Pompa ciepła – ekologicznie i tanio

Pompa ciepła – ekologicznie i tanio

Pompy ciepła są alternatywnym źródłem energii odnawialnej. Ciepło czerpią z gruntu, powietrza i wód powierzchniowych. Pompy nie generują żadnych zanieczyszczeń, a ogrzewanie domu przy użyciu tej technologii jest niezwykle tanie.

Jak działają pompy ciepła

Zasada ich działania jest podobna do tej, którą stosuje się w lodówkach. System składa się z 4 elementów: sprężarki, zaworu rozprężnego, skraplacza i parownika. W układzie krąży specjalny płyn, który przechwytuje ciepło z ziemi, powietrza lub wód gruntowych, po czym ulega parowaniu. Gaz zostaje sprężony i podgrzany.
Przez podgrzanie i skroplenie gazu, zakumulowane ciepło zostaje przekazane do instalacji centralnego ogrzewania lub ciepłej wody użytkowej. Skroplony gaz zostaje ponownie wykorzystany do przechwytywania kolejnej dawki ciepła z naturalnych źródeł energii.

Producent pomp ciepła Vatra s.a. wskazuje, że przy ogrzewaniu domu tym systemem, ¾ energii zasilającej domowe instalacje CO i CWU, pochodzi z dolnego źródła ciepła (z wnętrza Ziemi). ¼ energii, to energia do napędu sprężarki, która jest sercem pompy ciepła pozwalającym na tłoczenie ekologicznej energii z dolnego źródła ciepła.

Zalety ogrzewania pompami ciepła

Niewątpliwym plusem tego systemu jest niski koszt ogrzewania. Przyjmuje się, że oszczędności sięgają ok. 2 tys. zł rocznie. Przykładowy koszt ogrzania domu o powierzchni 160 m2 wynosi od 2000 do 3700zł.

Kolejną zaletą jest automatyzacja systemu i brak konieczności codziennej obsługi urządzeń. Takie rozwiązania są szczególnie doceniane przez osoby starsze, czy np. często podróżujące.

Urządzenia te są w pełni ekologiczne, wykorzystują energię odnawialną i nie emituje szkodliwych zanieczyszczeń. Pompy ciepła nie powodują efektu cieplarnianego. Jako instalacje odnawialnych źródeł energii są promowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Montaż pomp ciepła jest możliwy w każdym miejscu, bez konieczności pozyskiwania specjalnych zezwoleń.

Pompy ciepła, w odróżnieniu od innych systemów ogrzewania, nie narażają domowników na niebezpieczeństwo zatrucia czadem. Nie ma też ryzyka wybuchu instalacji.

Koszty inwestycji

Montaż pomp ciepła wiąże się ze sporym wydatkiem. Inwestycja może kosztować od 30 000 do ok. 50 000zł. Przy niskich kosztach rocznych ogrzewania, wydatki te zwrócą się w ciągu kilku pierwszych lat użytkowania. Warto też wspomnieć, że realizację tego typu zadań wspiera NFOŚiGW. W 2016 r. można uzyskać dotację w wysokości do 20% całkowitych, kwalifikowanych kosztów inwestycji.

Previous Jak przygotować dom do remontu
Next Jak zbudować domek ogrodowy dla dziecka?

Może to Ci się spodoba

Instalacje 0 Comments

Bateria umywalkowa – sprawdź, czym się kierować przy wyborze

Stając przed koniecznością zaaranżowania łazienki, możemy czuć się przytłoczeni ilością decyzji, które będziemy musieli podjąć. Chcąc być zadowolonym z efektu, powinniśmy zadbać o każdy szczegół. Takim szczegółem mogą być baterie

Instalacje 0 Comments

Jakie są najpopularniejsze modele pomp ciepła?

Powietrzna pompa ciepła umożliwia ogrzewanie domu oraz wody użytkowej, potrzebnej do mycia naczyń, kąpieli, itd. To doskonała ekologiczna metoda pozyskiwania ciepła w 75% z powietrza znajdującego się na zewnątrz budynku,

Instalacje 0 Comments

Cyrkulacja w instalacji c.w.u.

W przypadku centralnego zaopatrzenia w ciepłą wodę wciąż pojawia się ten sam problem: po odkręceniu kranu musi upłynąć sporo czasu zanim woda osiągnie odpowiednią temperaturę.  Marnotrawstwo polega na tym, że

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!