Narzędzia pomiarowe – jaki mamy wybór?

Narzędzia pomiarowe – jaki mamy wybór?

Wśród różnorodnych narzędzi, jakie znajdują się w podstawowym domowym wyposażeniu lub warsztacie majsterkowicza, powinny znaleźć się także akcesoria do wykonywania pomiarów. To szeroka grupa produktów, obejmująca artykuły o różnych funkcjach i zastosowaniu. Które z nich mogą nam się przydać?

Bogaty wybór miarek

Bez miarki trudno się obejść i to nie tylko podczas wykańczania domu, budowy czy remontu. Z tego akcesorium często korzystamy także w innych okolicznościach – dzięki niemu łatwo zmierzymy wysokość okna, by dobrać odpowiednie firanki, wymierzmy optymalną szerokość biurka czy długość potrzebnego akurat sznurka.

Na co dzień korzystamy z najprostszych miarek taśmowych – poręcznych i niewielkich. Alternatywą dla nich są drewniane miarki składane, a także profesjonalne koła pomiarowe. Do tej grupy produktów zaliczyć należy także kątowniki, które ułatwiają wyznaczanie potrzebnych kątów. Ofertę producentów uzupełniają przymiary i suwmiarki przeznaczone do precyzyjnego mierzenia małych elementów.

Szczególnym produktem są także dalmierze. Pełnią one podwójną funkcję – zastępują klasyczne miarki i kalkulator, pozwalając na mierzenie odległości oraz obliczając na ich podstawie np. powierzchnię lub kubaturę.

Poziomica, laser i niwelator

Tradycyjne poziomice dostępne są w różnych i rozmiarach i stanowią podstawowe narzędzia służące do wyznaczania pionu i poziomu. Wykorzystywane są w wielu sytuacjach – od prac budowlanych, przez remontowe, wykończeniowe aż po dekoratorskie. Nowocześniejszym i bardziej zaawansowanym sprzętem są z kolei lasery. Nie tylko znacznie usprawniają wykonanie pomiarów, ale także są bardziej precyzyjne i wygodne w użyciu – z pewnością przydadzą się w domu, a także znajdą zastosowane wśród profesjonalnych budowlańców i ekip remontowych.

Warto wspomnieć także o niwelatorze, który nie jest sprzętem pierwszej potrzeby, ale może okazać się przydatny na mniejszym lub większym placu budowy. Dobry niwelator optyczny, laserowy czy elektroniczny jest sprzętem, za pomocą którego określimy różnice wysokości pomiędzy wybranymi punktami, co z kolei umożliwi zachowanie pionu lub poziomu płaszczyzn bądź elementów. Pierwotnie niwelatory stanowiły atrybut geodetów – dziś jednak stanowią narzędzia powszechnie wykorzystywane także w budownictwie i pracach instalatorskich.

Mierniki i detektory

Osobną grupę produktów stanowią mierniki i próbniki elektryczne, pomocne w określaniu parametrów prądu, a także w wykrywaniu m.in. przewodów elektrycznych pod napięciem. Inne detektory umożliwiają także zlokalizowanie elementów metalowych czy drewnianych – wszystkie tego typu urządzenia znacznie zwiększają bezpieczeństwo pracy i minimalizują ryzyko spowodowania przypadkowych uszkodzeń.

W domowym użytku, szczególnie podczas budowy czy remontu, może przydać się termodetektor, dzięki któremu zlokalizujemy nieszczelności w izolacji lub mostki termiczne. Zdecydowanie częściej skorzystamy jednak z miernika wilgotności drewna opałowego, którego używamy w kominku. Choć nie są to najważniejsze sprzęty w domowym wyposażeniu, z pewnością w niektórych sytuacjach okażą się niezwykle pomocne.

Previous Wypożyczanie z głową. Jak rozsądnie korzystać z wypożyczalni aut?
Next Jak prawidłowo zamontować klapę rewizyjną?

Może to Ci się spodoba

Budowa domu 0 Comments

Produkcja budowlano-montażowa znacznie niższa niż przed rokiem

Według danych GUS w ciągu ośmiu miesięcy roku produkcja budowlano-montażowa była o blisko 15 proc. niższa niż przed rokiem. Wrześniowe badania koniunktury nie napawają optymizmem – wciąż więcej przedsiębiorstw spodziewa się pogorszenia sytuacji

Budowa domu 0 Comments

Jakie schody do małego domu?

Schody kręcone i spiralne to nie tylko interesujące wykończenie we wnętrzu, ale także wysokie walory funkcjonalne, szczególnie gdy nasz dom należy do niewielkich. Takie modele angażują bowiem mniej przestrzeni, niż

Materiały wykończeniowe 0 Comments

Jak dobrać najlepsze wykładziny do biura? Porady ekspertów

Urządzając biuro stajemy przed ogromnym wyzwaniem. To miejsce pracy, powinno być nie tylko praktyczne, ale również komfortowe i estetyczne. Dlatego bardzo ważny jest jego wystrój. Dziś podpowiemy w jaki sposób

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!