Ogrzewanie podłogowe a płytki ceramiczne

Ogrzewanie podłogowe a płytki ceramiczne

Od kilku lat, system ogrzewania podłogowego cieszy się rosnącym zainteresowaniem i jest stosowane w coraz większej liczbie gospodarstw domowych. Choć ten sposób ogrzewania ma sporo zalet, wiele osób długo zastanawia się przed podjęciem ostatecznej decyzji. Powodem tego jest jedna, nurtująca kwestia: czy ogrzewanie podłogowe jest odpowiednie dla każdego rodzaju podłogi? Rzeczywiście, w takim przypadku, nie wszystkie powierzchnie sprawdzają się tak samo dobrze. Wśród najodpowiedniejszych materiałów, zdecydowanie królują płytki ceramiczne. Dlaczego? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Ogrzewanie podłogowe – zalety

Ogrzewanie podłogowe, powszechnie nazywane podłogówką, jest obecnie jednym z najnowocześniejszych systemów ogrzewania wnętrz. Tak duża popularność wynika z wielu zalet, które niesie za sobą zastosowanie tego rozwiązania, a należą do nich:

  • brak widocznych elementów grzejnych, które są ukryte pod podłogą,
  • możliwość lepszego zagospodarowania wnętrza, ze względu na brak grzejników powieszonych na ścianach,
  • komfort termiczny, który jest większy niż w przypadku zwykłych grzejników,
  • pionowy rozkład temperatury we wnętrzu, który jest bardzo korzystny dla ludzkiego organizmu,
  • mniejsze koszty eksploatacji niż w przypadku zwykłych grzejników.

Ze względu na wymienione zalety, które wiążą się z ogrzewaniem podłogowym, wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie we własnym domu. Jednak, często stają przed problemem związanym z rodzajem nawierzchni. Czy każda podłoga jest odpowiednia do tego, aby zamontować pod nią system ogrzewania? Możliwości pojawia się coraz więcej, jednak najlepszą z nich jest zastosowanie płytek ceramicznych.

Płytki ceramiczne a ogrzewanie podłogowe

Wybór płytek ceramicznych w przypadku ogrzewania podłogowego, jest odpowiedni z kilku, niezwykle ważnych, powodów:

  • wysoka efektywność – płytki ceramiczne wyróżniają się niskim oporem cieplnym, co oznacza, że doskonale przewodzą ciepło,
  • duża wytrzymałość – płytki ceramiczne są odporne na różnice temperatur, dzięki czemu nie odkształcają się,
  • energooszczędność – płytki ceramiczne długo utrzymują ciepło, dzięki czemu zapewniają komfort termiczny przez długi czas po wyłączeniu podłogówki.

Biorąc pod uwagę powyższe argumenty, płytki ceramiczne wydają się być najlepszym rozwiązaniem w przypadku ogrzewania podłogowego. Jednak, jeszcze do niedawna, ich wybór ograniczał montaż podłogówki wyłącznie do takich pomieszczeń, jak łazienka, kuchnia i przedpokój. Ze względu na charakterystyczny design płytek ceramicznych, który kojarzył się tylko z wnętrzami tego rodzaju, mało kto decydował się na wyłożenie nimi podłogi w pokojach. Współczesne wzornictwo i niezwykle bogaty wybór gresu i terakoty powoduje, że płytki doskonale sprawdzają się w każdym pomieszczeniu.

Płytki ceramiczne do każdego pomieszczenia

To prawda, że ogrzewanie podłogowe jest szczególnie przydatne w kuchni, łazience i przedpokoju, czyli w pomieszczeniach, w których panuje większa wilgoć, dlatego każdemu zależy na podwyższeniu komfortu termicznego. Przyjemnie jest stanąć bosą stopą na ciepłej podłodze, np. po wyjściu z wanny albo zdjęciu przemoczonych butów. Jest to zaleta, którą warto wykorzystać również w innych pomieszczeniach. W związku z tym, ogrzewanie podłogowe montuje się już w salonie, sypialni i pokojach dziecięcych. Jednak, aby móc w pełni korzystać z tego komfortowego rozwiązania, bez narażania podłogi na zniszczenie w wyniku działania wyższej temperatury, konieczne jest zastosowanie odpowiednich materiałów. Najlepiej sprawdzają się płytki ceramiczne. Aby wyglądały estetycznie, również w pokojach, i w niczym nie przypominały kuchennej albo łazienkowej podłogi, wystarczy wybrać kolekcję, która do złudzenia przypominała deski podłogowe, np.: http://www.paradyz.com/plytki/tarasowe-salon/foresta.

Zaletą tego rodzaju płytek ceramicznych jest fakt, że do złudzenia przypominają prawdziwe drewno. Można je więc układać jak klasyczne panele albo ponadczasowy parkiet, np. w tak zwaną jodełkę. Jest to więc idealne rozwiązanie do salonu i innych pokoi, które pozwala na połączenie estetyki z funkcjonalnością, w przypadku zastosowania ogrzewania podłogowego.

Płytki ceramiczne a ogrzewanie podłogowe – co jeszcze warto wiedzieć?

Należy mieć świadomość, że nie wystarczy sam wybór płytek ceramicznych, aby mieć pewność, że ogrzewanie podłogowe nie zniszczy nawierzchni. Częścią podłogi pokrytej płytkami jest też spoina i fuga, dlatego ich wyboru również nie można pozostawić przypadkowi. Aby całkowicie spełniały wymagania podyktowane montażem podłogówki, muszą być elastyczne i trwałe. Dzięki temu, łączenia pomiędzy płytkami nie popękają pod wpływem ciepła i różnic temperatur. Zachowają więc estetyczny wygląd, w ten sposób dodatkowo podkreślając piękno całej podłogi.

 

Artykuł sponsorowany.

Previous 4 najczęstsze błędy w projektowaniu, przez które kuchnia jest niefunkcjonalna
Next Domy energooszczędne – obalamy mity

Może to Ci się spodoba

Instalacje 0 Comments

Instalacje wody lodowej

W każdym miejscu, w którym się znajdujemy, zwłaszcza w okresie upalnego lata, przydaje się coś, co pozwoliłoby na ochłodzenie powietrza, lub ewentualne utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci. Zamiast klimatyzacji i wentylacji

Instalacje 0 Comments

Jakie są najpopularniejsze modele pomp ciepła?

Powietrzna pompa ciepła umożliwia ogrzewanie domu oraz wody użytkowej, potrzebnej do mycia naczyń, kąpieli, itd. To doskonała ekologiczna metoda pozyskiwania ciepła w 75% z powietrza znajdującego się na zewnątrz budynku,

Instalacje 0 Comments

Grzejniki dekoracyjne

Czasy, kiedy do drugoplanowych elementów wyposażenia wnętrz, takich jak grzejniki, nie przywiązywano dużej wagi, już dawno minęły. Dzisiaj, poza funkcją użytkową, grzejniki pełnią także rolę dekoracyjną. Szeroka paleta dostępnych urządzeń

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!