Sterowanie nowoczesnym kotłem kondensacyjnym – przekonaj się, dlaczego jest tak wygodne

Sterowanie nowoczesnym kotłem kondensacyjnym – przekonaj się, dlaczego jest tak wygodne

Gazowy kocioł kondensacyjny to aktualnie jedno z najpopularniejszych i najbardziej ekonomicznych źródeł energii cieplnej dla budynków. Ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej za pomocą kotła kondensacyjnego jest całkowicie bezobsługowe, czyste oraz komfortowe.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • na czym polega praca kotła kondensacyjnego,
  • dlaczego odpowiedni dobór mocy kotła do zapotrzebowania budynku jest tak istotny,
  • czym jest sterowanie pogodowe.

Gazowe kotły kondensacyjne są wysokosprawnymi urządzeniami grzewczymi. Aby to odpowiednio wykorzystać, proces spalania musi być kontrolowany w precyzyjny sposób. Dlatego też coraz większą rolę w ogrzewaniu domu odgrywa inteligentna automatyka sterująca pracą kotła. Głównym zadaniem nowoczesnej automatyki kotłowej jest takie sterowanie urządzeniem, aby dostarczyć wymaganą komfortową ilość ciepła przy zachowaniu jak najwyższej sprawności jednostki grzewczej. Cały proces rozpoczyna się od użytkownika, który decyduje o temperaturze pomieszczeń oraz ciepłej wody użytkowej. Nastawy te wprowadza np. poprzez aplikację mobilną (Vaillant multiMATIC app). Jest to jedyna czynność obsługowa. Następnie system regulacji kotła będzie kierował procesem spalania tak, aby spełnić wymagania użytkownika przy zachowaniu jak najbardziej ekonomicznego trybu pracy.

Sprawdź, jak działają kotły kondensacyjne, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze mocy urządzenia oraz jakie są korzyści regulatora pogodowego mutliMATIC VRC 700.

Nowoczesny kocioł kondensacyjny – jak to działa?

Gazowe kotły kondensacyjne dzięki swojej budowie są w stanie schłodzić spaliny do znacznie niższej temperatury niż kotły konwencjonalne i pozyskać ich ciepło. Dzięki temu wykorzystują większą ilość energii, która w tradycyjnych kotłach byłaby stracona przez komin. W trakcie pracy kotła kondensacyjnego wentylator wraz z zespołem gazowym dostarczają do palnika mieszankę gazu i powietrza o ściśle ustalonych proporcjach. Elektroniczne sterowanie zaworem gazowym pozwala kontrolować ilość dostarczanego paliwa.

W obrębie palnika następuje spalenie paliwa i uwolnienie gorących spalin, które trafiają do wymiennika kotłowego. Spaliny zostają schłodzone nawet do 30–40oC, a zawarta w nich para wodna – skroplona. Dzięki temu prawie cała dostępna w spalinach energia zostaje przekazana do wody w instalacji budynku.

Jak dobrać odpowiednią moc kotła kondensacyjnego?

Restrykcyjne normy, które musza spełniać nowoczesne budynki, narzucają konieczność stosowania coraz wyższych klas izolacyjności przegród zewnętrznych. Oznacza to, że powstają budynki, które mają coraz niższe wymania mocy grzewczych na potrzeby centralnego ogrzewania.

Z drugiej strony nie zmieniają się (a nawet rosną w procentowym bilansie cieplnym budynku) wymagania dotyczące komfortu poboru ciepłej wody użytkowej. Oznacza to, że nowoczesny kocioł musi mieć zarówno możliwość pracy z niską mocą, jak i okresowo wykorzystywać 100% swoich możliwości w celu szybkiego przygotowania c.w.u. Aby spełnić te wymagania, nowoczesne kotły gazowe, takie jak Vaillant ecoTEC exclusive, zostały wyposażone w układ regulacji umożliwiający pracę palnika z mocą stanowiącą nawet 10% mocy maksymalnej. Kotły o wysokim zakresie modulacji pozwalają na wydłużenie cyklów pracy urządzenia w trybie c.o. Dzięki temu osiągamy mniejszą ilość rozruchów urządzenia, co bezpośrednio przekłada się na wydłużenie żywotności podzespołów. Istotny jest również fakt, że im niższa moc palnika, tym stosunek ilości spalin do powierzchni wymiennika jest korzystniejszy. Dzięki temu intensyfikuje się efekt kondensacji, a sprawność urządzenia rośnie.

Jak sterować gazowym kotłem kondensacyjnym?

W przypadku nowoczesnych kotłów kondensacyjnych najlepszym rozwiązaniem jest regulacja pogodowa. Sterownik pogodowy, taki jak multiMATIC VRC 700 dla kotłów Vaillant, na podstawie pomiaru temperatury zewnętrznej sam ustali temperaturę zasilania instalacji grzewczej w budynku. W ten sposób jest dobierana najniższa możliwa temperatura systemu grzewczego, pozwalająca na utrzymanie komfortu cieplnego wewnątrz domu oraz pracę kotła z jak najwyższą sprawnością.

Żadne dodatkowe czynności ze strony użytkownika takiego systemu nie są wymagane. Dzięki aplikacji mobilnej ma on jednak dostęp do nastaw dotyczących wymaganych temperatur pomieszczeń oraz ciepłej wody użytkowej, bez względu na to, gdzie w danej chwili się znajduje. Pozwala to na komfortowe sterowanie pracą kotła kondensacyjnego, dopasowane do wymagań użytkownika.

Rozważasz zastosowanie najbardziej komfortowego sposobu zarządzania ogrzewaniem budynku? Sprawdź regulator pogodowy multiMATIC i inne nowoczesne urządzenia Vaillant.

Previous Jak wybrać projekt domu parterowego?
Next Niezwykły kalifornijski dom z betonu, szkła, stali i aluminium

Może to Ci się spodoba

Instalacje 0 Comments

Nowoczesne magazyny – hale stalowe w logistyce

Obecnie hale logistyczne muszą spełniać coraz więcej wymagań stawianych przez ich użytkowników. Nośna konstrukcja stalowa hali ma dużo większe możliwości jeżeli chodzi o wymiary, niż konstrukcje tradycyjne. Konstrukcja stalowa pozwala

Instalacje 0 Comments

Drożna kanalizacja- gwarancją nie zanieczyszczonej wody i gleby

Sprawnie działająca kanalizacja oznacza więcej niż mogłoby się wydawać. Drożne rury odpływowe nie tylko pozwalają bezpiecznie pozbyć się nieczystości, są także zabezpieczeniem czystości wód i gleby i dają pewność, że

Ogrzewanie 0 Comments

Jaki wybrać piec na ekogroszek? Krótki poradnik

Wybór rodzaju ogrzewania podczas budowy własnego domu to bardzo ważna i odpowiedzialna decyzja, od której w dużym stopniu zależy komfort mieszkania oraz koszty eksploatacji budynku. Istnieje kilka popularnych form ogrzewania,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!