Małe domy tanie w budowie

Małe domy tanie w budowie

Małe bywa piękne. I tanie. Jeśli na dodatek byłoby również funkcjonalne, powstałby prosty przepis na idealny dom. O gwarancję funkcjonalności w tym przypadku jest jednak trudniej. Czy mały dom może być wygodny? Architekci przekonują, że tak – o ile zostanie starannie zaprojektowany.

Czteroosobowa rodzina może zamieszkać zarówno w domu o powierzchni 160 m2, jak i 80 m2. W obu przypadkach podobny może być układ pomieszczeń, a różnice mogą dotyczyć jedynie wielkości pomieszczeń. Jeśli więc inwestorom nie zależy na przestronności wnętrz, powinni przejrzeć projekty małych domów. Są wśród nich zarówno budynki parterowe, jak i z poddaszem użytkowym, rzadziej piętrowe. Za najbardziej ekonomiczne uchodzą domy, które mają poddasze użytkowe. Są to budynki o mniejszej powierzchni ścian zewnętrznych, fundamentów, z dachem i stropem o mniejszej rozpiętości. Ich zwarta bryła jest przy tym łatwiejsza do skutecznego ogrzania, a co za tym idzie – tańsza w utrzymaniu. Ponadto budynki dwukondygnacyjne zajmują mniej miejsca na działce niż domy parterowe. Na niedużej, wąskiej posesji dom parterowy po prostu nie zmieści się. Z drugiej strony jednak, pomimo że w domach  parterowych trudniej rozdzielić strefę dzienną od nocnej, uchodzą one za wygodniejsze. Nie posiadają bowiem schodów, które mogą dać się we znaki podczas codziennego użytkowania. Dla rodzin, które przewidują, że z czasem będą potrzebować więcej przestrzeni, dobrym rozwiązaniem są domy parterowe z poddaszem do adaptacji. W takim przypadku rodzina może zamieszkać na parterze, a wykończeniem poddasza zająć się dopiero wówczas, gdy na dole zacznie brakować miejsca.

Wśród projektów małych domów znajdziemy budynki, w których zaplanowano trzy sypialnie. Oczywiście nieduże. Salon również jest niewielki. Aby go bardziej otworzyć, część dzienną można połączyć z kuchnią. Kuchnia stanie się wówczas wygodniejsza, a na granicy pomiędzy obydwiema strefami można ustawić praktyczną wyspę.

Nawet w najmniejszym domu nie powinno zabraknąć pomieszczeń gospodarczych. Warto znaleźć na nie miejsce choćby z tego względu, że bardziej komfortowe staną się wówczas pozostałe pomieszczenia. W przypadku ogrzewania domu paliwem stałym niezbędna jest osobna kotłownia. Pomieszczenia gospodarcze można przenieść do piwnicy, ale wówczas trzeba liczyć się z tym, że koszty budowy domu wzrosną o około 30 procent.

Wybierając projekt niewielkiego, taniego w budowie domu, pamiętajmy o możliwościach, jakie zapewnia adaptacja. W jej trakcie projekt gotowy jest dokładnie dostosowywany do warunków panujących na działce. Jednocześnie jest to odpowiedni moment na wprowadzenie zmian. Jeśli więc wybrany projekt gotowy chcemy nieco skorygować, można to zlecić architektowi adaptującemu.

Mały dom jest nie tylko niedrogi w budowie, ale na dodatek na jego budowę można otrzymać wsparcie z programu rządowego. Młodzi inwestorzy, którzy zdecydują się na budowę domu do 100 m2 (w przypadku rodzin z co najmniej trójką dzieci – do 110 m2) systemem gospodarczym mogą uzyskać dofinansowanie z programu Mieszkanie dla młodych. Ma ono formę zwrotu części podatku VAT za materiały budowlane.


Więcej artykułów napisanych przy współpracy z Tooba.pl

Willa-One_JW-Construction.jpg   construction-370588_640.jpg   Dzielna-60_Ochnik-Development...jpg

Previous Eleganckie i trwałe meble ogrodowe
Next Co na podłogę? Przegląd możliwości

Może to Ci się spodoba

Izolacje budowlane 0 Comments

Elewacje drewniane – elegancja i ekologia

Budowa nowego domu to dla wielu spełnienie marzeń z dzieciństwa. Każda kobieta marzy o bezpiecznym schronieniu, przed którym będą mogły bawić się szczęśliwe dzieci, a mężczyzna – wiadomo, od zawsze

Budowa domu 0 Comments

Awarie – jak ich unikać

Z pewnością awarie nie są niczym przyjemnym w żadnej sytuacji. Gdy zaś mowa o rozwiązaniach takich jak IT, zabezpieczenie przed ich wystąpieniem jest bardzo istotne. Dzięki temu można przede wszystkim

Budowa domu 0 Comments

CKS – laserowe cięcie blach na najwyższym poziomie

Centrum Konstrukcji Stalowych (CKS) to prężnie rozwijająca się firma produkcyjno-usługowa, która specjalizuje się przede wszystkim w laserowym cięciu blach. Wykorzystuje przy tym najnowocześniejsze technologie obróbki materiału oraz innowacyjny sprzęt renomowanych

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!