Rękawice do zadań specjalnych

Rękawice do zadań specjalnych

Czy stosowanie rękawic ochronnych jest konieczne? Czym różnią się rękawice ochronne od roboczych? Na jakie kategorie dzielą się rękawice ochronne? Jak wybrać odpowiednie rękawice do zadań specjalnych?

Rękawice ochronne i robocze są niezbędne każdemu, kto wykonuje pracę fizyczną. Rękawice robocze chronią przed zabrudzeniami, a ochronne przed licznymi zagrożeniami występującymi na różnych stanowiskach pracy. Są elementem odzieży ochronnej i wraz z nią stanowią środki ochrony indywidualnej.

Rękawice robocze a ochronne

Pojęć rękawice robocze i rękawice ochronne używa się zamienne, jednak jest to błąd, gdyż różnią się zasadniczo. Rękawice robocze nie są środkiem ochrony indywidualnej, ponieważ chronią dłonie jedynie przez zabrudzeniem. Natomiast rękawice ochronne zalicza się do środków ochrony indywidualnej, bo chronią przed określonymi zagrożeniami. Do zadań specjalnych, czyli cięższych prac konieczne jest stosowanie wytrzymałych rękawic ochronnych, dostosowanych do ryzyk występujących na danym stanowisku pracy.

3 kategorie rękawic ochronnych

Dyrektywa 89/686/EWG dzieli rękawice ochronne na trzy kategorie. Określają one poziom ochrony przez zagrożeniem, jakim jest uszkodzenie dłoni. Ogólne wymogi dotyczące rękawic ochronnych to: funkcjonalność, bezpieczeństwo i wygoda użytkowania.

Rękawice zaliczane do kategorii I (mniejsze wymagania wobec ochrony) mają chronić przed lekkimi urazami mechanicznymi powierzchniowymi (np. otarcie naskórka, drobne skaleczenia).

Rękawice zaliczane do kategorii II (ochrona przed średnio ciężkimi uszkodzeniami mechanicznymi) chronią przed ścieraniem, przecięciem, rozdarciem, przebiciem i przekłuciem. Muszą spełniać wymagania normy europejskiej PN-EN 388. Do tej kategorii zalicza się trwałe rękawice ochronne wzmacniane.

Rękawice zaliczane do kategorii III (ochrona przed ciężkimi uszkodzeniami mechanicznymi) chronią przed poważnymi urazami mechanicznymi i zagrożeniami dla życia – np. szkody wyrządzone przez wysokie temperatury, napięcie elektryczne, substancje chemiczne itp.

Jaki rodzaj trwałych rękawic ochronnych wybrać?

Rękawice ochronne powinny być dobrane do rodzaju zagrożeń występujących na konkretnym stanowisku pracy. Warto zadać sobie pytanie – czy dany model rękawic chroni przed wszystkimi zagrożeniami, na które narażony jest pracownik? I tak do prac lekkich służą rękawice tkaninowe i dzianinowe, które mogą być powleczone tworzywem oraz rękawice kombinowane (wykonane z połączenia tkaniny i skóry). Do prac cięższych – takich, w których istnieje ryzyko urazów mechanicznych używa się rękawic skórzanych (szczególnie wytrzymałych rękawic ochronnych wzmocnionych), powlekanych gumą, tworzywem sztucznym lub dzianinowych kevlarowych, poliamidowych i poliestrowych. Do prac, w których jest ryzyko ciężkich urazów mechanicznych stosuje się specjalne rękawice z kółek metalowych wykonane ze stali nierdzewnej (tzw. rękawice antyprzecięciowe metalowe).

Podstawowe zasady przy wyborze odpowiednich rękawic są następujące. Rękawice cieńsze są lepsze od grubszych pod względem komfortu użytkowania, gdyż lepiej się w nich chwyta i są wygodniejsze. Rękawice ochronne, które naprawdę chronią przez niebezpiecznymi czynnikami muszą spełniać wymagania określonych norm europejskich. Poza tym muszą być wykonane z odpowiednich materiałów. Wszystkie wzmacniane rękawice są odporne na ścieranie, rozerwanie, przecięcie i przebicie.

Szeroki wybór wzmacnianych rękawic roboczych i ochronnych najwyższej jakości można znaleźć w sklepie: https://eprotect.pl/pol_n_OCHRONA-RAK-_Rekawice-wzmacniane-1849.html.

Artykuł sponsorowany.

Previous Zarządzanie projektami budowlanymi
Next Montaż systemów inteligentnych budynków - sprawdź kompleksową ofertę

Może to Ci się spodoba

Materiały wykończeniowe 0 Comments

Posadzki gresowe i ich czyszczenie

Posadzki, które wyłożone zostały trwałą okładziną z płytek cechują się wyjątkową odpornością na obciążenia, ścieranie, a także wilgoć. Wymagają jednak – tak jak wiele innych materiałów – pielęgnacji, a także

Materiały wykończeniowe 0 Comments

Płytki kuchenne marki Paradyż

Kuchnia to serce każdego domu – powiedzenie to znane jest chyba wszystkim. Nie brakuje osób, które się z nim zgadzają. Okazuje się, że nie w salonie, a właśnie w kuchni

Materiały wykończeniowe 0 Comments

Podłogi Bauwerk Villapark – dobry design nie boi się „podłogówki”

Ogrzewanie podłogowe, które cały czas zyskuje na popularności, nie musi być powodem rezygnacji z montażu pięknych drewnianych desek w dużym formacie. Szwajcarski producent Bauwerk Parkett wprowadził do oferty kolekcję Villapark,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!