Markizy tarasowe – czy warto się na nie zdecydować?

Markizy tarasowe – czy warto się na nie zdecydować?

Posiadacze tarasów czy werand często zmagają się z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Raz może być to wysoka temperatura i duża ilość światła, które pochodzą od słońca, z kolei innego dnia wypoczynek na zewnątrz może zakłócić letni deszcz. Gdy organizuje się przyjęcie w plenerze niezwykle ważne jest uwzględnienie pogody, która w jednej chwili może diametralnie się zmienić. Dlatego właśnie coraz popularniejsze w domach jednorodzinnych i gospodarstwach domowych są markizy tarasowe, które kiedyś kojarzone były z restauracjami czy kawiarniami. Czym jednak cechują się te dobre markizy i na co zwracać szczególną uwagę przy ich doborze? Sprawdź, co warto wiedzieć o nowoczesnych markizach tarasowych na lato.

Udane przyjęcie w plenerze? Przekonaj się, jak wiele zmieniają markizy tarasowe

Choć okres letni w Polsce nie jest tak długi, jak w innych miejscach na świecie, a często bywa również tak, że w parze z pięknymi, słonecznymi dniami, idą burzowe chmury, które utrudniają przygotowanie spotkania ze znajomymi na łonie natury. Dlatego właśnie coraz więcej osób decyduje się na montaż markizy, która doskonale sprawdzi się, jako wygodna osłona tarasu czy werandy, która nie ma dachu. Choć rozwiązanie jest co prawda sezonowe, a inwestycja może się wydawać na początku duża, to wraz z upływem czasu docenia się markizę tarasową za jej funkcjonalność i to, że stanowi doskonałą ozdobą przydomowego ogrodu czy podwórka.

Takie rozwiązanie zapewnia osłonę nie tylko przed deszczem – markiza sprawia, że tak dodatkowo ochronisz się przed słońcem, a co za tym idzie, wysoką temperaturą i nadmiernym światłem. Będzie miało to ogromne znacznie w okresie letnim, gdy pogoda potrafi zmienić się z godziny na godzinę, co może popsuć nawet najlepsze przyjęcie.

Z czego składa się markiza tarasowa i jak wpływa to na wybór tej właściwej?

Przeglądając kolejne oferty markiz tarasowych, pod uwagę należy wziąć kilka podstawowych czynników, do których należą m.in. tkanina stanowiąca pokrycie dachu czy materiał, z jakiego został wykonany szkielet konstrukcji.

Dach pełni nie tylko funkcje praktyczne (ochrona przed słońcem i deszczem), ale również stanowi ozdobę tarasu, dlatego warto zdecydować się na tkaninę, której kolor lub wzór będą pasowały do barwy elewacji czy zastosowanych dodatków np. na oknach. Sam materiał powinien być przede wszystkim wytrzymały i odporny na działanie czynników atmosferycznych oraz uszkodzenia mechaniczne. Tutaj dobrze sprawdzają się tkaniny z tworzywa akrylowego i poliestrowego, które dodatkowo są powlekane PCV – zapewniają one doskonałą wodoodporność.

Innym istotnym czynnikiem jest materiał szkieletu, który powinien być lekki, by markizę dało się rozłożyć ręcznie, a jednocześnie odporny na działanie czynników środowiskowych. Użytkownik może zdecydować się na jeden z wielu kolorów stelaża, a do tego farba nakładana jest proszkowo, co zapobiega powstawaniu korozji.

Przy okazji doboru markizy tarasowej warto również zwrócić uwagę na to, w jaki sposób będzie się ona rozkładała. Dostępne opcje to sterowanie ręczne za pomocą korby lub to opierające się na napędzie elektrycznym, gdzie korzysta się z pilota lub smartfona (konieczne zainstalowania aplikacji). Przy czym warto zaznaczyć, że sterowanie elektryczne jest często opcjonalne.

Previous W jaki sposób chronić nasze nogi?
Next Węże ogrodowe – podstawowe wyposażenie ogrodu

Może to Ci się spodoba

Plan budowy 0 Comments

Małe domy tanie w budowie

Małe bywa piękne. I tanie. Jeśli na dodatek byłoby również funkcjonalne, powstałby prosty przepis na idealny dom. O gwarancję funkcjonalności w tym przypadku jest jednak trudniej. Czy mały dom może

Budowa domu 0 Comments

Podjazd z płyty betonowej czy kostki brukowej – co warto wybrać?

Wiele osób zastanawia się z jakiego materiału wykonać podjazd, wszak liczy się estetyka, korzystna cena, a także trwałość. Należy więc szukać takich materiałów, które będą odporne na uszkodzenia, a przy

Budowa domu 0 Comments

Kiedy zdecydować się na montaż schodów metalowych w domu?

Zazwyczaj schody wewnętrzne kojarzą nam się z drewnianą konstrukcją schodów zabiegowych, rzadziej prostych, zwykle zabudowanych, z profilowanymi poręczami wykończonymi rzeźbionym, drewnianym detalem. I rzeczywiście, nasze wyobrażenia na temat schodów wewnętrznych

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!