Projektujemy wyrazistą kuchnię z graficznymi elementami

Projektujemy wyrazistą kuchnię z graficznymi elementami

Aranżacja nowoczesnej kuchni z graficznymi akcentami nie musi być wyzwaniem, jeśli tylko przestrzega się kilku zasad. Najczęstsze dylematy wiążą się z odpowiednim doborem kolorów, optycznym powiększeniem kuchni oraz ogólnym wrażeniem estetycznym. Jak więc zaprojektować oryginalną kuchnię?

Wybierz swój styl aranżacji

Wyraziste wnętrze nie jest stylem samym w sobie, musisz więc poszukać inspiracji w internecie, gazetach wnętrzarskich czy po prostu w telewizji. Graficzne elementy nie są częścią wyłącznie nowoczesnych wnętrz, czego dowodem jest styl eklektyczny czy inspiracje orientalnymi aranżacjami. Jeżeli będziesz wiedział, w którym kierunku zmierzasz, będzie ci dużo łatwiej wybrać kolejne elementy.

Skorzystaj z koła barw

Jeżeli nie radzisz sobie dobrze z dopasowywaniem kolorów, skorzystaj z prostej pomocy: koła barw. Znajdują się na nim kolory podstawowe (historycznie uwarunkowane), czyli niebieski, żółty i czerwony oraz pochodne. Czym są kolory podstawowe? Po prostu nie da się otrzymać ich poprzez zmieszanie innych kolorów.

Pochodne z kolei uzyskuje się za pomocą łączenia barw podstawowych. Przykładami są:

  • żółty + czerwony = pomarańczowy
  • żółty + niebieski = zielony
  • niebieski + czerwony = fioletowy

Jeśli chodzi natomiast o korzystanie z samego koła barw, warto wiedzieć, jak należy interpretować położenia danych barw, co ma duże znaczenie przy dobieraniu poszczególnych elementów. Podczas aranżowania wnętrza należy jednak przede wszystkim wybierać dane kolory i próbniki w świetle dziennym, aby dokładnie widzieć, jak wyglądają.

Monochromatyczne kolory leżą na tej samej linii pionowej, a więc różnią się odcieniem. Te, które są umieszczone na kole obok siebie, oznaczają, że są to kolory pokrewne. Z takiego wyboru zadowoleni będą przede wszystkim osoby, które chcą zmienić aranżację swojego wnętrza na bardziej kolorową, jednak jeszcze boją się odważniejszych eksperymentów. Kontrastowe z kolei leżą naprzeciw siebie i przeznaczone są dla miłośników mocnych akcentów.

Kolor ścian jest bardzo ważny

W przypadku kuchni kolor ścian jest niezwykle istotny, ponieważ samym tym jednym zabiegiem można sprawić, że całe pomieszczenie będzie optycznie powiększone lub wręcz przeciwnie, bardzo małe. Gdy mamy do czynienia ze ścianami, warto więc postawić na jasne, niezbyt rzucające się w oczy barwy, nawet jeśli chcesz zaaranżować swoją kuchnię w sposób odważny. Pamiętaj, że biel jest kolorem uniwersalnym. Gdy zmienisz więc dodatki czy część mebli, ściany będą nadal pasować do całości.

Warto natomiast poszaleć z kilkoma elementami, na przykład powierzchnią ściany pomiędzy blatem a okapem i szafkami wiszącymi. Płytki z elementami graficznymi to jedno wyjście, natomiast bardzo popularne są od jakiegoś czasu szklane panele. Jeśli więc masz swój ulubiony motyw, warto go wykorzystać właśnie w tym miejscu. To rozwiązanie jest doskonałe nawet, jeśli podchodzisz z dystansem do ekstrawaganckich pomysłów, ale zależy ci na jednym, oryginalnym akcencie.

Wybierz szafki kuchenne z kolorem

Propozycją dla odważniejszych jest wybranie samych frontów kuchennych w różnych kolorach. Tutaj proponujemy wrócić do koła barw i jeszcze raz przemyśleć, co będzie do siebie najlepiej pasować. Jeśli chodzi o wybór w salonach, warto sprawdzić np. fronty kuchenne od IKEA. W takim wypadku należy również mieć na uwadze inne dodatki w kuchni, aby całość mogła ze sobą współgrać.

Szafki do kuchni mogą być również jedynym akcentem z kolorem, podczas gdy kuchnia będzie np. biała. Wtedy nie istnieje tak duże ryzyko, że przypadkiem cała przestrzeń zostanie zmniejszona optycznie, a dodatkowo elementy funkcjonalne będą wyróżniać się na tle całości. Nie trzeba inwestować dużych środków w te zmiany, tanie szafki kuchenne można spotkać zwykle w większych, sieciowych salonach.

Poszalej z podłogą

Nie tylko ściany dają pole do popisu w kwestii wprowadzania elementów graficznych. Czarno-biała podłoga w szachownicę może być tym, co wyróżni twoją kuchnię spośród innych, a do tego będzie doskonałą bazą pod kolejne szaleństwa. Chociaż taki element może być jedynym wyróżniającym całe wnętrze, warto iść za ciosem. Szachownica wygląda doskonale, gdy doda się do niej kilka dodatków w wyrazistych kolorach, np. krzesła.

To rozwiązanie wydaje ci się zbyt odważne? Postaw na bardziej naturalną podłogę, ale dołóż do niej tylko akcent kolorystyczny w postaci niewielkiego dywanu, który dodatkowo będzie pełnił funkcjonalną rolę. Dlatego właśnie połóż go w miejscu, gdzie najczęściej zdarza ci się coś wylać lub zabrudzić podłogę. Wtedy zyskasz nie tylko ciekawy efekt, ale kolejny praktyczny element.

Previous Czy dom energooszczędny naprawdę pomoże Ci oszczędzić? Zobacz, w jaki sposób zyskasz dzięki ekologii
Next Jakie wymagania powinien spełniać lokal, żeby otworzyć w nim pralnię chemiczną?

Może to Ci się spodoba

Plan budowy 0 Comments

Kiedy zdecydować się na montaż schodów metalowych w domu?

Zazwyczaj schody wewnętrzne kojarzą nam się z drewnianą konstrukcją schodów zabiegowych, rzadziej prostych, zwykle zabudowanych, z profilowanymi poręczami wykończonymi rzeźbionym, drewnianym detalem. I rzeczywiście, nasze wyobrażenia na temat schodów wewnętrznych

Budowa domu 0 Comments

Skuteczne sposoby promocji lokalnej firmy budowlanej

W promocji lokalnej firmy budowlanej warto wykorzystać wszystkie możliwe sposoby. Najskuteczniejsze to Internet, media lokalne (prasa i telewizja), własne materiały reklamowe, targi budowlane i marketing szeptany. Być tam, gdzie potencjalni

Budowa domu 0 Comments

Gwintownik ręczny — czym kierować się przy jego wyborze?

Gwintownik to przydatne urządzenie skrawające o kilku ostrzach, za pomocą którego wykonasz precyzyjne gwinty wewnętrzne. W przypadku domowego użytku i wykonywania pojedynczych, prostych nacięć, najlepiej sprawdzi się gwintownik ręczny. Czy

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!