Od transportowego Ubera do flot autonomicznych: Prognozy fachowców na temat logistyki.

Od transportowego Ubera do flot autonomicznych: Prognozy fachowców na temat logistyki.

Co czeka transport lądowy w przyszłości? Zdaniem specjalistów nowe oraz już istniejące i wciąż rozwijane technologie przyczynią się do tego, że spedycja stanie się jeszcze bardziej efektywna niż dotychczas.

W ekonomii spedycji liczy się każdy litr benzyny i każda minuta – nawet drobne spóźnienie czy nieco większe zużycie paliwa na krótką metę mogą wydawać się zupełnie nieistotne, jednak w dłuższej perspektywie przyczyniają się do nieplanowanego zwiększenia kosztów. Dlatego rozwój tej branży skupia się głównie na rozwiązaniach maksymalnie zwiększających efektywność funkcjonowania flot.

Przesiewanie Big Data

Zaoszczędzić na czasie – zarówno firmom transportowym takim jak Mat Logistic, jak i klientom poszukującym ekonomicznych sposobów przewozu towaru – pomóc może w przyszłości tzw. uberyzacja transportu. Takie rozwiązanie działałoby podobnie, jak słynny Uber – wynajdywałoby najbliższą firmę czy kierowcę i pośredniczyłoby w zorganizowaniu przewozu. Efektywne przeprowadzenie dostawy wspomagałyby zaś rozwinięte oprogramowanie służące do przetwarzania tzw. Big Data gromadzonego przez telematykę. W chwili obecnej 90% tych danych jest pozornie bezużyteczne, ale opracowanie algorytmów automatycznie „przesiewających” informacje może w przyszłości usprawnić funkcjonowanie przedsiębiorstw spedycyjnych.

Spedycja niczym Uber

Poza nowoczesnym oprogramowaniem do przetwarzania danych, firmy transportowe przyszłości będą prawdopodobnie wspierane przez zautomatyzowane pojazdy. Niekoniecznie muszą to być samochody w pełni autonomiczne – wystarczy, by dysponowały częściową samodzielnością, która wspomagałaby żywych kierowców w ich pracy. Automatyzacja mogłaby dotyczyć również organizacji przejazdów: Zdaniem specjalistów, „komputer” może organizować grupy ciężarówek w swoiste uzupełniające się grupy, co w samej kwestii paliwa mogłoby przyczynić się do oszczędności sięgających nawet 20%.

Przyszłość spedycji to przede wszystkim automatyzacja oraz udoskonalenia w kwestii efektywności przetwarzania danych. Dzięki nim praca przedsiębiorstw transportowych będzie nie tylko jeszcze wydajniejsza, ale też – w związku z oszczędnościami na paliwie – bardziej proekologiczna.

Previous Oświetlenie awaryjne – czym jest i do czego służy?
Next Kontenery magazynowe i ich zalety

Może to Ci się spodoba

Mieszkanie 0 Comments

Firma Reynaers była partnerem strategicznym BUDMIKI

Firma Reynaers Polska była partnerem strategicznym Ogólnopolskiej Studenckiej Konferencji Budowlanej BUDMIKA. Konferencja odbyła się w dniach 19-20 kwietnia 2018 r. w Poznaniu. BUDMIKA to największe i najważniejsze od 2014 roku

Mieszkanie 0 Comments

Solidna i szybka naprawa sprzętu AGD

W obliczu dzisiejszej gospodarki ważne jest, aby oszczędzać gdzie tylko się da. Jeśli Twój samochód się psuje czy go wyrzucasz i od razu kupujesz nowy? Nie sadzę. Dlatego trzeba myśleć

Mieszkanie 0 Comments

Klienci na rynku mieszkaniowym są coraz bardziej wymagający. Metraż i lokalizacja to już nie wszystko

Zwiększająca się liczba nowych mieszkań dostępnych na rynku powoduje, że deweloperzy muszą bardziej starać się o klienta. A ten staje się bardziej świadomy i wymagający. Poza głównymi kryteriami – ceną, metrażem i lokalizacją –

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!