Schody wewnętrzne – jak wybrać te najlepsze?

Schody wewnętrzne – jak wybrać te najlepsze?

Choć na co dzień nie zwracamy na to uwagi, schody odgrywają ważną rolę w naszym życiu. Korzystamy z nich codziennie, praktycznie wszędzie, a gdy są strome i niewygodne, od razu to zauważamy, Dlatego właśnie, jeżeli zabieramy się do montażu schodów w naszym własnym mieszkaniu, domu lub biurze, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka aspektów, które są istotne nie tylko dla wygody użytkowania, ale także naszego bezpieczeństwa. Jak zatem wybrać idealne schody?

1. Ergonomia ponad wygląd

2. Materiał również ma znaczenie

3. Nie można zapomnieć o bezpieczeństwie

Ergonomia ponad wygląd

Ergonomia to w dużym skrócie dziedzina zajmująca się badaniem, jak przedmioty i inne obiekty nas otaczające powinny wyglądać, działać i wpływać na nas, aby było to dla nas bezpieczne, przyjemne i zgodne z naszą fizjonomią. W przypadku schodów do najważniejszych czynników ergonomicznych zaliczamy przede wszystkim kąt nachylenia klatki schodowej, rozmieszczenie stopni i umiejscowienie poręczy. W pierwszym przypadku powinniśmy zadbać przede wszystkim o to, aby schody nie były zbyt strome, ponieważ nie tylko ucierpi na tym nasz komfort użytkowania, ale także zbyt duże nachylenie może okazać się niebezpieczne – na przykład „upadkogenne”.

Rozmieszczenie stopni również ma bardzo istotne znaczenie. Nie powinny być one ułożone na ścisk, ponieważ – szczególnie w przypadku wyższych osób – nasza stopa nie zmieści się w całości na stopniu. Z drugiej strony zbyt „rozlazłe” ułożenie stopni również nie sprzyja komfortowi użytkowania schodów. Natomiast ostatni element ergonomii, czyli umiejscowienie poręczy, powinno iść w parze z pierwszymi dwoma aspektami. W końcu ściśnięte, strome schody w połączeniu ze zbyt niską barierką nie brzmią szczególnie zachęcająco.

Materiał również ma znaczenie

Gdy już zdecydujemy się, jaki design schodów najbardziej pasuje do naszego wnętrza, kolejnym ważnym elementem jest materiał, z jakiego zostaną one wykonane. Chociaż schody wewnętrzne nie są tak bardzo mocno użytkowane, jak np. te na dworcach czy w metrze, to jednak musimy mieć na względzie fakt, że codziennie kilkanaście lub kilkadziesiąt razy będziemy z nich korzystać. Z tego względu materiał wykorzystany do ich wytworzenia powinien być odporny na ścieranie, wytrzymały, ale także łatwy w utrzymaniu w czystości. Dobrym przykładem takiego materiału jest stal – prosta, elegancka i nie do zdarcia, idealnie sprawdzi się zarówno w domu, jak i w biurze. Dodatkowo, aby uatrakcyjnić design całości, możemy się zdecydować np. na zamocowanie szkła w uchwytach bezpośrednio pod poręczą, co doda schodom więcej uroku.

Nie można zapomnieć o bezpieczeństwie

Choć schody można zaprojektować w bardzo designerski sposób, nie możemy zapominać o trzeciej z najważniejszych zasad przy ich projektowaniu i montażu. Bezpieczeństwo, bo to o nie się rozchodzi, powinno być dla nas najwyższym priorytetem zaraz obok ergonomii, z której bezpośrednio wynika. Konstrukcja schodów powinna być wykonana solidnie, nie budzić żadnych wątpliwości, a stopnie powinny zostać zabezpieczone np. odpowiednią taśmą, która zapobiegnie ślizganiu się butów po ich powierzchni. Ważna jest także stabilność poręczy, o którą w razie czego możemy się złapać – nie powinna być ona śliska ani zbyt pochyła, aby wytrzymać nasz ciężar podczas silnego złapania się za jej powierzchnię. Dzięki tym prostym zabezpieczeniom będziemy pewni, że podczas użytkowania nic nam się nie stanie, a w razie upadku będziemy mogli złapać się porządnej poręczy, która uchroni nas przed poturbowaniem się.

Previous Moda na wanny wolnostojące nie przemija!
Next Maszyny blacharsko-dekarskie firmy Bří Švarcové z Czech

Może to Ci się spodoba

Wydarzenia 0 Comments

Skuteczne sposoby promocji lokalnej firmy budowlanej

W promocji lokalnej firmy budowlanej warto wykorzystać wszystkie możliwe sposoby. Najskuteczniejsze to Internet, media lokalne (prasa i telewizja), własne materiały reklamowe, targi budowlane i marketing szeptany. Być tam, gdzie potencjalni

Budowa domu 0 Comments

Wypożyczanie z głową. Jak rozsądnie korzystać z wypożyczalni aut?

Jak ułatwić sobie wypożyczenie samochodu? Istnieje kilka prostych zasad, dzięki którym można zarówno uprościć cały proces, jak i trochę zaoszczędzić finansowo. Dzięki temu, że coraz więcej wypożyczalni umożliwia załatwienie części

Plan budowy 0 Comments

Kiedy zdecydować się na montaż schodów metalowych w domu?

Zazwyczaj schody wewnętrzne kojarzą nam się z drewnianą konstrukcją schodów zabiegowych, rzadziej prostych, zwykle zabudowanych, z profilowanymi poręczami wykończonymi rzeźbionym, drewnianym detalem. I rzeczywiście, nasze wyobrażenia na temat schodów wewnętrznych

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!