Ogrzewanie podłogowe a płytki ceramiczne

Ogrzewanie podłogowe a płytki ceramiczne

Od kilku lat, system ogrzewania podłogowego cieszy się rosnącym zainteresowaniem i jest stosowane w coraz większej liczbie gospodarstw domowych. Choć ten sposób ogrzewania ma sporo zalet, wiele osób długo zastanawia się przed podjęciem ostatecznej decyzji. Powodem tego jest jedna, nurtująca kwestia: czy ogrzewanie podłogowe jest odpowiednie dla każdego rodzaju podłogi? Rzeczywiście, w takim przypadku, nie wszystkie powierzchnie sprawdzają się tak samo dobrze. Wśród najodpowiedniejszych materiałów, zdecydowanie królują płytki ceramiczne. Dlaczego? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Ogrzewanie podłogowe – zalety

Ogrzewanie podłogowe, powszechnie nazywane podłogówką, jest obecnie jednym z najnowocześniejszych systemów ogrzewania wnętrz. Tak duża popularność wynika z wielu zalet, które niesie za sobą zastosowanie tego rozwiązania, a należą do nich:

  • brak widocznych elementów grzejnych, które są ukryte pod podłogą,
  • możliwość lepszego zagospodarowania wnętrza, ze względu na brak grzejników powieszonych na ścianach,
  • komfort termiczny, który jest większy niż w przypadku zwykłych grzejników,
  • pionowy rozkład temperatury we wnętrzu, który jest bardzo korzystny dla ludzkiego organizmu,
  • mniejsze koszty eksploatacji niż w przypadku zwykłych grzejników.

Ze względu na wymienione zalety, które wiążą się z ogrzewaniem podłogowym, wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie we własnym domu. Jednak, często stają przed problemem związanym z rodzajem nawierzchni. Czy każda podłoga jest odpowiednia do tego, aby zamontować pod nią system ogrzewania? Możliwości pojawia się coraz więcej, jednak najlepszą z nich jest zastosowanie płytek ceramicznych.

Płytki ceramiczne a ogrzewanie podłogowe

Wybór płytek ceramicznych w przypadku ogrzewania podłogowego, jest odpowiedni z kilku, niezwykle ważnych, powodów:

  • wysoka efektywność – płytki ceramiczne wyróżniają się niskim oporem cieplnym, co oznacza, że doskonale przewodzą ciepło,
  • duża wytrzymałość – płytki ceramiczne są odporne na różnice temperatur, dzięki czemu nie odkształcają się,
  • energooszczędność – płytki ceramiczne długo utrzymują ciepło, dzięki czemu zapewniają komfort termiczny przez długi czas po wyłączeniu podłogówki.

Biorąc pod uwagę powyższe argumenty, płytki ceramiczne wydają się być najlepszym rozwiązaniem w przypadku ogrzewania podłogowego. Jednak, jeszcze do niedawna, ich wybór ograniczał montaż podłogówki wyłącznie do takich pomieszczeń, jak łazienka, kuchnia i przedpokój. Ze względu na charakterystyczny design płytek ceramicznych, który kojarzył się tylko z wnętrzami tego rodzaju, mało kto decydował się na wyłożenie nimi podłogi w pokojach. Współczesne wzornictwo i niezwykle bogaty wybór gresu i terakoty powoduje, że płytki doskonale sprawdzają się w każdym pomieszczeniu.

Płytki ceramiczne do każdego pomieszczenia

To prawda, że ogrzewanie podłogowe jest szczególnie przydatne w kuchni, łazience i przedpokoju, czyli w pomieszczeniach, w których panuje większa wilgoć, dlatego każdemu zależy na podwyższeniu komfortu termicznego. Przyjemnie jest stanąć bosą stopą na ciepłej podłodze, np. po wyjściu z wanny albo zdjęciu przemoczonych butów. Jest to zaleta, którą warto wykorzystać również w innych pomieszczeniach. W związku z tym, ogrzewanie podłogowe montuje się już w salonie, sypialni i pokojach dziecięcych. Jednak, aby móc w pełni korzystać z tego komfortowego rozwiązania, bez narażania podłogi na zniszczenie w wyniku działania wyższej temperatury, konieczne jest zastosowanie odpowiednich materiałów. Najlepiej sprawdzają się płytki ceramiczne. Aby wyglądały estetycznie, również w pokojach, i w niczym nie przypominały kuchennej albo łazienkowej podłogi, wystarczy wybrać kolekcję, która do złudzenia przypominała deski podłogowe, np.: http://www.paradyz.com/plytki/tarasowe-salon/foresta.

Zaletą tego rodzaju płytek ceramicznych jest fakt, że do złudzenia przypominają prawdziwe drewno. Można je więc układać jak klasyczne panele albo ponadczasowy parkiet, np. w tak zwaną jodełkę. Jest to więc idealne rozwiązanie do salonu i innych pokoi, które pozwala na połączenie estetyki z funkcjonalnością, w przypadku zastosowania ogrzewania podłogowego.

Płytki ceramiczne a ogrzewanie podłogowe – co jeszcze warto wiedzieć?

Należy mieć świadomość, że nie wystarczy sam wybór płytek ceramicznych, aby mieć pewność, że ogrzewanie podłogowe nie zniszczy nawierzchni. Częścią podłogi pokrytej płytkami jest też spoina i fuga, dlatego ich wyboru również nie można pozostawić przypadkowi. Aby całkowicie spełniały wymagania podyktowane montażem podłogówki, muszą być elastyczne i trwałe. Dzięki temu, łączenia pomiędzy płytkami nie popękają pod wpływem ciepła i różnic temperatur. Zachowają więc estetyczny wygląd, w ten sposób dodatkowo podkreślając piękno całej podłogi.

 

Artykuł sponsorowany.

Previous 4 najczęstsze błędy w projektowaniu, przez które kuchnia jest niefunkcjonalna
Next Domy energooszczędne – obalamy mity

Może to Ci się spodoba

Instalacje 0 Comments

Lampy dla dzieci – jak wybrać dobrze?

Urządzanie pokoju dziecięcego to wyzwanie i przyjemność. Piękne meble, wyszukane akcesoria i zasłony pozwalają stworzyć w nim dowolny nastrój. Niezwykle ważne dla komfortu małego domownika jest też oświetlenie. Przytulna, ciepła

Instalacje 0 Comments

Korzyści z ogrzewania domów gazem LPG – 3 zalety modnych instalacji

Jednym z najważniejszych dylematów przy budowie domu jest wybór odpowiedniej technologii ogrzewania. Na rynku dostępnych jest szereg metod wykorzystujących różne źródła także te odnawialne. Wiele osób decyduje się również na

Ogrzewanie 0 Comments

Zalety ogrzewania podłogowego

Czy warto inwestować w ogrzewanie podłogowe? Jest to rozwiązanie, które zyskuje coraz więcej zwolenników, czy jednak w każdych warunkach będzie to idealna opcja, zwłaszcza że koszty inwestycji wciąż są wyższe

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!