Stajnia, kurnik i obora. Projekty budynków inwentarskich

Stajnia, kurnik i obora. Projekty budynków inwentarskich

Gotowe projekty domów jednorodzinnych od lat cieszą się ogromną popularnością. Rośnie także zainteresowanie gotowymi projektami budynków o innym przeznaczeniu. Obecnie, gdy zamierza się wybudować garaż, inny budynek gospodarczy czy inwentarski, nie trzeba udawać się do pracowni architektonicznej. Można zamówić jeden z projektów gotowych.

Korzystając z gotowych propozycji, można wybudować nie tylko dom, ale także garaż lub innego rodzaju budynek gospodarczy. W wielotysięcznej bazie z projektami gotowymi znajdziemy obiekty handlowo-usługowe, rekreacyjne, magazyny i składy, a także grille i wędzarnie. Osobną kategorię stanowią budynki inwentarskie. Jeśli inwestor zamierza uzupełnić zabudowę swojego gospodarstwa o kurnik, chlewnię, oborę, stajnię, stodołę, tuczarnię czy ujeżdżalnię, również może skorzystać z jednego z projektów gotowych. W ofercie znajdują się nawet płyty i zbiorniki obornikowe. Oferta jest więc rozbudowa i stanowi atrakcyjną alternatywę dla projektów przygotowanych na indywidualne zamówienie. Pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Przygotowanie projektu indywidualnego zajmuje co najmniej kilka tygodni, projekt gotowy jest dostępny niemal od ręki. Wymaga co prawda adaptacji, ale to procedura, która zajmuje mniej czasu niż opracowanie projektu indywidualnego. Podlegają jej wszystkie projekty gotowe. Jest niezbędna, aby projekt mógł zostać dokładnie dostosowany do działki, na której ma zostać zrealizowany. Adaptacja jednocześnie jest odpowiednim momentem na wprowadzenie zmian. Z modyfikacjami nie warto jednak przesadzać. Jeśli będą ingerować na konstrukcję budynku, cena usługi może znacząco wzrosnąć. Najlepiej więc tak dobrać projekt gotowy, aby ewentualne zmiany miały charakter jedynie kosmetyczny.

Zanim przystąpimy do zakupu projektu i realizacji całej inwestycji, warto poznać przepisy, które obowiązują w takich sytuacjach. Działki, które mają zostać wykorzystane jedynie do zabudowy inwentarskiej lub gospodarczej, nie muszą mieć zagwarantowanej możliwości podłączenia do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, ciepłowniczej i elektroenergetycznej. Taki wymóg może jednak pojawić się w zapisach prawach miejscowego – planie zagospodarowania przestrzennego lub warunkach zabudowy.

Planując realizację budynku gospodarczego lub inwentarskiego, trzeba ubiegać się o pozwolenie na budowę. Budowa na podstawie zgłoszenia jest możliwa jedynie w przypadku niewielkich (do 35 m2 powierzchni zabudowy) wolno stojących parterowych budynków gospodarczych (o ile ma ich powstać nie więcej niż dwa na każde 500 m2 działki).

Usytuowanie budynku na działce również nie może być przypadkowe. Powinien zostać umieszczony ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w odległości nie mniejszej niż 8 m od ściany znajdującego się na sąsiedniej działce domu mieszkalnego i 4 metry od granicy działki. Odległość ta może wynieść 3 m, o ile w ścianie budynku inwentarskiego nie będzie drzwi ani okien. Planując usytuowanie budynku na działce, trzeba także zwrócić uwagę na odległość od studni. Dystans między budynkiem inwentarskim a studnią powinien wynieść co najmniej 15 m.

Previous Dzień z życia operatora żurawia wieżowego
Next Rośliny, które warto mieć w swoim ogrodzie

Może to Ci się spodoba

Budowa domu 0 Comments

Energooszczędne domy, czyli zmiany w prawie budowlanym od 2017 roku

Początek 2017 roku to czas zmian w prawie budowlanym. W trend tzw. „zielonego budownictwa” doskonale wpisuje się firma Archeton, która specjalizuje się w tworzeniu i sprzedaży projektów domów jednorodzinnych. Nowe

Plan budowy 0 Comments

Program pit dla płatników

Programy pit przeznaczone są nie tylko dla podatników, ale również dla płatników. Płatnicy mają możliwość wypełnienia wszystkich swoich obowiązków w zakresie rozliczenia pit elektronicznie. Obowiązki płatnika Do obowiązków płatnika w

Plan budowy 0 Comments

Co musisz wiedzieć o izolacji przeciwwodnej i przeciwwilgociowej?

Czy wiesz, że sama izolacja przeciwwilgociowa to czasem za mało i że zabezpieczyć przed szkodliwym działaniem wody i wilgoci należy nie tylko fundamenty? Sprawdź odpowiedzi na kluczowe pytania związane z

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!