Narzędzia pomiarowe – jaki mamy wybór?

Narzędzia pomiarowe – jaki mamy wybór?

Wśród różnorodnych narzędzi, jakie znajdują się w podstawowym domowym wyposażeniu lub warsztacie majsterkowicza, powinny znaleźć się także akcesoria do wykonywania pomiarów. To szeroka grupa produktów, obejmująca artykuły o różnych funkcjach i zastosowaniu. Które z nich mogą nam się przydać?

Bogaty wybór miarek

Bez miarki trudno się obejść i to nie tylko podczas wykańczania domu, budowy czy remontu. Z tego akcesorium często korzystamy także w innych okolicznościach – dzięki niemu łatwo zmierzymy wysokość okna, by dobrać odpowiednie firanki, wymierzmy optymalną szerokość biurka czy długość potrzebnego akurat sznurka.

Na co dzień korzystamy z najprostszych miarek taśmowych – poręcznych i niewielkich. Alternatywą dla nich są drewniane miarki składane, a także profesjonalne koła pomiarowe. Do tej grupy produktów zaliczyć należy także kątowniki, które ułatwiają wyznaczanie potrzebnych kątów. Ofertę producentów uzupełniają przymiary i suwmiarki przeznaczone do precyzyjnego mierzenia małych elementów.

Szczególnym produktem są także dalmierze. Pełnią one podwójną funkcję – zastępują klasyczne miarki i kalkulator, pozwalając na mierzenie odległości oraz obliczając na ich podstawie np. powierzchnię lub kubaturę.

Poziomica, laser i niwelator

Tradycyjne poziomice dostępne są w różnych i rozmiarach i stanowią podstawowe narzędzia służące do wyznaczania pionu i poziomu. Wykorzystywane są w wielu sytuacjach – od prac budowlanych, przez remontowe, wykończeniowe aż po dekoratorskie. Nowocześniejszym i bardziej zaawansowanym sprzętem są z kolei lasery. Nie tylko znacznie usprawniają wykonanie pomiarów, ale także są bardziej precyzyjne i wygodne w użyciu – z pewnością przydadzą się w domu, a także znajdą zastosowane wśród profesjonalnych budowlańców i ekip remontowych.

Warto wspomnieć także o niwelatorze, który nie jest sprzętem pierwszej potrzeby, ale może okazać się przydatny na mniejszym lub większym placu budowy. Dobry niwelator optyczny, laserowy czy elektroniczny jest sprzętem, za pomocą którego określimy różnice wysokości pomiędzy wybranymi punktami, co z kolei umożliwi zachowanie pionu lub poziomu płaszczyzn bądź elementów. Pierwotnie niwelatory stanowiły atrybut geodetów – dziś jednak stanowią narzędzia powszechnie wykorzystywane także w budownictwie i pracach instalatorskich.

Mierniki i detektory

Osobną grupę produktów stanowią mierniki i próbniki elektryczne, pomocne w określaniu parametrów prądu, a także w wykrywaniu m.in. przewodów elektrycznych pod napięciem. Inne detektory umożliwiają także zlokalizowanie elementów metalowych czy drewnianych – wszystkie tego typu urządzenia znacznie zwiększają bezpieczeństwo pracy i minimalizują ryzyko spowodowania przypadkowych uszkodzeń.

W domowym użytku, szczególnie podczas budowy czy remontu, może przydać się termodetektor, dzięki któremu zlokalizujemy nieszczelności w izolacji lub mostki termiczne. Zdecydowanie częściej skorzystamy jednak z miernika wilgotności drewna opałowego, którego używamy w kominku. Choć nie są to najważniejsze sprzęty w domowym wyposażeniu, z pewnością w niektórych sytuacjach okażą się niezwykle pomocne.

Previous Wypożyczanie z głową. Jak rozsądnie korzystać z wypożyczalni aut?
Next Jak prawidłowo zamontować klapę rewizyjną?

Może to Ci się spodoba

Budowa domu 0 Comments

Siłowniki hydrauliczne siłą napędową współczesnej gospodarki

Te urządzenia to nieodłączne elementy konstrukcyjne wielu istotnych dla gospodarki maszyn, bez których ich prawidłowe funkcjonowanie nie miałoby racji bytu. Siłowniki hydrauliczne są w stanie poradzić sobie z ogromnymi obciążeniami,

Budowa domu 0 Comments

Na co zwrócić uwagę przy wyborze szlifierki

Szlifierka kątowa to jedno z uniwersalnych narzędzi, które pozwala na wykonywanie wielu różnych prac, dlatego faktycznie warto na nie zwrócić uwagę. Można dzięki nim ciąć, szlifować, polerować. Jaką więc szlifierkę

Budowa domu 0 Comments

Wymieniamy zalety i wady szkieletowego domu

Budowanie domu szkieletowego to dla wielu osób jeszcze nowość. Tymczasem dom z konstrukcją drewnianą ma wiele zalet, z których nie każdy zdaje sobie sprawę. Jest ich tak dużo, że trudno

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!