Niezbędne narzędzia budowlane

Niezbędne narzędzia budowlane

Na rynku znajdziemy wiele narzędzi budowlanych. W naszej skrzynce narzędziowej w szczególności jednak nie może zabraknąć dwóch sprzętów – wiertarko-wkrętarki i młotowiertarki. Są one niezwykle przydatne podczas wszelkiego rodzaju prac remontowych. Jak jednak wybrać właściwy model?

Jaka wiertarko-wkrętarka sprawdzi się najlepiej?

Wiertarko-wkrętarki to urządzenia, które służą do wiercenia, jak i wkręcania. Nie może ich zatem zabraknąć na jakimkolwiek placu budowlanym. Wybierając właściwy model, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na rodzaj zasilania. Do wyboru mamy wówczas:

  • wiertarko-wkrętarki akumulatorowe – z uwagi na mniejszą moc odznaczają się one gorszą skutecznością w porównaniu z wariantami sieciowymi. Zwykle jednak są łatwiejsze w obsłudze i bardziej poręczne, co wpływa na większy komfort użytkowania.

Ich największą zaletą jest jednak mobilność. Do prawidłowego działania nie wymagają dostępu do źródła zasilania, które jest konieczne, gdy używamy wiertarko-wkrętarek sieciowych. Ważne jest jednak to, aby nie zapomnieć o naładowaniu akumulatora.

  • wiertarko-wkrętarki sieciowe (elektryczne) – mają większą moc, a co za tym idzie i wydajność w porównaniu ze sprzętem akumulatorowym. Wyposażone są jednak w przewód zasilający, który ogranicza manewrowanie urządzeniem. W niektórych przypadkach może zaś okazać się zbyt krótki, co wymusi konieczność stosowania przedłużaczy.

To, na jaki model ostatecznie się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od tego, w jaki sposób zamierzamy wykorzystywać zakupioną wiertarko-wkrętarkę. Jeżeli zależy nam na pracy w trudno dostępnych miejscach i na wysokościach, lepszym wyborem będzie sprzęt wyposażony w akumulator. Zwykle jest bowiem lżejszy i bardziej poręczny.

Gdy zaś wiertarko-wkrętarki będziemy potrzebować do bardziej zaawansowanych prac i obróbki twardszych materiałów, wówczas lepiej sprawdzi się wariant sieciowy. Ma on bowiem większą moc i wyższy moment obrotowy, co przekłada się na lepszą skuteczność.

Jeżeli zdecydowaliśmy już, który rodzaj zasilania nam najbardziej odpowiada, możemy przejść do analizy innych czynników wpływających na funkcjonalność sprzętu. Chodzi tu między innymi o:

  • moc – im wyższa moc, tym urządzenie pracuje wydajniej i dłużej. Wolniej się również nagrzewa. Zwykle jednak wiąże się to także z większą wagą sprzętu,
  • moment obrotowy – dobrej jakości sprzęt będzie wyposażony w kilka rodzajów biegów, co pozwoli dostosować moment obrotowy urządzenia do rodzaju wykonywanej pracy. Jednobiegowa wiertarko-wkrętarka to sprzęt odpowiedni do standardowych wierceń i sporadycznej pracy, dwubiegowa zaś będzie przydatna do cięższych prac,
  • udar – jeśli wiertarko-wkrętarka wyposażona jest w udar, wówczas z łatwością radzi sobie z obróbką twardych materiałów, takich jak beton.

W przypadku wiertarko-wkrętarki akumulatorowej warto również sprawdzić rodzaj zastosowanego akumulatora. Najlepiej sprawdza się wariant litowo-jonowy. Szybko się bowiem ładuje i wolno traci energię. Jeżeli zdecydowaliśmy się na wariant sieciowy, koniecznie sprawdźmy, czy długość kabla zasilającego nam odpowiada.

Jak młotowiertarka?

Podobnie jak w przypadku wiertarko-wkrętarek na rynku znajdziemy młotowiertarki akumulatorowe i elektryczne. Te pierwsze jednak z uwagi na niższą moc nie cieszą się aż tak dużym zainteresowaniem klientów. Decydując się na sprzęt tego typu, koniecznie sprawdźmy jego:

  • tryb pracy,
  • moc,
  • energię udaru,
  • częstotliwość udaru,
  • typ uchwytu.

Nie bez znaczenia są również dodatkowe funkcje, zwiększające sprawność urządzania. Zalicza się do nich regulację liczby obrotów oraz zmianę kierunku obrotów. Pozwala to w pełni dostosować urządzenie do rodzaju obrabianego materiału.

Na rynku znajdziemy wiele młotowiertarek i wiertarko-wkrętarek, które różnią się między sobą parametrami technicznymi. Aby w pełni wykorzystać możliwości sprzętu i nie przepłacić, należy je dostosować do rodzaju i stopnia zaawansowania wykonywanych prac. Inne urządzenia są bowiem dedykowane amatorom, inne zaś profesjonalistom, co warto mieć na uwadze podczas doboru sprzętu budowlanego.

Previous Cztery metody spawalnicze – jaką wybrać?
Next Kabiny prysznicowe Radaway

Może to Ci się spodoba

Budowa domu 0 Comments

Spiżarnie wracają do łask

Nikt nie zaprzeczy, że nawet w najmniejszych miejscowościach sklep jest najczęściej kilka kroków od domu. Z zakupami nie ma więc problemu. Nawet kiedy zjawią się niespodziewani goście, a nasza lodówka

Materiały wykończeniowe 0 Comments

Płytki klinkierowe – zalety i możliwe zastosowania

Wśród materiałów wykończeniowych, które obecnie cieszą się naprawdę ogromną popularnością, znajdują się płytki klinkierowe. Początkowo wykorzystywane były one przede wszystkim do budowy kominków, ogrodzeń i wykańczania elewacji. Dzisiaj płytki klinkierowe

Budowa domu 0 Comments

Wyjątkowe projekty nowoczesnych domów

W końcu po wielu latach odkładania pieniędzy, życia z rodzicami czy w mieszkaniu przychodzi ten upragniony moment – rozpoczęcie prac nad własnym i wymarzonym rodzinnym gniazdkiem. Szanujemy wizje komfortowego życia

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!