Redukcja zanieczyszczeń – czyli o drewnie opałowym słów kilka

Redukcja zanieczyszczeń – czyli o drewnie opałowym słów kilka

Zanieczyszczone powietrze zabiło w roku 2017 w Polsce około 50tys osób. Tak mówią statystki opublikowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Liczba ta jest zatrważająca, dlatego powinniśmy zrobić wszystko, aby zredukować emisję szkodliwych substancji do atmosfery.

Najbardziej śmiercionośny jest smog w wariancie londyńskim, który stanowi konsekwencję sezonu jesienno-zimowego, a więc grzewczego. Spaliny wydzielane do atmosfery powodują występowanie dwóch najbardziej niebezpiecznych toksyn – pyłu zawieszonego oraz agresywnego ozonu. Jedną z metod redukcji ich występowania jest odpowiedni dobór materiałów przeznaczonych do spalania.

Co możemy spalać, a czego nie powinniśmy?

Zacznijmy od materiałów, które nie powinny być spalane w naszych piecach. Chodzi rzecz jasna o tworzywa sztuczne. Z plastiku i innych tego rodzaju tworzyw do atmosfery przenikają tysiące trujących substancji, którymi potem oddychamy. Z badań wynika, że poziom tych trujących gazów jest porównywalny do gazów zabijających w Auschwitz. To porównanie daje mocno do myślenia, dlatego warto zastanowić się nad tym, jakie materiały są bezpieczne dla środowiska. Z pewnością będzie to węgiel kamienny – warto by występował on w stosunkowo dużych bryłach. Spalanie wówczas jest wydajniejsze, a związków trujących wydziela się mniej. Legalne jest również palenie węgla brunatnego przy czym należy pamiętać, że jest o około 30-40% bardziej wilgotny od swego poprzednika, wyjaśnia nam przedstawiciel goodair.pl. Z powodzeniem można stosować popularny ekogroszek, a także brykiet drzewny. Skoro mowa o drzewach warto się zagłębić w temat spalania drewna. Które z nich będzie się do tego procesu nadawać najlepiej?

O drewnie słów kilka.

Pierwszym warunkiem spalania drewna jest fakt, iż powinno być ono niemalowane i nieimpregnowane ze względu na zawarte w farbie i impregnacie toksyny. Drewno powinno być w pełni naturalne. W opinii ekspertów najlepszym drewnem do palenia jest to, które osiągnęło wilgotność na poziomie 14-20%. Poziom wilgotności zależy od długości okresu suszenia – w tym przypadku będzie to 1.5-2 lata. Warto w tym miejscu pamiętać o podstawowej zasadzie – wartość energetyczne drewna spada wprost proporcjonalnie do wzrastania jego wilgotności. Aby to uwydatnić warto posłużyć się przykładem :

„…Drewno z 12 – 20% zawartością wody ma wartość energetyczną 4 kWh/1kg drewna. Zaś drewno z 50% zawartością wody ma wartość energetyczną 2 kWh/1kg drewna…”

Wiemy już jaką wilgotność i wartość grzewczą powinno mieć drewno oraz przez jaki okres czasu należy je suszyć, jednak aby posiadać idealny materiał grzewczy warto wziąć pod uwagę jeszcze dwa inne kryteria – gatunek drzewa oraz jego staż.

Który gatunek wybrać?

Świeże drewno ma bardzo niską wartość grzewczą – pali się wyjątkowo kiepsko, mocno dymi i znacznie skraca żywotność zarówno kotła, jak i komina. Drewno powinno być przede wszystkim odpowiednio dojrzałe oraz powinno posiadać odpowiedni stopień wysuszenia. Jakim gatunkiem najrozsądniej palić? Właściciele kominków cenią buk ze względu twardość – ów gatunek pali się bardzo długo i zapewnia wiele ciepła z uwagi na kaloryczny charakter. Istnieje także szereg innych – bardziej uniwersalnych gatunków takich jak grab, dąb, wiąz, jesion, brzoza, klon, jodła oraz olcha. Tym drewnem z powodzeniem można palić zarówno w kominku, jak i piecu mając pewność, że zminimalizujemy zanieczyszczenia powietrza. W przypadku kominka warto wyposażyć się w oczyszczacz powietrza, który poprzez proces filtracji skutecznie oczyści i nawilży pomieszczenie w którym występuje kominek. W celu doboru wysokiej klasy oczyszczacza warto zapoznać się z ofertą marki Sharp.

Pozostaje mieć nadzieję, że nasze powietrze będzie czyste, a spalanie wydajne.

Previous 5 powodów, dla których warto kupować nowe mieszkania w Krakowie
Next Kiedy wystarczy naprawić, a kiedy trzeba wymienić stary dach z papy?

Może to Ci się spodoba

Mieszkanie 0 Comments

Rynek mieszkaniowy w coraz lepszej kondycji

W ostatnich kilku latach polski rynek nieruchomości był nieprzerwanie w fazie hossy, ale pandemia SARS-CoV-2 chwilowo nim zachwiała. Klienci ograniczyli popyt, co pociągnęło za sobą słabsze wyniki finansowe deweloperów, a także wstrzymanie się

Wykończenia wnętrz 0 Comments

Weź udział w konkursie Dekoral, pokaż wszystkim swoje kolorowe inspiracje i wygraj kolorowy IPhone 5C!

Polacy kochają kolory, ale na jakie barwy pomalowaliby swoje mieszkania? Jakie połączenia kolorystyczne wybierają najczęściej? Dekoral, w drugiej edycji akcji Kolorowa Polska chce sprawdzić na jakie kolory Ty pomalowałbyś swoje

Mieszkanie 0 Comments

5 powodów, dla których warto kupować nowe mieszkania w Krakowie

Rynek mieszkaniowy w Polsce rozwija się błyskawicznie, a jednym z miast proponujących najciekawsze nowe mieszkania jest Kraków. Stolica Małopolski każdego roku oferuje wiele lokali na sprzedaż, które rozchodzą się jak

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!