Łazienka dla osób starszych. Jakie udogodnienia powinna mieć?

Łazienka dla osób starszych. Jakie udogodnienia powinna mieć?

Dom, w którym mieszka senior, często dziadek, prababcia, to miejsce ciepłe, wypełnione miłością i radością. Przychodzi jednak moment, w którym osoba starsza potrzebuje opieki, serdeczności i pomocy, zwłaszcza gdy sprawność nie jest taka jak niegdyś. Pomysł na łazienkę przystosowaną specjalnie do potrzeb seniora powinien być zatem miłą niespodzianką. Sprawdź, jak to zrobić.

Powierzchnia użytkowa łazienki

Pierwszym elementem, o jaki musisz zadbać, decydując się na aranżację tak wyjątkowej łazienki, jest przestrzeń, w której ma poruszać się użytkownik. W zależności od kondycji trzeba brać pod uwagę nieco więcej miejsca. Wygoda i swoboda poruszania się tutaj  jest szczególnie ważna, zwłaszcza jeśli domownik jeździ na wózku.

Dobrze zatem, gdyby pomieszczenie to spełniało normy, jakie zostały zawarte w polskim prawie. Jedną z nich jest wielkość pola manewrowego wózka, które nie może być mniejsze niż 150 x 150 cm. Chociaż nie ma konieczności, aby przestrzegać tych przepisów we własnym domu, jeśli chodzi osoby starsze, warto zainteresować się tematem, ponieważ może to bardzo ułatwić życie wszystkich mieszkańców.

Uchwyty i poręcze

Podczas urządzania łazienki musisz brać pod uwagę pewne ułatwienia, o których zwykle nie myśli się podczas aranżacji innych pomieszczeń. Na pewno bardzo ważne będą poręcze. Powinny być zainstalowane we wszystkich miejscach, gdzie istnieje ryzyko, że nasz senior straci równowagę lub będzie musiał korzystać tylko z jednej ręki podczas wykonywania danej czynności. Takie elementy przydadzą się więc w okolicy wanny i pod prysznicem.

Pomocna będzie również poręcz ścienna łukowa, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z osobą na wózku inwalidzkim. Instaluje się ją przy misce ustępowej, aby umożliwić osobie swobodne siadanie. Wysokość miski ustępowej powinna wynosić około 48 cm od posadzki, co gwarantuje swobodne korzystanie z niej. Sprawdź więcej takich ułatwień na stronie polskiego producenta KOŁO: http://www.kolo.com.pl/aranzacja-lazienki/katalogi/.

Pomoc przy umywalce

Aby zapewnić swobodny dostęp do umywalki, zamontuj ją 80 cm od posadzki. To jest odległość pomiędzy górną krawędzią a podłogą. Tutaj również nieodłącznym elementem wyposażenia muszą być poręcze. Aby jeszcze bardziej pomóc domownikowi w korzystaniu z umywalki, warto wyposażyć ją w baterię termostatyczną, która utrzymuje stałą temperaturę, co z kolei utrudnia poparzenie rąk. Drugą opcją, bardzo wygodną, jest z kolei zamontowanie baterii bezdotykowej. To z pewnością znacząco przyspieszy poranną toaletę i samo mycie rąk.

Wanna nie taka straszna

Największa obawa opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych to zazwyczaj kąpiel. Wielu decyduje się na kabiny otwarte bez brodzików i progów, dzięki czemu nie ma problemu z wejściem do środka. Można z łatwością do takiej kabiny wstawić krzesło lub siedzisko prysznicowe, ułatwiające wszystkie czynności, a przestronność tego typu kabin pozwala nawet na obecność opiekuna podczas prysznica.

Jeżeli jednak cały czas z tyłu głowy świta ci pomysł kupna wanny, to też jest dobry pomysł, jednak musisz pamiętać o pewnym małym dodatku. Dużą wygodą będzie wyposażenie wanny w zagłówek. Jeżeli nie skorzysta z niego twój podopieczny, na pewno tobie też przyda się po wyczerpującym dniu pracy, kiedy weźmiesz długą, relaksującą kąpiel.

Miska ustępowa i dodatki

Już wspominaliśmy o tym elemencie aranżacji łazienek, jednak oprócz instalacji na odpowiedniej wysokości trzeba wziąć pod uwagę jeszcze funkcjonalność. Dobrym pomysłem jest zatem kupno miski ustępowej bez kołnierza. Jakie są jej największe zalety?

  • Łatwiej jest utrzymać czystość w toalecie.
  • Brak kołnierza uniemożliwia osadzanie się brudu i bakterii.
  • Zyskuje na tym środowisko, ponieważ zużywamy mniej środków chemicznych.
  • Nie trzeba już kupować zawieszek zapachowych.
  • Wyposażenie w specjalny dystrybutor wody umożliwia jej oszczędność.

Pamiętaj, że łazienka dla seniora czy osoby niepełnosprawnej wymaga również aranżacji na poziomie dodatków. Zaopatrz się w uchylne lustro ułatwiające patrzenie na swoje odbicie z poziomu wózka. To przydatny gadżet, który również może optycznie powiększyć niewielką łazienkę. Oczywiście najlepiej, gdyby takie lustro miało regulację nachylenia kąta. Jeśli chodzi o inne dodatki, warto pamiętać, że zagracenie tego pomieszczenia nie powinno mieć miejsca. Otwarta i czysta przestrzeń w takiej łazience to priorytety.

Previous Dlaczego warto korzystać z potykaczy?
Next Czym warto udekorować ogród?

Może to Ci się spodoba

Łazienki 0 Comments

9 Łatwych wskazówek dotyczących organizowania łazienki

Uważam, że łazienka jest jednym z najłatwiejszych do zorganizowania pokoi i może mieć również jeden z największych skutków!   Jeżeli twój łazienka mógł używać małą organizacyjną pomoc, podąża te łatwych porady

Aranżacje łazienek 2 komentarze

Minimalistyczna i surowa czy może przytulna łazienka w stylu retro?

Oba te trendy, choć – w zasadzie przeciwstawne – są w tym sezonie bardzo silne. Modne łazienki wyglądają dziś albo bardzo nowocześnie i wręcz sterylnie albo nawiązują do przeszłości, bazując

Łazienki 0 Comments

Płytki Stargres Suomi Cream

Stargres to jeden z największych producentów płytek gresowych w naszym kraju. Firma obecna jest na rynku od 2005 roku. W swojej ofercie ma płytki wewnętrzne, zewnętrzne oraz takie, które występują

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!