Manipulator 3D dla projektanta – czy warto go kupić?

Manipulator 3D dla projektanta – czy warto go kupić?

Praca w środowisku CAD w zdecydowanej większości biur projektowych odbywa się z wykorzystaniem klawiatur i myszy, które czasem wspomagane są tabletami graficznymi. Niemniej jednak istnieją wyspecjalizowane urządzenia wskazujące, które znacząco ułatwiają, poprawiają komfort i przyśpieszają projektowanie 3D. Należą do nich manipulatory przemysłowe.
Historia manipulatorów 3D sięga lat 70. XX wieku. Pierwsze nowoczesne urządzenia tego typu pojawiły się na rynku już w 2001 roku, a ich masowa produkcja realizowana jest od ponad 10 lat. Mimo długiej obecności na rynku, manipulatory 3D wciąż pozostają mało znane wśród branży projektowej i w środowiskach inżynierskich.

Co oferują manipulatory 3D?

Konstrukcje tego typu zapewniają więcej stopni swobody niż standardowe myszy – pozwalają na ruchy w kierunkach: lewo i prawo, góra i dół, przód i tył oraz w kierunkach pośrednich. Tak szeroki zakres ruchu zapewnia spore możliwości manipulacji obiektami, przy jednoczesnym zachowaniu prostoty i intuicyjności sterowania manipulatorem.

Na rynku spotkać można zarówno urządzenia ograniczone do zwykłych „gałek” stanowiących serce manipulatora 3D, jak i bardziej zaawansowane urządzenia wyposażane w kolorowe wyświetlacze LCD, asystenta pracy oraz mnóstwo bindowalnych przycisków.

Manipulatory 3D konstruowane są w taki sposób, by być maksymalnie ergonomicznymi oraz przyśpieszać realizowanie zadań projektowych. Dzięki bindowalnym przyciskom możliwe jest przypisywanie manipulatorom komend. Nowoczesne manipulatory umożliwiają użytkownikom podgląd projektów oraz szybki dostęp do kilkunastu widoków projektu, a także obsługę poczty e-mail, kalendarzy lub list TO DO bezpośrednio z menu kontekstowego manipulatora.

Ogromną zaletą manipulatorów 3D jest zachowanie pełnego wsparcia dla oprogramowania ze środowiska CAD oraz mnóstwa innych aplikacji projektowych. Poza gałką manipulatory wyposażane są również w pierścienie pozwalające na precyzyjny ruch w lewo i prawo.

Dzięki zaawansowanym manipulatorom 3D projektanci oraz inżynierowie mogą korzystać z urządzeń gwarantujących jednolite nawigowanie 3D ułatwiające i znacząco przyśpieszające pracę nad projektem w każdej fazie jego powstawania.

Znani producenci manipulatorów 3D

Wśród najpopularniejszych manipulatorów 3D do pracy z systemami CAD wymienia się urządzenia sygnowane marką Spatial Freedom, 3Dconnexion oraz Space Control. Wśród wymienionych firm największą ofertę manipulatorów 3D oferuje firma 3Dconnecion powołana przez markę Logitech. Wśród jej asortymentu możliwe jest znalezienie zarówno podstawowych i ograniczonych do podstawowych funkcji manipulatorów składających się wyłącznie z gałek i pokręteł, jak i zaawansowanych „stacji nawigujących” zapewniających bindowalne przyciski, możliwość podglądu projektów, czy kolorowy wyświetlacz LCD z menu kontekstowym. Bogatą ofertę manipulatorów 3D oraz innych akcesoriów dla projektantów i inżynierów środowiska CAD znajdziesz w ofercie firmy AEC Design.

Previous Kabiny prysznicowe Radaway
Next Izolacja domu – oszczędność i ekologia

Może to Ci się spodoba

Mieszkanie 0 Comments

Nowoczesne mieszkania na wyciągnięcie ręki

Kupno mieszkania nie jest decyzją, którą podejmuje się w ciągu godziny – nierzadko szukanie odpowiedniego lokum oraz rozważanie wszystkich „za” i „przeciw” to długie miesiące. Jednym z najbardziej istotnych kryteriów

Mieszkanie 0 Comments

Jak wygląda nowoczesne osiedle?

Lokalizacja, dostęp do komunikacji miejskiej, niezbędna infrastruktura, bliskość terenów zieleni – oczekiwania mieszkańców nowo powstających osiedli są różne. Jakie rozwiązania stosują deweloperzy prowadzący nowoczesne inwestycje, aby przyciągnąć potencjalnych klientów? Charakterystyczne

Mieszkanie 0 Comments

Jak efektownie i efektywnie przeprowadzić porządki domowe? 

Zapewne wielu z nas generalne sprzątanie kojarzy z mało przyjemnymi porządkami przed świętami albo na wiosnę. Czy porządki domowe muszą być jednak katorgą? Okazuje się, że nie. Jest kilka sposobów,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!