Okna do domu energooszczędnego – jak wybrać?

Okna do domu energooszczędnego – jak wybrać?

Budując lub gruntownie remontując dom, wiele osób zadaje sobie pytanie: „Czy warto inwestować w okna energooszczędne?”.

Trend polegający na ich montażu pojawił się w Polsce stosunkowo niedawno i dlatego dość często wzbudza on u planujących wymianę stolarki okiennej obawy i niepewność. To zrozumiałe, jednak wystarczy zapoznać się z tym tematem nieco bardziej szczegółowo, aby przekonać się, że okna energooszczędne to jeden z najbardziej opłacalnych wyborów, jakiego można dziś dokonać. Pozwalają one nie tylko zaoszczędzić pieniądze przeznaczane wcześniej na opłacenie rachunków za ogrzewanie, ale również korzystać z odnawialnych źródeł energii, dzięki czemu doskonale wpisują się w rosnące potrzeby dbania o środowisko naturalne. Aby jednak okna energooszczędne rzeczywiście spełniały swoją funkcję i pozwoliły obniżyć rachunki, warto przed ostatecznym zakupem poznać różnice pomiędzy poszczególnymi modelami, a w razie potrzeby dodatkowo poradzić się specjalistów. Oto, na co należy zwrócić szczególną uwagę, wybierając okna do domu energooszczędnego.

Mała utrata ciepła

Nie ulega wątpliwości, że jedną z najważniejszych cech okien do domu energooszczędnego jest wartość ich współczynnika przenikania ciepła. Im jest ona niższa, tym więcej ciepła pozostaje wewnątrz pomieszczenia i tym mniej energii potrzeba do jego nagrzania. W ten sposób, wykorzystując odnawialne źródło energii w postaci promieni słonecznych, dom ma szansę stać się naprawdę energooszczędny i generować znacznie niższe koszty utrzymania.
Aby przekonać się, które okna posiadają najniższy współczynnik przenikania ciepła, należy w ich specyfikacji odnaleźć symbol Uw. Okna firmy Kapica posiadają wysoki stopień energooszczędności, charakteryzujący się współczynnikiem przenikania ciepła na poziomie Uw = 0,78. Dzięki temu są one doskonałym wyborem podczas budowy lub gruntownego remontu tzw. domów pasywnych, czyli wykorzystujących energię ze środowiska naturalnego.

 

Profile ram okiennych – detal, który ma znaczenie

Poza szybą, która w przypadku rozwiązań energooszczędnych powstaje z kilku zespolonych ze sobą tafli, bardzo ważnym elementem każdego okna jest również jego rama. Właściwy dobór profili okiennych to gwarancja uzyskania i utrzymania izolacji termicznej na pożądanym przez użytkowników poziomie bez względu na warunki atmosferyczne. Ciekawym rozwiązaniem jest montaż okien Schüco Living (https://www.kapica.pl/produkty/stolarka-pcv/schuco-living/), których siedmiokomorowa budowa pozwala na zatrzymanie ciepłego powietrza w budynku. Stolarka okienna Schüco Living jest ponadto wyposażona w stosunkowo wąskie czołowe szerokości profili, co zwiększa ilość światła słonecznego i ciepła docierającego do pomieszczeń.

 

 

Właściwe rozmieszczenie okien

Chcąc, aby nasz dom był możliwie najbardziej energooszczędny, nie należy zapominać również o właściwym, jak najbardziej funkcjonalnym rozmieszczeniu okien. Najlepiej, aby możliwie jak najwięcej z nich znajdowało się na południowej ścianie domu, dzięki czemu energia słoneczna będzie naprawdę dogrzewała poszczególne pomieszczenia. Jednak już na etapie planowania budowy bardzo często okazuje się, że montaż okien jedynie od południowej strony zwyczajnie nie jest możliwy. Wówczas dobrym rozwiązaniem okaże się wybór okien energooszczędnych o zwiększonej izolacji cieplnej. Zagwarantują ją szyby zespolone, w przypadku których wartość Ug (izolacja cieplna) jest znacznie wyższa niż przy tradycyjnych oknach.

Naszym klientom, planującym budowę domu pasywnego, polecamy okna wyposażone w szyby o Ug w wysokości 0,5 i wysokiej przepuszczalności światła słonecznego. W ten sposób odnawialne źródła energii mogą zostać wykorzystane niemal w 100%, a koszty ogrzewania pomieszczeń odczuwalnie spadają – tłumaczy Gabriela Kwaśnik – kierownik działu handlowego w firmie Kapica Polska.

Podsumowanie

Zastanawiając się nad budową domu pasywnego lub przekształceniem tradycyjnego budynku w nieruchomość energooszczędną, warto poważnie przemyśleć kwestię doboru okien. Ważne jest bowiem, aby gwarantowały one wysoką izolację cieplną, umożliwiały doświetlenie pomieszczeń, a także pozwalały na ich właściwe dogrzewanie promieniami słonecznymi. Wszystkie te funkcje łączą w sobie okna PVC i aluminiowe oferowane przez firmę Kapica.

Domy pasywne z roku na rok zdobywają w Polsce coraz większą popularność i z pewnością warto się nimi zainteresować. Wybór okien, które pozwolą oszczędzić energię, a wraz z nią również pieniądze przeznaczane na opłaty rachunków, to natomiast jeden z najważniejszych etapów budowy i gruntownego remontu takiej nieruchomości.

Previous Jak muruje się ściany z betonu komórkowego?
Next Osiem sposobów na więcej przestrzeni w małej łazience

Może to Ci się spodoba

Okna i drzwi 0 Comments

Tanie okna, czyli kto oszczędza, ten płaci dwa razy

Okna wykonane z PCV są najpopularniejszym wyborem wśród Polaków. Doceniają oni ich zalety, czyli łatwość utrzymania w czystości, estetyczny wygląd, odporność na większość czynników zewnętrznych i przede wszystkim – niska

Okna i drzwi 0 Comments

Co zrobić zanim się kupi klamkę?

Klamki, podobnie, jak gałki, uchwyty i inne okucia, mają zastosowanie zarówno praktyczne, jak i ozdobne. Z jednej strony ułatwiają zamykanie i otwieranie drzwi, z drugiej podkreślają ich charakter i zdobią

Okna i drzwi 0 Comments

Wypełnij salon światłem – okna i drzwi przesuwne HS świetnym sposobem na aranżację pomieszczenia

Jasne pomieszczenia oświetlone naturalnym światłem – marzenie każdego. Niestety rosnące koszty ogrzewania często nakazują przedłożyć oszczędności nad przytulne wnętrze. Żeby ograniczyć straty ciepła, wybieramy okna i drzwi tarasowe o małych

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!