Podjazd z płyty betonowej czy kostki brukowej – co warto wybrać?

Podjazd z płyty betonowej czy kostki brukowej – co warto wybrać?

Wiele osób zastanawia się z jakiego materiału wykonać podjazd, wszak liczy się estetyka, korzystna cena, a także trwałość. Należy więc szukać takich materiałów, które będą odporne na uszkodzenia, a przy tym koszt wykończenia całego podjazdu nie będzie wysoki. Możliwości jest sporo. Jednak my porównamy dwie najpopularniejsze, a więc wykończenie podjazdu kostką brukową albo też płytą betonową.

Kostka brukowa na podjeździe – co warto wiedzieć?

Wiele osób decyduje się na wykończenie podjazdu kostką brukową. Takie nawierzchnie są właściwie pozbawione wad natury technicznej. Przede wszystkim są niezwykle odporne na obciążenia, a przy tym mają bardzo wysoką estetykę. Oczywiście kostka brukowa kostce brukowej nierówna i należy wybierać taką, która wykonana jest z mocnych materiałów. Dostępne są te zrobione z kamienia, cegły klinkierowej czy betonu. Bardzo ważne jest wibroprasowanie. Dzięki temu procesowi materiał jest odporny na ścieranie, a także niską temperaturę. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że na podjazd konieczne jest wybieranie kostek grubszych, które są dodatkowo impregnowane, a to wiąże się z wysokimi kosztami.

A może płyty betonowe?

Świetnym rozwiązaniem wydaje się również płyta betonowa. Ona także jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie czy zmienną temperaturę. Ponadto jest wodoodporna i mrozoodporna. Nie jest także nasiąkliwa, co zwiększa trwałość i odporność na uszkodzenia. Warto także zwrócić uwagę na cenę, która jest stosunkowo niska. Płyty betonowe są niezwykle estetyczne i łatwo utrzymać je w czystości. Nie wymagają żadnych zabiegów konserwujących ani pielęgnacyjnych. Co również ważne nie blakną pod wpływem promieniowania UV. Jednocześnie warto wiedzieć, że dostępne są w wielu kształtach, rozmiarach i wzorach. Zatem mogą także stanowić świetną ozdobę placu.

Montaż ma znaczenie

Warto wziąć pod uwagę również montaż. Teoretycznie w jednym i drugim przypadku jest on łatwy. Jednak układanie płyt betonowych jest jeszcze szybsze niż kostki brukowej. Nie trzeba także dokładnie wyrównywać terenu i płyty betonowe sprawdzą się nawet w bardziej zawilgoconych miejscach. Wiele placów budowy wymaga wykonywania podjazdów tymczasowych. Wtedy też niezwykle ważna jest korzystna cena, ale i szybki demontaż. W tym przypadku lepszym rozwiązaniem są płyty betonowe, które po skończonej pracy można szybko zdemontować i przewieźć w następne miejsce. W przypadku kostki brukowej nie jest to możliwe. Montaż kostki brukowej jest bardziej problematyczny, gdyż trzeba dobierać ją z różnych palet, aby uzyskać odpowiedni bardziej naturalny efekt. Kiedy wykorzystuje się płytę betonową nie ma tego problemu. Ponadto nieodpowiednie wyrównanie terenu lub niewłaściwy drenaż powoduje, że kostka brukowa może się podnosić, przez co z czasem tworzą się znaczne nierówności, które nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale również utrudniają użytkowanie podjazdu.

Płyty betonowe – czy są odpowiednie tylko na podjazdy do budynków użytku publicznego?

Płyty betonowe zazwyczaj montowane są na parkingach czy placach przy budynkach użytku publicznego. Wiele osób docenia przede wszystkim ich trwałość i niską cenę. Niektórzy sądzą, że na parkingu przy domu najlepiej wygląda kostka brukowa, jednak nie jest to takie oczywiste, wszak płyty betonowe także mogą zaskakiwać swoją wyjątkową estetyką. Doskonale prezentują się w surowych ogrodach czy przy nowoczesnych domach. Wpisują się w industrialną stylistykę, która obecnie jest bardzo modna. Oczywiście również kostka brukowa może sprawdzić się w nowoczesnej aranżacji, zwłaszcza szara, płukana. Biorąc pod uwagę same koszty montażu czy materiałów, to niewątpliwie lepszym rozwiązaniem będzie wykonanie podjazdu z płyt betonowych. Warto zauważyć, że płyty betonowe wbrew pozorom nie występują jedynie w szarej kolorystyce. Można wybrać bardziej gładkie lub porowate. Świetnie sprawdzają się także ażurowe, które można wypełnić drobnym lub większym kamieniem.

Niewątpliwie ze względu na czas wykonania lepiej zdecydować się na płytę betonową. W tym przypadku również cena będzie niższa niż w przypadku najlepszej jakości kostki brukowej. Taki podjazd można również wykonać własnym sumptem i niekoniecznie trzeba wydawać kolejne środki na wykwalifikowaną ekipę. Zatem my zdecydowanie polecamy płytę betonową.

Previous Dynamiczny wzrost sprzedaży nieruchomości luksusowych w Polsce
Next Zalety ogrzewania podłogowego

Może to Ci się spodoba

Budowa domu 0 Comments

Narzędzia diamentowe o najwyższym standardzie: gdzie takich szukać?

Nikomu nie trzeba chyba tłumaczyć, że jakość wykorzystywanych narzędzi, przekłada się także na jakość i komfort pracy. Trwałość, solidność, a jednocześnie prostotę użytkowania, docenią nie tylko fachowcy, ale i majsterkowicze-amatorzy.

Budowa domu 0 Comments

Młotki brukarskie

Większość z nas doskonale wie, jakie są najbardziej typowe zastosowania młotków. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że wskazać można szereg specyficznych rodzajów młotków, których w domu się

Budowa domu 0 Comments

Zaprawy techniczne Weber z marką Deitermann

Weber z dumą prezentuje na rynku wysokiej jakości produkty Deitermann, które od ponad stu lat są udoskonalane, zgodnie ze zmieniającymi się oczekiwaniami klientów. Jak też z myślą o tworzeniu rzeczywistości

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!