Opakowania z ekologicznych materiałów

Opakowania z ekologicznych materiałów

Produkujemy ogromne ilości śmieci. Każda rzecz, którą kupujemy zabezpieczona jest opakowaniem, które po wykorzystaniu przedmiotu wyrzucamy. Potencjalnie większa część z nich może zostać poddana procesowi recyklingu.

Metal możemy przetopić, butelki szklane wykorzystać ponownie, plastik spalić w wyspecjalizowanych piecach uzyskując nieco energii. Faktycznie jednak w Polsce przetwórstwo odpadów jest niedostateczne i jeszcze przez przynajmniej kilka lat będziemy produkować więcej śmieci niż jesteśmy w stanie przetworzyć. Z pewnością trudno byłoby nam tez całkowicie zrezygnować z opakowań, które choć są przyczyną rozrastania się wysypisk, pełnią jednak również rolę, do której zostały stworzone. Trudno wyobrazić sobie np. przewożenie nieopakowanych przesyłek przez kuriera.

Możemy jednak ograniczyć szkody wyrządzane środowisku (oraz nam samym) stosując opakowania łatwiejsze w utylizacji lub przetworzeniu. Zamiast tych opartych na ropie naftowej (folia, PCV) które wymagają specjalnych spalarni, a bez pomocy rozkładają się setkami lat, możemy wykorzystać opakowania tekturowe i kartonowe.

Szeroko dostępne kartony klapowe od lat bardzo dobrze sprawdzają się w transporcie i przechowywaniu przedmiotów. Aktualnie znaczna część z nich jest produkowana z surowców wtórnych – makulatury i wiórów, a więc odpadów. Jednocześnie pudełka tekturowe są najłatwiejszymi do zutylizowania opakowaniami dostępnymi na rynku.

Można je wykorzystywać ponownie, co sprawdziło zapewne większość osób, które kiedykolwiek się przeprowadzały. Kiedy zużyją się i zniszczą, nie ma przeciwwskazań przez samodzielnym ich spaleniem. Pudełka tekturowe mogą więc posłużyć jako rozpałka na ognisku, a większe pudła kartonowe można bezpiecznie spalić w piecu. Nawet jeśli z tekturą nic nie zrobimy, lecz po prostu wywieziemy ją na wysypisko, rozłoży się w ciągu kilku lat. Oczywiście zdecydowanie lepiej gdyby posłużyła za paliwo w biogazowni, ale nawet gdyby nie, mamy pewność, że nie będzie zaśmiecała terenu przez pokolenia.

Aktualnie pudła kartonowe są najbardziej ekologicznymi opakowaniami dostępnymi na rynku. Za kilkanaście lat być może Polska osiągnie poziom recyklingu porównywalny ze Szwecją i wówczas opakowania plastikowe będą równie dobre. Do tego czasu warto jednak wybierać rozwiązania mniej szkodliwe dla środowiska, nawet jeśli nie w trosce o przyrodę, to po to by nie utonąć w śmieciach, co niektórym regionom już się zdążyło.

Pudła kartonowe i tekturowe nie powinny jednak motywować nas do produkowania zbyt dużej ilości śmieci. Zanim więc wyrzucimy zużyte pudło, upewnijmy się, że wyląduje ono wśród śmieci przeznaczonych do segregacji i recyklingu. A jeśli postanowimy je spalić, zróbmy to w bezpieczny sposób.

Previous Ile zapłacimy za miejsce postojowe w garażu podziemnym?
Next Ile musimy mieć na mieszkanie w Warszawie

Może to Ci się spodoba

Meble 1Comments

Oko artysty, ręka rzemieślnika – stoły z litego drewna

Nieregularnie ociosane, o naturalnych sękach i autentycznych pęknięciach subtelnie wyczuwanych pod dłonią – na Zachodzie stoły wiernie oddające uroki drewna, z którego powstały, to synonim luksusu. To właśnie dzięki swojej

Mieszkanie 0 Comments

Zakochaj się w Bydgoszczy – w jednym z najbardziej urokliwych i rozwiniętych polskich miast

Bydgoszcz cieszy się dużą popularnością wśród nowych inwestorów. Zapotrzebowanie na nowe nieruchomości wciąż rośnie, a miasto rozwija się w dynamicznym tempie. Dlaczego właśnie w Bydgoszczy warto zamieszkać? Oto kilka powodów.

Ochrona wnętrz przed słońcem. Rolety, żaluzje, markizy – co wybrać?

Choć większość ludzi uwielbia słońce, nie można nie zgodzić się z tym, że w nadmiarze potrafi być ono wyjątkowo dokuczliwe. Łatwo można się o tym przekonać zwłaszcza w pomieszczeniach, które

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!