owe.

Mniejsze pomieszczenia

Kuchnia i łazienka rządzą się zupełnie innymi prawami. Górna lampa to podstawa, natomiast nie można zapominać o punktowym źródle światła. Oświetlenie blatu kuchennego podczas przygotowania posiłków jest niezwykle przydatne. Ułatwia to funkcjonowanie i podnosi jakość pracy. Bywa, że w łazience czy przedpokoju nie ma naturalnego źródła oświetlenia i wtedy posiłkowanie się sztucznym światłem jest jedynym rozwiązaniem. Wtedy też sięgnięcie po modele lamp Fabbian pozwoli na doświetlanie miejsc, które tego wymagają. Niezależnie, czy jest to lustro w łazience, czy biurko w gabinecie, komfort funkcjonowania jest najważniejszy.

Łączenia dnia z nocą

Dzięki połączeniu światła punktowego z ogólnym można z jasnego dnia stopniowo przechodzić w oświetloną noc. Gdy zaczyna się ściemniać, można rozpocząć od źródeł punktowych, by na końcu dojść do głównego światła żyrandola. Dzięki temu nasz wzrok stopniowo przyzwyczai się do zmiany otoczenia. Taki zabieg często też tworzy przyjemny nastrój. Można pozostawić włączone same światło punktowe, dzięki czemu uzyskamy klimat półmroku. Sięgnięcie po zapachową świecę wprowadzi w romantyczną atmosferę. Gdy jednak postanowimy rozpalić wszystkie światła, możemy bez przeszkód pracować, sprzątać lub uczyć się.

Planowanie oświetlenia rządzi się swoimi prawami. W małym mieszkaniu żyrandol może wystarczyć do oświetlenia całego pokoju. W dużym domu ilość załamań i zakamarków będzie wymagać większej ilości punktów oświetlenia. Przy planowaniu rozstawienia oświetlenia warto poradzić się specjalisty, gdyż uwzględni on wszystkie zmienne, m.in. rozstaw okien czy wielkość pokoju, nie zapominając przy tym o walorach estetycznych, jakie mu wyznaczymy. Jeżeli montujemy oświetlenie od podstaw należy zatrudnić osobę z odpowiednimi uprawnieniami, aby zachowała wszelkie środki bezpieczeństwa przy montażu.

Previous Zamknięcia przeciwpożarowe wymagania i oceny
Next Spiżarnie wracają do łask

Może to Ci się spodoba

Mieszkanie 0 Comments

Zakochaj się w Bydgoszczy – w jednym z najbardziej urokliwych i rozwiniętych polskich miast

Bydgoszcz cieszy się dużą popularnością wśród nowych inwestorów. Zapotrzebowanie na nowe nieruchomości wciąż rośnie, a miasto rozwija się w dynamicznym tempie. Dlaczego właśnie w Bydgoszczy warto zamieszkać? Oto kilka powodów.

Mieszkanie 0 Comments

Czym jest ubezpieczenie majątkowe?

Ubezpieczenia majątkowe mogą dotyczyć zarówno mienia jak i odpowiedzialności cywilnej. Tym samym powinny to być jedne z podstawowych ubezpieczeń, o których pomyśli każdy właściciel mieszkania lub domu. Najważniejsze informacje na temat

Mieszkanie 0 Comments

Klienci na rynku mieszkaniowym są coraz bardziej wymagający. Metraż i lokalizacja to już nie wszystko

Zwiększająca się liczba nowych mieszkań dostępnych na rynku powoduje, że deweloperzy muszą bardziej starać się o klienta. A ten staje się bardziej świadomy i wymagający. Poza głównymi kryteriami – ceną, metrażem i lokalizacją –

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!