Nowoczesne domy z keramzytu

Nowoczesne domy z keramzytu

Budowa domów w nowoczesnej technologii keramzytu to absolutny hit w branży budowlanej. Choć w Polsce jeszcze się nie zadomowił, powoli zyskuje na popularności. Niezwykłe właściwości tego kruszywa, czynią z niego materiał wprost idealny do wznoszenia budynków.

Czym jest keramzyt?

Z keramzytem z pewnością każdy z nas miał szansę zetknąć się w ogrodzie. To małe, gliniane kuleczki, które powstają w wyniku wypalania w wysokiej temperaturze. Każda kulka posiada ceramiczną osłonkę, pod którą znajduje się porowata struktura przypominająca pumeks. Zamknięte pęcherzyki powietrza stanowią świetny izolator. Keramzytowe pustaki i bloczki posiadające otwarte kanaliki odprowadzają parę wodną, zapobiegając w ten sposób gromadzeniu się wilgoci w murach. To technologia skandynawska sprowadzona do Polski w połowie lat dziewięćdziesiątych pod nazwą Optiroc Blok, która wkrótce doczekała się również swojego następcy Leca Blok.

leca

Elementy systemu Leca Blok wykonuje się z Leca keramzytu oraz cementu portlandzkiego. Składają się z nowoczesnych pustaków ściennych, stropowych, wentylacyjnych, bloczków fundamentowych oraz kształtek nadprożowych. To materiał lekki, neutralny chemicznie i mrozoodporny, charakteryzujący się bardzo dobrymi parametrami termoizolacyjnymi oraz akustycznymi. Ponieważ ma znakomitą zdolność odprowadzania wody, znajduje szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach, między innymi w budownictwie, ogrodnictwie, geotechnice, używa się go także do budowy dachów zielonych oraz kształtowania terenu.

Zdrowy i energooszczędny dom

Chociaż do najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do budowy domów, nadal należą cegły, to keramzyt uważa się za przyszłość budownictwa. Porowata struktura keramzytowych kulek powoduje, że wykonane z nich pustaki i bloczki odznaczają się bardzo dobrą izolacją termiczną. A naturalne przestrzenie pomiędzy nimi gwarantują odpowiednią paroprzepuszczalność – dzięki temu nie musimy obawiać się grzybienia ścian. Wysoka termoizolacyjność ma z kolei znaczący wpływ na koszty ogrzewania domu oraz wydatki na materiały izolacyjne. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie wełny mineralnej, która daje zdecydowanie najlepsze efekty. Murowanie ścian należy przeprowadzić na pełną spoinę poziomą lub poziomą i pionową, wykorzystując zaprawę cementowo-wapienną.

Domy z keramzytu bez wątpienia można zaliczyć do budynków energooszczędnych. Ponieważ jest to materiał chemicznie obojętny, jest odporny zarówno na działanie niskich, jak i bardzo wysokich temperatur. Mury z keramzytobetonu chronią przed nadmiernym ciepłem, dzięki swoim właściwościom nawet w bardzo upalny dzień potrafią utrzymać niższą temperaturę, co docenili głównie Hiszpanie oraz Portugalczycy. Ze względu na to, że materiał bardzo szybko wysycha, równie dobrze potrafi izolować od zimna.

Struktura materiału ma istotny wpływ na tłumienie hałasu. Porowatość keramzytu sprawia, że fale odbijają się w różnych kierunkach, w ten sposób dźwięk jest częściowo tłumiony. Przy czym trzeba mieć na uwadze zasady fizyki, zgodnie z którymi im cięższa ściana, tym lepsza izolacja akustyczna – najlepiej sprawdzą się pełne, keramzytobetonowe bloczki o grubości 18 cm. W tym wypadku izolacyjność akustyczna od dźwięków powietrznych R’A2 wynosi 50-51 dB. Ściany takich budynków są niezwykle wytrzymałe i solidne, co więcej zazwyczaj nie wymagają tynkowania. Sprawdzonym producentem keramzytu jest firma Uciechowski – www.uciechowski.com.pl.

Dlaczego warto wybrać keramzyt?

Decydując się na budowę w technologii keramzytu, będziemy mogli cieszyć się ciepłym i zdrowym domem, odpornym na pleśń i wilgoć. To materiał przyjazny dla środowiska, niepalny, tak, więc również bardziej bezpieczny. Wysoki poziom paroprzepuszczalności sprawia, że dom „oddycha” a odpowiednia termoizolacja zwiększa komfort domowników. Budowa przebiega dużo sprawniej niż w przypadku zastosowania tradycyjnych materiałów. Ponieważ to technologia ze Skandynawii, a więc z krajów, w których panuje wysoka wilgotność oraz niskie temperatury, możemy mieć pewność, że doskonale sprawdzi się również w naszym klimacie.

Artykuł poleca producent pustaków keramzytowych Leca BLOK – firma Uciechowski: www.uciechowski.com.pl

Previous Czy domena europejska to dobra inwestycja?
Next Elektrownia fotowoltaiczna w 6 krokach

Może to Ci się spodoba

Wykończenia wnętrz 2 komentarze

Nadchodzi czas „złotej rączki”. Będzie szybko i skutecznie.

Na rynku nieruchomości wciąż nie widać końca kryzysu. Firmy narzekają na brak zainteresowania ze strony klientów, ci z kolei odczuwają brak gotówki. Jednak część małych firm prowadzących działalność remontowo-budowlaną, radzi

Budowa domu 0 Comments

Energooszczędna historia bloczków Ytong

Energooszczędność spopularyzowała się w XXI wieku, ale tęgie umysły poświęcały jej uwagę już ponad sto lat temu. W efekcie troski o komfort cieplny pojawiły się tzw. ciepłe kamienie, jak na

Budowa domu 0 Comments

Jaki projekt domu piętrowego wybrać?

Decydując się na budowę domu piętrowego musimy pamiętać aby sprawdzić w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego czy pozwala on na postawienie tego rodzaju budynku. Jeśli działka nie posiada miejscowego planu zagospodarowania

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!