Mikroapartamenty – czym są, dlaczego rośnie ich popularność?

Mikroapartamenty – czym są, dlaczego rośnie ich popularność?

Czy da się żyć w mieszkaniu o metrażu przeciętnego pokoju? Takie rozmiary osiągają cieszące się coraz większym zainteresowaniem mikroapartamenty. Ile kosztują, co oferują i jak wyglądają najmniejsze mieszkania w Polsce?

Mniej niż 20 metrów 

Jaką powierzchnię ma najmniejsze mieszkanie w Polsce? Podpowiadamy: „20 metrów” Łukasza Jakóbiaka wygląda przy nich jak przestronny penthouse. Z danych GUS-u wiemy, że przeciętny polski metraż wynosi około 70 m2. Można zatem przypuszczać, że pojedyncze pokoje w „średniaku” to ok. 10-20 m2. Tymczasem na rynku już od jakiegoś czasu dostępne są lokale mieszkalne, których całkowity metraż nie przekracza… 12 m2.

Mikromieszkanie dla młodych

Mieszkania w rozmiarze XS  to ostatni pomysł deweloperów na atrakcyjne budownictwo mieszkaniowe przede wszystkim w centrum miast. Mają być odpowiedzią na ciągle wzrastający napływ młodych osób do wielkich metropolii. Te bowiem od kilku lat borykają się z niedostateczną ilością lokali mieszkalnych, mogących pomieścić osoby, które po studiach decydują się zostać w mieście. Mikroapartamenty stanowią zatem propozycję, która ma przyciągnąć do siebie przede wszystkim najmłodsze pokolenie pracowników.

Z Zachodu na Wschód

Sam pomysł ma swoje korzenie w Stanach Zjednoczonych. W przeżywającym boom demograficzny Nowym Jorku w pierwszej połowie XX wieku dostępne były mieszkania, których metraże zaczynały się już od 10 m2. Mikroapartamenty szczególnie popularne stały się na Dalekim Wschodzie – przy gęstości zaludnienia panującej w Hongkongu czy Tokio maksymalne wykorzystanie minimalnych powierzchni do dziś pozostaje budowlaną koniecznością.

Lokale użytkowo-mieszkaniowe

W Polsce sprawa wygląda jednak nieco inaczej niż w Azji. Na rynku dostępne są mieszkania w kamienicach oferujące metraże poniżej 20 m2. Zazwyczaj ich standard to popularne „do remontu” (lub nawet gorszy), co w oczach młodych osób znacznie obniża ich atrakcyjność. Ceny takich lokali mogą być jednak bardzo kuszące: zapłacimy za nie już nawet ok. 100 tys. zł. Koszt zakupu podwyższa jednak sytuacja prawna takich mieszkań: w świetle prawa nie nabywamy lokalu mieszkalnego (ten musi mieć co najmniej 25 m2), a „lokal użytkowy”, zatem stawka VAT na kupno wynosi 23% przy 8% dla mieszkań. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by taki lokal „użytkować” w celach mieszkalnych.

Małe, nowe i… drogie?

Sprawy mają się inaczej jeśli chodzi o nowobudowane mikroapartamenty. Ich lokalizacja jest zazwyczaj nad wyraz atrakcyjna: blisko centrum, a jeśli nie, to w dzielnicy co najmniej dobrze skomunikowanej z resztą miasta. Budynki zawierają wszelką niezbędną mieszkańcom infrastrukturę: sklepy, parkingi, ale także wspólne samoobsługowe pralnie, które wymusza brak miejsca na pralkę w obrębie łazienki.

Mikro w centrum

Wrocławski budynek przy ulicy Pasteura jest przy tym świetnym przykładem obrazującym, dlaczego właściwie mamy do czynienia ze swego rodzaju boomem na mikroapartamenty. Został oddany do użytku już dwa lata temu. Lokalizacja inwestycji jest znacząca, bowiem stolica Dolnego Śląska jest jednym z najszybciej „pęczniejących” miast w kraju, przyciągając do siebie zarówno pracodawców (przede wszystkim z Zachodu), jak również studentów praktycznie z całej Polski. Nowobudowane osiedla są jednak oddalone od centrum o kilka kilometrów, a w samym śródmieściu coraz trudniej o mieszkanie na sprzedaż, przede wszystkim z powodu ograniczonego miejsca pod nowe inwestycje.

Nauka na 12 metrach

Wrocławskie mikroapartamenty o metrażach 11,6, 18, a nawet 27 m2 powstały w byłym Domu Asystenta Uniwersytetu Wrocławskiego, który w tym celu został poddany kapitalnemu remontowi wraz z modyfikacjami. W zamyśle dewelopera lokale przeznaczone są dla osób uczących się lub pracujących, ale świeżo po dyplomie. Trudno bowiem wyobrazić sobie, by na powierzchni poniżej 20 m2 pomieściła się nawet bezdzietne małżeństwo. Dzięki doskonałej funkcjonalności z jaką zaprojektowano mieszkania, jedna młoda osoba może mieszkać tam na całkiem przyzwoitym poziomie.

 

Previous Wykończenie pod klucz w Warszawie
Next Śruba imbusowa DIN 912

Może to Ci się spodoba

Mieszkanie 0 Comments

Osiedle Scandi – najlepsza inwestycja dla dużej rodziny

Wiele pomieszczeń, duży ogród, ale też dobra lokalizacja i otoczenie zieleni – to najważniejsze atuty inwestycji, na które zwracają uwagę osoby poszukujące własnego lokum i posiadające większą rodzinę. Jedną z

Wykończenia wnętrz 1Comments

Złota rączka w Twoim mieście – jak znaleźć najlepszego fachowca?

Złota rączka to określenie kogoś, kto potrafi wykonać różnego rodzaju naprawy drobnych usterek. Osoba taka zamontuje pralkę, położy tapety, wymieni kran lub umywalkę, a także poradzi sobie z poprawkami malarskimi.

Mieszkanie 0 Comments

Wybór płytek ceramicznych do salonu

Stosowanie płytek ceramicznych w domach na terenie kraju jest czymś normalnym, co wiąże się z tym, że są one wyborem uniwersalnym, mają świetny wygląd i dobrą wytrzymałość oraz odporność na

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!