Jak rozświetlić małą kuchnię?

Jak rozświetlić małą kuchnię?

Chociaż większość gospodyń marzy o przestronnej kuchni, którą można dowolnie zaaranżować, w wielu mieszkaniach pomieszczenie to należy do najmniejszych. Warto jednak wiedzieć, że przemyślany projekt zagospodarowania każdego centymetra przestrzeni oraz dobrze dobrane sztuczne oświetlenie pozwolą optycznie je powiększyć.

Mała powierzchnia kuchni bywa dużym wyzwaniem dla projektantów wnętrz. Bardzo często nie ma ona okna, przez co wydaje się jeszcze mniejsza. Sposobem na rozjaśnienie takiego pomieszczenia jest z pewnością zastosowanie jasnych kolorów – białe lub pastelowe ściany, meble i podłoga to w takich sytuacjach najlepsze rozwiązanie. I chociaż wiele osób preferuje mocne lub ciemne barwy, w małych pomieszczeniach lepiej stosować je wyłącznie jako akcent i wykorzystać do dekoracji. Jeśli w kuchni znajduje się okno, z pewnością nie należy go zasłaniać – im więcej światła, tym lepiej. Oczywiście konieczne jest również zamontowanie światła sztucznego. Jedna lampa górna nie wystarczy, ale na szczęście w obecnych czasach wybór produktów oświetleniowych jest ogromny, dlatego każdy znajdzie coś odpowiedniego nawet do małej kuchni.

Optyczne powiększenie

Zastosowanie odpowiednich kolorów w aranżacji niewielkich pomieszczeń ma ogromne znaczenie. Jak już zostało wspomniane, najlepszy wybór to jasne barwy ścian i mebli, które rozjaśnią pomieszczenie i sprawią, że będzie ono wyglądało na większe, niż w rzeczywistości. Obok właściwej kolorystyki efekt ten można uzyskać za pomocą sztucznego oświetlenia, musi ono jednak być dobrze zaprojektowane. W wysokich pomieszczeniach proporcje wyrówna światło skierowane w dół, zaś w niskich należy je kierować ku górze. W ten sposób nie tylko kuchnia wyda się wyższa, ale też unikniemy powstawania cieni – światło będzie odbijać się od sufitu, a następnie oświetli otoczenie, powiedział nam ekspert firmy Philips.

Warto też doświetlić sufit, co w ciemnej kuchni zapewni efekt większej przestrzeni. Aby go osiągnąć trzeba dodatkowe źródła światła umiejscowić na szafkach wiszących albo we wnęce podwieszanego sufitu.

Główne źródło światła

Górne oświetlenie pozwala rozjaśnić całe wnętrze i sprawdza się doskonale podczas sprzątania. W przypadku małych kuchni trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że niektóre modele lamp będą sprawiać przytłaczające wrażenie. Lepiej też zrezygnować z modeli zwisających na rzecz tych kierujących światło ku górze – właśnie ze względu na efekt bardziej miękkiego oświetlenia i dla poprawienia proporcji wnętrza. Zdarza się, że nawet w niedużej kuchni znajdzie się miejsce na stół. Aby jadanie wspólnych posiłków było przyjemnością, należy główne światło górne umiejscowić właśnie nad nim – w ten sposób unikniemy cieni.

Oświetlenie miejscowe

Podczas gotowania istotne jest, aby powierzchnia robocza została podświetlona w odpowiedni sposób. Ma to znaczenie nie tylko ze względu na komfort, ale pozwala też uniknąć zranienia czy poparzeń. Jednocześnie należy wziąć pod uwagę fakt, że zbyt mocne światło będzie męczące dla oczu, albo spowoduje efekt oślepienia. Idealnym rozwiązaniem jest wykorzystanie diod LED umieszczonych na pasku. Można je zamontować pod wiszącymi szafkami i w łatwy sposób oświetlić blat kuchenny. Posłużą one nie tylko jako praktyczne źródło światła padającego na przestrzeń roboczą, ale będą też atrakcyjną ozdobą pomieszczenia – oczywiście można je montować także w innych miejscach, np. we wnękach albo wykorzystać do wyeksponowania pięknych mebli. Oprócz blatów trzeba też zadbać o odpowiednie oświetlenie kuchenki oraz zlewu. Zazwyczaj znajdują się one pod ścianami kuchni, dlatego osoba przygotowująca posiłki zasłania górne światło stojąc do niego plecami – dodatkowe źródła światła w tej sytuacji są więc niezbędne.

Mała kuchnia – zwłaszcza bez okna – wymaga dobrze przemyślanego wystroju. Wraz z pomysłem na aranżację wnętrza powinien powstać projekt oświetlenia uwzględniający umeblowanie czy kolorystykę. Rozjaśniony sufit i odpowiednia lampa wbrew pozorom mogą znacznie poprawić estetykę wnętrza. Sprawdź o czym jeszcze należy pamiętać planując oświetlenie kuchni?

Previous Postawienie nowej czy kupienie używanej hali stalowej? Co jest bardziej opłacalne?
Next Czy dom energooszczędny naprawdę pomoże Ci oszczędzić? Zobacz, w jaki sposób zyskasz dzięki ekologii

Może to Ci się spodoba

Instalacje elektryczne 0 Comments

Lampy dla dzieci – jak wybrać dobrze?

Urządzanie pokoju dziecięcego to wyzwanie i przyjemność. Piękne meble, wyszukane akcesoria i zasłony pozwalają stworzyć w nim dowolny nastrój. Niezwykle ważne dla komfortu małego domownika jest też oświetlenie. Przytulna, ciepła

Instalacje 0 Comments

Instalacje wody lodowej

W każdym miejscu, w którym się znajdujemy, zwłaszcza w okresie upalnego lata, przydaje się coś, co pozwoliłoby na ochłodzenie powietrza, lub ewentualne utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci. Zamiast klimatyzacji i wentylacji

Wentylacja i klimatyzacja 0 Comments

Jak zadbać o jakość powietrza w przestrzeni biurowej?

W pomieszczeniach spędzamy około 80% czasu w ciągu doby, a duża jego część przypada na miejsce pracy. To pozwala wysnuć wniosek, że jakość powietrza w biurze ma kluczowe znaczenie dla

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!