Piła łańcuchowa: co zrobić, by posłużyła nam długo?

Piła łańcuchowa: co zrobić, by posłużyła nam długo?

Piła łańcuchowa to bardzo przydatny element wyposażenia każdego posiadacza działki, ogrodu czy sadu. Dzięki niej szybko i sprawnie przeprowadzimy większe prace leśne, przygotujemy drewno opałowe, odblokujemy zawaloną drzewami drogę. Zobacz, jak wybrać piłę łańcuchową i jak o nią zadbać.

Pilarka łańcuchowa

Pilarka łańcuchowa, potocznie zwana piłą łańcuchową, to urządzenie przydatne w gospodarstwie domowym do wielu zadań. Za jej pomocą można przyciąć gałęzie drzew i krzewów. Dzięki niej szybko przygotujemy drewno do kominka; przyda się także podczas prac budowlanych i remontowych. Jej zastosowanie jest naprawdę szerokie. Decydując się na zakup pilarki łańcuchowej, warto zwrócić uwagę na kilka elementów, tak aby dobrać urządzenie odpowiednie do potrzeb. Trwałość piły zależeć będzie przede wszystkim od jakości prowadnicy i łańcucha. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem zakup produktu sprawdzonej firmy lub skonsultowanie się ze sprzedawcą w sklepie. Kupując pilarkę łańcuchową, zastanówmy się także nad długością prowadnicy. Krótsze są zdecydowanie bardziej poręczne – dłuższe przydadzą się tylko wtedy, jeśli często mamy potrzebę, by przecinać naprawdę grube drzewa.

Rodzaje pilarek

Pilarki łańcuchowe dostępne są w dwóch wariantach: z napędem elektrycznym oraz spalinowym. Podstawową zaletą urządzenia elektrycznego jest jego prosta budowa. Kontroli należy poddawać jedynie napięcie łańcucha oraz poziom oleju w układzie smarowania. Ponadto, urządzenia te nie emitują spalin do atmosfery. Do minusów zaliczyć należy konieczność podłączenia do prądu, co eliminuje je z prac przeprowadzanych na terenie bez dostępu do elektryczności. Ponadto kabel bywa bardzo nieporęczny, plącze się i zaczepia o wystające gałęzie oraz korzenie. Pilarki elektryczne cechują się także mniejszą mocą niż urządzenia spalinowe – te drugie wygrywają również pod względem możliwości zastosowania w miejscu bez dostępu do prądu. Nie ogranicza ich długość ani obecność przewodu. Są jednak znacznie droższe i cięższe niż ich elektryczne odpowiedniki. Ze względu na wagę są też mniej poręczne. Zachowanie pilarki w dobrym stanie wymaga regularnego czyszczenia układu chłodzenia silnika; konieczne jest także zadbanie o filtr powietrza. Piły spalinowe działają w oparciu o mieszankę benzyny z olejem, co z kolei powoduje, że przed każdą pracą z drewnem musimy taką specjalną mieszankę przygotować.

Konserwacja

Aby pilarka łańcuchowa służyła nam długo bez awarii, musimy pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad. Jak konserwować pilarkę? Po pierwsze, po każdym użyciu należy maszynę dokładnie wyczyścić. Po drugie, warto postawić na wysokiej jakości materiały eksploatacyjne; sprawdzony olej do łańcucha oraz dobry olej silnikowy znacznie przedłużą żywotność urządzenia. Po trzecie, koniecznie pamiętajmy o sprawdzaniu odpowiedniego napięcia łańcucha. Za ciasny bardzo szybko ulegnie wyeksploatowaniu, za luźny spowoduje zużycie prowadnicy. Po czwarte, warto zadbać o dobre chłodzenie silnika.

Pilarka łańcuchowa to bardzo przydatne narzędzie, które posłuży nam przez lata, jeśli tylko odpowiednio o nie zadbamy.

Previous Drabinki przeciwśniegowe - niezbędny element każdego dachu czy niepotrzebny wydatek?
Next Multipor ociepli mieszkanie od wewnątrz

Może to Ci się spodoba

Ogród 0 Comments

Serpentynit antygorytowy – co to jest i gdzie się go stosuje?

Serpentynit antygorytowy – co kryje się pod tą trudną do wymówienia nazwą? Dlaczego warto się nim zainteresować? I co łączy go z akwarystyką? Serpentynit antygorytowy jest cennym surowcem klasyfikowanym jako

Ogród 0 Comments

Produkty Libet przyjazne środowisku

Libet jako pierwszy i obecnie jedyny producent kostek i płyt betonowych uzyskał potwierdzenie, że jego produkty są przyjazne środowisku. Betonowe kostki brukowe oraz płyty nawierzchniowe z linii ECO otrzymały pozytywną

Trawniki i żywopłoty 0 Comments

Jak sprawić by nasz trawnik wyglądał pięknie?

O pięknym trawniku marzy każdy posiadacz dużego ogrodu rekreacyjnego. Zielony dywan, z bujną murawą wymaga jednak nie tylko odpowiedniej pielęgnacji, ale przede wszystkim systematyczności oraz cierpliwości w zakresie przeprowadzanych prac.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!