Na czym polegają przeglądy budowlane i w jakim celu się je stosuje?

Na czym polegają przeglądy budowlane i w jakim celu się je stosuje?

Budownictwo jest jedną z najważniejszych dziedzin działalności człowieka. Polega na wznoszeniu budynków w których później przez dziesiątki bądź nawet setki lat mieszkają i pracują ludzie. Dlatego fakt, że takie budowle muszą zostać zaprojektowane i skonstruowane z troską o najmniejszy szczegół, nikogo nie dziwi. Specjaliści tacy jak inżynierowie i architekci powinni być do dyspozycji przez cały okres trwania projektu, w razie, gdyby wykonawca miał jakieś wątpliwości bądź uwagi. Ale kontrola budynków powinna się odbywać także po skończonej budowie.

Czym są okresowe przeglądy budynku?

Stan techniczny budynku, nieważne czy jest to budynek biurowy, czy mieszkalny, powinien umożliwiać jego codzienne i bezpieczne użytkowanie. Dlatego, wedle prawa budowlanego, co jakiś czas należy przeprowadzać przeglądy budowlano-instalacyjne. Jeśli podczas kontroli okaże się, że przegląd jest nieważny, właściciel budynku może dostać pouczenie lub nawet grzywnę. Okresowe przeglądy mogą wykonywać jedynie osoby z odpowiednimi kwalifikacjami. Kontrolę stanu technicznego instalacji może przeprowadzić Biuro Inżynierskie Troll, mające swoją siedzibę w Gdańsku. Jeśli zaś chodzi o kontrolę stanu technicznego przewodów kominowych, powinien się tym zająć ktoś, kto posiada kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim, czyli mówiąc prościej – kominiarz.

Przeglądy budowlane

Raz na rok należy przeprowadzić kontrolę stanu technicznego elementów budynku i instalacji, które są narażone na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu, instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska oraz instalacji gazowych oraz przewodów kominowych. Jest to bardzo istotne, aby dalsze przebywanie w domu nie groziło utratą zdrowia lub nawet życia. Kominiarz sprawdzi drożność przewodu kominowego i przeczyści go, aby mieć pewność, że w czasie zimy i sezonu grzewczego mieszkańcom nie będzie groziło zaczadzenie. Z kolei pracownik z Biura Inżynierskiego Troll upewni się na przykład, czy dach budynku nie przecieka.

Oprócz kontroli wykonywanych raz do roku, istnieją też takie, o które trzeba zadbać jedynie raz na pięć lat. Jest to przegląd polegający na sprawdzeniu stanu technicznego oraz przydatności domu do użytkowania. Podczas tej kontroli sprawdza się także instalację elektryczną i piorunochronną w zakresie stanu sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń. Kontroli podlegają także urządzenia chłodnicze w systemach klimatyzacji.

Okresowe przeglądy budowlane wykonuje się po to, aby mieć pewność, że przebywanie w budynkach, szczególnie tych starszych, jest bezpieczne dla ludzi. Dzięki takim krokom można w porę wykryć mały wyciek gazu z instalacji czy zapchany komin. Ludzie powinni czuć się bezpiecznie w swoim domu, dlatego zadaniem właścicieli zarówno bloków mieszkalnych, jak i kamienic czy domków jednorodzinnych jest zadbanie o to.

Previous Drzwi drewniane czy PCV - które wybrać?
Next Czym kierować się, wybierając firmę przy montażu pompy ciepła?

Może to Ci się spodoba

Materiały wykończeniowe 0 Comments

Chemia budowlana. Które kleje i silikony są najlepsze?

Remont mieszkania to bardzo poważna inwestycja, każdy jego etap powinien być dokładnie zaplanowany – również jeśli chodzi o zakup materiałów, które powinny być wysokiej jakości, odpowiednie do rodzaju wykonywanej pracy,

Budowa domu 0 Comments

Zdecyduj się na projekty domów jednorodzinnych parterowych

Podjęcie decyzji o budowie własnego domu jest niezwykle ważnym, ale i stresującym momentem w życiu. W tej sytuacji warto skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań, by ze spokojną głową móc cieszyć się

Budowa domu 0 Comments

Branża budowlana przechodzi cyfrową rewolucję

Mimo wzrostu produkcji budowlano-montażowej, kondycja finansowa polskich spółek z tej branży uległa pogorszeniu. Przyczynił się do tego m.in. wzrost cen materiałów budowlanych oraz kosztów pracy i podwykonawstwa – wynika z analiz Deloitte. Z tego typu wyzwaniami branża radzi

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!